[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

الفباخوانی ثروت ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه گزارش 
mohammad3848@gmail.com

 با وجود اینکه چند سالی می‌شود وزارت آموزش و پرورش برای برقراری عدالت آموزشی و یکسان‌سازی شهریه مدارس غیردولتی الگویی طراحی کرده تا مدیران مدارس بر اساس آن از خانواده‌ها شهریه را در قالب مشارکت مردمی دریافت کنند، اما این الگو در کمتر مدرسه غیردولتی و مدارس دولتی اجرا می‌شود و این مهم در شرایط کرونایی مشکلات خانواده‌ها را دوچندان کرده است.
میزان افزایش شهریه نه تنها ناحیه به ناحیه، بلکه مدرسه به مدرسه نیز متفاوت است. راه‌های مختلفی برای دور زدن این قانون توسط برخی از مدیران مدارس غیردولتی و حتی برخی مدارس دولتی گزارش شده، اما مدیرکل آموزش و پرورش فارس در پاسخ به این موضوع معتقد است منکر تخلف از سوی برخی اندک مدیران نیستیم، ولی اولیا باید اجرای طرح آدرس را جدی بگیرند تا با این مشکلات مواجه نشوند و از سیستم چانه زنی خارج شوند.
فرهاد اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار شیرازنوین، با تأکید بر اینکه از ابتدای آغاز ثبت نام مدارس تا پایان آن، بازرسان اداره در قالب بازرسی‌های محسوس و نامحسوس از تمام مدارس استان سرکشی می‌کنند تا مبادا حقی از اولیا ضایع شود، می‌گوید: از مسئولان انجمن و اولیای مدارس خواسته ایم در ساعات ثبت نام در مدرسه حضور داشته باشند تا در حین ثبت نام نظاره گر باشند تا چنانچه تخلفی مشاهده شود، به بازرسان اداره کل گزارش شود.
به عقیده این مقام مسئول، امروزه بیشترین چرایی تخلفی که گزارش می‌شود، چانه زنی و اجرا نکردن طرح آدرس است که برخی اولیا اصرار به ثبت نام دانش آموز خود در فلان مدرسه را دارند.
اسماعیلی می‌گوید: چنانچه بتوانیم در طول سال تحصیلی مدارس موفق را در قالب «طرح مدرسه مطلوب ما» که در سال‌های گذشته به عنوان یک طرح به مسئولان ارشد آموزش و پرورش استان مطرح کردم، ارائه کنیم، چانه زنی‌ها در حین ثبت نام برچیده می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: برخی از اولیا حتی بدون آگاهی از مدرسه موردنظر به دلیل تبلیغات خانوادگی اصرار دارند دانش آموز خود را در آن مدرسه ثبت نام کنند؛ در حالی که این موضوع می‌تواند به سلامت آموزشی دانش آموزان لطمه وارد کند. مدیرکل آموزش و پرورش فارس در ادامه گفت: از ابتدای امسال تاکنون در استان فارس 1808 مورد بازدید از مدارس انجام شده که به 31 مدیر مدرسه برای دریافت وجه غیرمتعارف تذکر داده شده است و 50 مورد نیز از قانون مداری و رعایت ششیوه نامه ثبت نام تقدیر شده است.
وی همچنین گفت: در شهر شیراز نیز تاکنون 596 مورد بازدید انجام شده که 15 مدیر تذکر دریافت کرده و 20 مدیر هم مورد تقدیر قرار گرفتند. وی در پاسخ به اینکه چرا این موضوع ثبت نام و دریافت شهریه‌های نجومی هرساله در شهر شیراز مانند زخم کهنه از سوی اولیای دانش آموزان مطرح و رسیدگی نمی‌شود، می‌گوید: بر اساس آمارها در سال گذشته مشکلات ثبت نام کمتر از سال‌های قبل گزارش شده بود که یکی از دلایل آن شیوع کرونا و همچنین این بود که خانواده‌ها اصراری بر ثبت نام حضوری نداشتند و با تدابیری که اندیشیده شد، توانستیم مشکلات ثبت نام را در شهر شیراز کاهش دهیم. مدیرکل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه ما برای ثبت نام برنامه ای درازمدت ترسیم کرده ایم، گفت: اگر این برنامه استمرار پیدا کند، قول خواهیم داد مشکلات هرساله ثبت نام در شهر شیراز به کمتر از یک درصد برسد؛ زیرا این برنامه از سال‌های قبل در استان و شهر شیراز اجرا شده و معتقدیم با اجرای طرح «معرفی مدرسه مطلوب ما» تا دو سال آینده به ثمر خواهد نشست و خانواده‌ها می‌توانند با اطلاعات واقعی مدرسه‌های مطلوب استان را شناسایی و اقدام به ثبت نام کنند. اسماعیلی با بیان اینکه بر اساس آمار بیشترین مشکلات در امر ثبت نام در شیراز گزارش شده است، افزود: از آنجا که برخی از اولیا طرح آدرس را رعایت نمی‌کنند، به دنبال این هستند که با پرداخت پول‌های زیاد فرزندان خود را ثبت نام کنند و مشارکت‌های مردمی را به گونه دیگری جلوه می‌دهند.
به گفته وی، امروزه ثبت نام دانش آموزان در مدارس بر اساس معیار خاصی انجام نمی‌شود؛ زیرا مبنای انتخاب خانواده‌ها تبلیغات غیرواقعی است و به نوعی بر اساس چشم و هم چشمی است.
این مقام مسئول یادآور شد: خانواده‌ها در هنگام ثبت نام فرزندان باید دقت بیشتری داشته باشند و از پرداخت هرگونه وجه اضافی پرهیز کنند؛ زیرا در مدارس غیردولتی و خاص نیز مدیران اجازه دریافت هیچ گونه وجه غیرمتعارف را ندارند.
وی می‌گوید: ثبت‌نام حضوری صرفاً در پایه‌های ورودی انجام می‌شود. ثبت‌نام دانش‌آموزان به جز در پایه‌های ورودی، در سایر پایه‌ها به‌صورت غیرحضوری انجام می‌شود.
اسماعیلی اظهار داشت: برای سایر پایه‌ها نیاز به حضور در مدارس نیست و کماکان مانند سال‌های قبل، پس از اتمام امتحانات پایان سال تحصیلی، ثبت‌نام در پایه بالاتر توسط خود مدرسه انجام می‌شود؛ مگر اینکه دانش‌آموزی از یک مدرسه بنا بر ضرورت به مدرسه دیگر منتقل شود.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس از شهروندان خواست نسبت به معرفی مدیران مدارس دولتی و غیردولتی که تلاش بر دریافت شهریه یا به هر بهانه ای مشارکت‌های مردمی طلب می‌کنند، از طریق سامانه اینترنتی رسیدگی به شکایات روی سایت اداره کل آموزش و پرورش فارس به آدرس http://shekayat.medu.ir/ یا از طریق شماره تلفن 32355609 موارد خود را مطرح کنند تا رسیدگی شود. اسماعیلی اضافه کرد:این سامانه با هدف مدیریت، نظارت و ارزشیابی، افزایش اعتماد عمومی و همچنین جلب مشارکت اولیا در فرایند ثبت‌نام فعال‌ شده است. مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس از نمایندگان مجلس خواست برای رفع مشکلات و هزینه‌های ثبت نام باید تدابیری بیندیشند تا اعتبارات این وزارتخانه افزایش یابد و سرانه تحصیلی افزایش یابد و موضوع مشارکت‌های مردمی اختیاری شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی