[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

مسکن، نوشداروی امنیت و اشتغال ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
خروج از رکود بازار مسکن می‌تواند اشتغال زا باشد و اشتغال تأمین کننده امنیت و معیشت است. هرچند این گناه بر گردن دلالان و واسطه گران افتاده است، اما باید دید این گروه واسطه گر از کدام ناحیه حمایت می‌شوند که قادرند چرخ اقتصادی را از حرکت باز نگه دارند. تاکنون شعار‌های بسیاری درمورد بازار مسکن و ماجرای اشتغال در آن از سوی مدیران در سطوح ملی استانی شنیده ایم، اما تمام این موارد ضمانت اجرایی نداشته و مسکن همچنان بر موج تورم سوار است. رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این رابطه می‌گوید: احداث یک‌میلیون واحد مسکونی در سال طبق طرح جهش تولید و تأمین مسکن و جبران کمبودهای این حوزه نیازمند تیم قوی، جهادی و انقلابی است.
محمدرضا رضایی کوچی در رابطه با اولویت‌های دولت سیزدهم در حوزه مسکن گفت: در حال حاضر با کمبود 4میلیون واحد مسکونی در کشور مواجه هستیم و همین تعداد خانوار هم که عموماً از اقشار کم درآمد جامعه هستند، به دلیل گرانی‌های افسارگسیخته امکان تهیه خانه را ندارند؛ از این رو لازم است راهی برای خانه دار کردن آنها پیدا کنیم.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم از آغاز فعالیت خود دغدغه سامان‌دهی بازار مسکن و خانه دار کردن اقشار کم درآمد و فاقد مسکن را داشتند؛ از این رو با تدوین طرح جهش تولید و تأمین مسکن دولت را موظف به ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی در کشور کردند.
وی با تأکید بر اینکه احداث یک‌میلیون واحد مسکونی در سال طبق طرح جهش تولید و تأمین مسکن باید در اولویت دولت سیزهم قرار بگیرد، تصریح کرد: دولت با اجرای دقیق طرح مذکور می‌تواند مردم به ویژه اقشار کم درآمد جامعه را صاحب خانه کند. اما عملیاتی کردن چنین طرحی نیازمند تیم قوی، کارآزموده، جهادی و انقلابی است.
رضایی کوچی با اشاره به دلایل گرانی مسکن در سال‌های اخیر، عنوان کرد: عدم تعادل در عرضه و تقاضا و رها شدن کامل بازار مسکن در کنار عدم نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی به ویژه سیمان و فولاد و عدم همکاری بانک‌ها موجب افزایش قیمت مسکن شده است. مصالح ساختمانی در حالی افزایش قیمت داشته که تولیدات ما حدوداً دو برابر نیاز داخلی است. سامان‌دهی تمامی این موارد در طرح جهش تولید و تأمین مسکن پیش بینی شده و تنها نیازمند اجرای دقیق است.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است، گفت: ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی در سال برای حدود 2میلیون نفر شغل ایجاد کرده و به فعالیت بسیار از کارخانه‌ها رونق می‌بخشد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ضرورت احیای بافت‌های فرسوده شهری در دولت سیزدهم تأکید کرد: در حال حاضر بیش از 20میلیون نفر در حاشیه شهرها و بافت‌های فرسوده سکونت دارند. با توجه به اینکه زیرساخت‌هایی نظیر برق، آب و گاز در این مناطق وجود دارد، باید برای احیا و بازسازی واحد فرسوده و نیز ساخت تعداد بیشتری خانه در این منطقه 
اقدام شود.
وی در رابطه با لزوم توجه به بازار رهن و اجاره مسکن اضافه کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا، مصوباتی در جهت حمایت از مستأجران از جمله تعیین سقف افزایش اجاره بها و الزام صاحب خانه‌ها برای تمدید یک ساله قراردادها جز در مواردی که خود مالکان یا فرزندانشان قصد سکونت داشته باشند را تصویب کرد. بنابراین برای سامان‌دهی بازار رهن و اجاره دولت باید برای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ضمانت اجرایی قوی تری ایجادکرده و با ارائه تسهیلات برای مستأجران، از آنها حمایت کرده و در راستای سامان‌دهی این بازار پرالتهاب گام‌های مؤثری بردارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی