[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

دام ارزی برای نهاده‌های دامی، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک گفت: در حال حاضر میانگین قیمت هر کیلو دام سبک زنده در بازار ۵۰هزار تومان است و گوشت آن را می‌توان با قیمت ۱۱۰هزار تومان به دست مصرف کننده رساند. سؤال اینجاست که چرا مصرف کننده باید برای خرید یک کیلو گوشت گوسفندی۱۵۰هزار تومان هزینه کند؟
افشین صدر دادرس در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه دولت هیچ تلاشی برای اصلاح وضعیت موجود نکرده و قیمت نهاده‌های دامی همچنان رو به افزایش است، گفت: از ۴میلیون تن نهاده دامی که دائماً گفته می‌شود در گمرکات موجود است، هنوز چیزی به دست دامدار نرسیده و فقط در حد وعده مانده است. یا اگر هم توزیع شده آنقدر کم بوده که تأثیری بر قیمت نهاده‌ها در بازار آزاد نگذاشته است. وی ادامه داد: متأسفانه هنوز خرید حمایتی دام سبک غیرعشایر آغاز نشده و علی رغم ارائه مدارک و مستندات به شورای مربوطه حتی خرید حمایتی مطرح هم نشده است. خرید حمایتی دام سبک عشایر نیز به کندی پیش می‌رود.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک اضافه کرد: موضوع صادرات دام نیز مطرح شده ولی رها مانده و دقیقاً مشخص نیست قرار است به کجا برسد. یعنی آیا صادرات آزاد می‌شود و اگر آزاد می‌شود شرایط آن چیست یا اگر قرار بود مجوز ندهند چرا مطرح شد. سؤال اینجاست که این همه تعلل برای چیست؟ هر کاری باید در زمان خودش اتفاق بیفتد؛ در غیر این صورت نوش دارو پس از مرگ سهراب خواهد بود. صدر دادرس تصریح کرد: قیمت دام در بازار افزایش مختصری داشته ولی تا قیمت تمام شده هر رأس دام پروارشده فاصله زیاد است. در حال حاضر نیز قیمت تمام شده هر کیلو دام زنده پروار شده بالای ۱۰۰هزار تومان و میانگین قیمت آن در بازار کیلویی ۵۰ تا ۵۵هزار تومان است. این فاصله نشان می‌دهد که دامدار دام سبک یا به طور کل ورشکسته شده یا رو به ورشکستی است. وی با اشاره به اینکه اگر اقدام عاجلی برای نجات دام سبک کشور و دامدار از این شرایط نشود، اتفاقات بدی رخ می‌دهد که برای دولت جدید هزینه‌های زیادی در پی خواهد داشت، گفت: در حقیقت تعدادی از تولیدکننده‌های کشور تبدیل به مصرف کننده خواهند شد. یعنی افرادی که خودشان اشتغال ایجاد می‌کردند بیکار می‌شوند و دولت باید برای آنها اشتغال ایجاد کند که طبیعتاً این موضوع هزینه بر است. همچنین اگر دام‌ها را از دست بدهیم تولید گوشت در کشور نیز کمتر می‌شود.
به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور، سال گذشته به دلیل سوءمدیریت‌ها در بانک مرکزی، وزارت صمت و جهاد کشاورزی ضربات زیادی به صنعت دام و طیور کشور وارد شد. اگر قرار باشد همین روال ادامه پیدا کند، دام سبک را هم از دست خواهیم داد و بایستی به واردات گوشت بپردازیم؛ وارداتی که در این شرایط بحرانی اقتصادی هزینه اضافی بر دوش دولت خواهد گذاشت.
وی در ادامه گفت: چرا خرید حمایتی آغاز نمی‌شود؟ اگر دولت در شرایط فعلی دام دامداران را با قیمت عادلانه خریداری کند بهتر است یا مجبور شود برای واردات گوسفند ارز تخصیص دهد؟ اگر دولت اکنون هزینه کند که اشتغال دامدار حفظ شود بهتر است یا بعد از از دست رفتن اشتغال؟ چرا تصمیم قاطعی درمورد آزادسازی صادرات گرفته نمی‌شود؟ راهکارهای آن را به وزارت جهاد کشاورزی ارائه داده ایم ولی نگران این هستند که اگر صادرات آزاد شود قیمت گوشت بالا رود. اگرچه برای آن هم راهکار ارائه شده است.
این فعال صنعت دامپروری عنوان کرد: چرا اجازه نمی‌دهند تشکل‌های مرتبط با دام مستقیماً وارد بازار شوند؟ چرا مکان‌های عرضه را برای ما فراهم نمی‌کنند؟ قیمت هرکیلو دام زنده ۵۰هزار تومان است و گوشت آن را می‌توان با قیمت ۱۱۰هزار تومان به دست مصرف کننده رساند؛ چرا مصرف کننده باید کیلویی ۱۵۰هزار تومان پول گوشت گوسفندی بدهد؟ 
وی خاطرنشان کرد: اگر دولت جدید روال دولت قبلی را در پیش بگیرد، مشکلات بسیار زیادی خواهیم داشت. همه امید ما این است که بی تدبیری‌ها در دولت قبلی جای خودش را به برنامه ریزی و اجرا در دولت جدید دهد. برای بحرانی که وجود دارد باید در کوتاه مدت و میان مدت و برای آینده در بلند مدت برنامه ریزی کرد. در کوتاه مدت باید شرایط تأمین، توزیع و تخصیص ارز برای نهاده‌ها تغییر کند. مکانیزمی که بانک مرکزی برای تأمین و تخصیص ارز واردات نهاده پیاده می‌کند، رانت ایجاد 
کرده است.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در پایان گفت: یکی از دلایلی که برخی از واردکنندگان حاضر نیستند نهاده‌هایشان را درگمرک ترخیص کنند، این است که باید جواب طرف خارجی را بدهند. از فروردین ماه نهاده‌هایشان به صورت اعتباری در سامانه بازارگاه توزیع شده ولی ارز مورد نیاز تخصیص داده نشده است. به همین دلیل برای واردکنندگان هیچ تصمینی وجود ندارد که در صورت ترخیص نهاده ارز آن تأمین شود. در حقیقت می‌توان گفت سرمنشأ بحرانی که با آن درگیر هستیم، تأمین و تخصیص ارز موردنیاز است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی