[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

رشد ۴۸ درصدی ترانزیت در تیرماه سال جاری، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی گمرک گفت: در تیرماه سال جاری یک‌میلیون و ۱۱هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با آمار ۶۸۲هزار تن، رشد ۴۸ درصدی را به ثبت رساند.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا از گمرک، سید روح اله لطیفی تصریح کرد: رشد ترانزیت در تیرماه سال جاری در مقایسه با سه سال گذشته یک رکورد به شمار می‌آید که امیدواریم با توجه به موقعیت کشور و مزیت ترانزیتی جغرافیایی، این روند افزایش یابد.
وی اظهار داشت: از مجموع تجارت ۵۰میلیون و ۸۴۱هزار تنی به ارزش ۲۸میلیارد و ۹۱۴میلیون دلار در چهار ماه نخست امسال، ۱۲میلیون و ۴۶۲هزار تن کالا به ارزش 8میلیارد و ۱۲میلیون دلار مربوط به تیر ماه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۰ درصد و از لحاظ ارزشی ۳۹ درصد رشد داشته است.
وی تأکید کرد: سهم صادرات تجارت تیرماه، 8میلیون و ۳۶۴هزار تن به ارزش 3میلیارد و ۶۴۹میلیون دلار بوده که نسبت به صادرات کشور در تیرماه سال ۹۹ از لحاظ وزنی بدون تغییر و از لحاظ ارزش ۵۳ درصد رشد داشته است.
وی در واکنش به ارائه آمارهای تجارت خارجی توسط بانک مرکزی گفت: بر اساس بند «خ» ماده سه قانون امور گمرکی، مسئول ارائه آمار رسمی تجارت خارجی گمرک است؛ بنابراین همانطور که پیش تر نسبت به آمارهای این حوزه بیان شد، بهتر است بانک مرکزی در حوزه وظایف خود تمرکز کند و در صورت نیاز به اعلام آمار تجارت خارجی به آمار گمرک استناد کند تا مشکلی پیش نیاید. لطیفی در خصوص مقاصد کالاهای ایرانی تصریح کرد: چین با 2میلیون و ۷۸۰هزار تن به ارزش یک‌میلیارد و ۲۵۲میلیون دلار، عراق با یک‌میلیون و ۳۳۱هزار تن به ارزش ۴۷۳میلیون دلار، امارات با ۸۴۳هزار تن به ارزش ۳۵۲میلیون دلار، ترکیه با ۳۵۰هزار تن به ارزش ۳۲۸میلیون دلار و افغانستان با ۴۱۵هزار تن به ارزش ۲۵۸میلیون دلار پنج مقصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی در 
تیرماه بودند.
وی افزود: در این ماه نسبت به تیرماه سال گذشته، چین ۱۹ درصد از لحاظ وزنی و ۹۴ درصد از لحاظ ارزش کالای بیشتری از ایران خریداری کرد، عراق کاهش هشت درصدی در وزن و دو درصدی در ارزش را تجربه کرده، امارات در وزن کاهش ۳۱ درصدی و در ارزش افزایش ۳۹ درصدی داشته، ترکیه افزایش هشت درصدی در وزن و ۱۱۰ درصدی در ارزش کالای خریداری شده از ایران و افغانستان با وجود کاهش ۳۷ درصدی در وزن، ۱۸ درصد در ارزش کالاها رشد داشته است.
لطیفی تأکید کرد: آمار اعلام شده صرفاً مربوط به تیرماه ۱۴۰۰ در مقایسه با تیر سال ۹۹ بوده و در صورتی که بخواهیم روند تغییرات در صادرات چهارماهه را بررسی کنیم، چین ۱۵ درصد در وزن و ۷۸ درصد در ارزش، عراق ۷۰ درصد در وزن و ۴۳ درصد در ارزش، امارات منفی هفت درصد در وزن و مثبت ۳۳ درصد در ارزش، ترکیه ۱۶ درصد در وزن و ۱۲۲ درصد در ارزش و افغانستان منفی ۱۵ درصد در وزن و مثبت ۲ درصد در ارزش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.
سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات در یک ماهه تیر سال جاری گفت: چهارمیلیون و ۹۸هزار تن کالا به ارزش چهارمیلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به واردات در تیرماه سال ۹۹ از لحاظ وزن ۴۱ درصد و از لحاظ ارزش ۲۹ درصد افزایش داشته است.
وی در خصوص کشورهای مبدأ خرید کالاهای وارداتی ایران تأکید کرد: امارات با یک‌میلیون و ۵۵۱هزار تن به ارزش یک‌میلیارد و ۵۱۰میلیون دلار، ۳۷۱ درصد رشد در وزن و ۹۰ درصد رشد در ارزش را نسبت به تیرماه سال گذشته داشت. چین با ۳۳۳هزار تن کالا به ارزش یک‌میلیارد و ۹۶میلیون دلار رشد ۱۴ درصدی در وزن و ۲۳ درصدی در ارزش داشته است. ترکیه با ۴۲۸هزار تن کالا به ارزش ۴۸۷میلیون دلار افزایش ۲۶ درصدی در وزن و ۳۰ درصدی در ارزش را تجربه کرد. آلمان با ۱۱۲هزار تن کالا به ارزش ۱۴۹میلیون دلار رشد ۲۸ درصدی در وزن و کاهش چهار درصدی در ارزش داشته و سوئیس با ۲۰۰هزار تن به ارزش ۱۵۵میلیون دلار ۱۰۰ برابر وزن بیشتر و ۲۷۸ درصد ارزش بیشتر نسبت به تیرماه سال ۹۹، کالا به ایران صادر کرد.
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام آمارهای گمرک، در چهار ماهه نخست سال جاری ۵۰میلیون و ۸۰۰هزار تن کالا به ارزش ۲۹میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات کالاهای غیرنفتی ۳۸میلیون و ۳۰۰هزار تن به ارزش ۱۴میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار و سهم واردات ۱۲میلیون و ۵۰۰هزار تن کالا به ارزش ۱۴میلیارد و ۵۰۰میلیون 
دلار بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی