[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

باید به داوران جوان میدان بدهیم، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
اگرچه فوتسال فارس به لحاظ تیم‌داری و فنی یکی از بدترین برهه‌های تاریخ خود را سپری می‌کند، اما وضعیت داوران این رشته در این استان، مطلوب به نظر می‌رسد.
عباس دهقانپور، رئیس کمیته داوران فوتسال فارس، در گفت‌وگو با شیراز نوین، روی این مسئله تأکید می‌کند و اعتقاد دارد که باید راه را برای ورود داوران جوان به سطح اول فوتسال کشور باز کرد.
وی درباره کلاس پیش فصل داوران فوتسال که پیش از آغاز مسابقات لیگ برتر در شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد، گفت: سال گذشته به دلیل شرایط خاص شیوع بیماری، کلاسی تشکیل نشد اما امسال این کلاس برگزار شد و سیاست کمیته داوران هم بر این بود که چون تعداد داوران بیشتر از حد معمول است، این تعداد کاهش یابد. تعداد داوران بیش از 90 نفر بود و قرار بود این عدد به حدود 50 نفر کاهش پیدا کند اما در نهایت بین 60 تا 70 نفر باقی ماندند. از استان ما هم ابتدا یک نفر حذف شد اما با رایزنی‌هایی که به همراه آقایان هنرپیشه و بطحایی انجام دادیم، آن یک نفر را هم برگرداندیم، یعنی جزو استان‌های نادری بودیم که نگذاشتیم سهمیه‌ای از ما کم شود.
دهقانپور افزود: ما امسال یکی از داوران خوبمان که به دلایلی یک سال بیرون بود را هم برگرداندیم.  جواد دهقان که بعد از  حسین امیری، داور دوم استان هستند و یک روز لیدر داوری ما خواهند شد. از سایر داوران هم درون استان تست گرفتیم تا بفهمند در چه وضعیتی هستند.خوشبختانه وقتی هم که به کلاس داوری پیش فصل در بروجن رفتند، همگی قبول شدند. با اینکه بروجن ارتفاع زیادی از سطح دریا دارد و تست داوری در چنین جایی خیلی سخت است، همگی داوران ما پذیرفته شدند،آن هم در جایی که بیش از ۲۰  داور رد شدند و فارس از معدود استان‌هایی بود که تمام داورانش را حفظ کرد. 
رئیس کمیته داوران فوتسال فارس در تمجید از داوران فوتسال استان گفت: ما نسل جدیدی از داور داریم که همین حالا آمادگی جایگزین شدن در سطوح بالای فوتسال کشور را دارند. آن‌ها همه چیز دارند، انگیزه، جوانی، دانش و توانایی بدنی. داورانی که در لیگ یک قضاوت می‌کنند، همگی شایستگی قضاوت در لیگ برتر را هم دارند. شاید هم اگر عمری باقی بود، سال آینده تغییر و تحولی در لیست داوران انجام دادیم تا داوران جوان و با انگیزه جانشین باتجربه‌ها شوند. باید کاری کنیم که انگیزه داوران جوان حفظ شود، ضمن اینکه ما در آینده باید داور بین‌المللی هم داشته باشیم.
وی گفت: ما داورانی داریم که متولد دهه هفتاد هستند و تشنه سوت زدن در میادین بزرگ. خب ما باید این زمینه را برایشان فراهم کنیم. پس امسال عملکرد داوران لیگ برتری را به طور دقیق زیر نظر می گیریم و آن‌هایی که ضعیف باشند، سال آینده قضاوت نخواهند کرد.
عباس دهقانپور با اشاره به اینکه هم اکنون 15 داور از فارس در رده‌های مختلف سنی و در عرصه کشوری قضاوت می‌کنند، افزود: هفت یا هشت داورآماده دیگر هم داریم که هنوز فرصتی برای حضور پیدا نکرده‌اند، چون تعداد بازی‌های فوتسال در ایران نسبت به فوتبال خیلی کمتر است. ضمن اینکه سقف سن داوری فوتسال هم 45 سال است و تا همان سن هم سخت است که یک داور بتواند آمادگی خود را به طور کامل حفظ کند. پس باید سعی کنیم داوری را جوان کنیم. خود من هم به عنوان یک مسئول باید در نظر داشته باشم، روزی که می‌خواهم بروم باید دستاوری از خودم به جا بگذارم که فردا بگویند خدا پدرش را بیامرزد. نمی‌توانم دست روی دست بگذارم تا همین‌طور داوری پیر و پیرتر شود و از آن طرف انگیزه جوان‌ها هم از بین برود.
این مسئول داوری فوتسال در خصوص تغییراتی که در قوانین فوتسال به وجود آمده گفت: فیفا سعی کرده قوانینی که در فوتسال مسئله‌ساز هستند را به طور مداوم اصلاح کند. یک سری شبهات را بازبینی و اصلاح کرده، بعضی قوانین را تکمیل کرده و در مجموع کاری کرده که دردسرها کمتر شود. بیش از 30  قانون تغییر کرده که قطعاً منجر به بهتر شدن داوری فوتسال خواهد شد.
دهقانپور در پایان در خصوص راه اندازی دوباره لیگ برتر فوتسال فارس نیز گفت: لیگ فوتسال حدود یک و نیم سال است که تعطیل شده اما چند هفته پیش کمیته فوتسال هیئت فوتبال مشغول جمع کردن مدارک بود تا لیگ را دوباره راه‌اندازی کند، همان‌طور که لیگ فوتبال هم راه اندازی شد. اما متأسفانه با شدت یافتن شیوع کرونا، فعلاً این برنامه متوقف شده. قطعاً در صورتی که این موج همه‌گیری فروکش کند، مسابقات فوتسال استان را آغاز خواهیم کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی