[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

اشتغال‌زایی با تسهیلات ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
سرپرست صندوق کارآفرینی امید در فارس گفت: یکی از اصلی‌ترین چالش‌های کشور موضوع اشتغال و حل بحران بیکاری است.
سجاد پارساییان دیروز دوشنبه ١٨ مرداد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، صندوق کارآفرینی امید به عنوان بزرگ‌ترین نهاد حامی کسب و کارهای خرد و کوچک و خانگی تلاش کرده تا با حمایت مالی و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه از کسب و کارهای خرد و کوچک بازار محور حمایت و نقش مؤثری در اشتغال و تولید ناخالص ملی ایفا کند.
وی افزود: مزیت کسب و کارهای خرد نسبت به صنایع متوسط و بزرگ، هزینه پایین راه‌اندازی، استقلال بالاتر مؤسسان، امکان مدیریت و توسعه آسان‌تر، قابلیت راه‌اندازی در مناطق جغرافیایی گوناگون، مشکلات کمتر در حمل و نقل، امور بیمه‌ای و مالیاتی، قدرت رقابت‌پذیری بالا، قیمت تمام شده پایین، زودبازده بودن و مواردی از این دست است.
این کارشناس ارشد حوزه اقتصاد در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: شیوه تأمین مالی خرد برای حمایت از راه‌اندازی یا توسعه کسب و کارهای خرد (تا ده نفر کارکن) به منظور فقرزدایی، عدالت اجتماعی و افزایش درآمدهای پایدار صورت می‌گیرد. لذا تعریف و تبیین قانونی یک نهاد تخصصی دوسویه برای تأمین منابع خرد و تخصیص هدفمند، علمی و فرایندمحور به کسب و کارهای خرد 
ضروری است. 
سرپرست صندوق کارآفرینی امید در فارس در ادامه تصریح کرد: عدم دسترسی کارآفرینان خرد و فاقد رتبه بالای اعتبارسنجی نزد نهادهای رسمی مالی در کشورهای در حال توسعه، موجب افت شکل‌گیری کسب و کارهای خرد جدید با قابلیت توسعه به بنگاه‌های متوسط و بزرگ می‌شود که اثر آن در کاهش رشد اقتصادی بروز می‌کند. 
پارساییان در ادامه افزود: صندوق کارآفرینی امید به عنوان بزرگ‌ترین صندوق حمایتی از فعالیت‌های کارآفرینانه در مقیاس خرد و کوچک در سال‌های اخیر، فعالیت‌های خوبی در جهت توسعه فرهنگ اعتبارات خرد در کشور انجام داده است. از جمله فعالیت‌ها در حوزه تأمین و تخصیص مالی خرد و ارزان قیمت، مشارکت کارآفرینان در تأمین مالی پروژه، مشاوره، راهنمایی شغلی و نظارت قبل، حین و پس از پرداخت، به منظور اطمینان از پایداری کسب و کارهای جدید بوده است.
این کارشناس ارشد حوزه اقتصاد در ادامه با ارائه آمار و ارقامی بیان کرد: صندوق کارآفرینی امید استان فارس در سال 1399 تعداد 2568 فقره تسهیلات قرض‌الحسنه با اعتبار 815میلیارد ریال و از ابتدای سال 1400 تاکنون تعداد 478 فقره تسهیلات با اعتبار 174میلیارد ریال در راستای ایجاد، تثبیت و توسعه اشتغال مجموع 3676 شغل، پرداخت نموده است.
از مجموع 3046 فقره تسهیلات اشتغال تعداد 1327 نفر را زنان تشکیل می‌دهند که حدود 43 درصد جامعه آماری وام گیرندگان اشتغال در این دو سال می‌باشند که نشان از توجه صندوق به نقش و مشارکت اقتصادی بانوان می‌باشد و همچنین بیانگر حضور بیش از پیش بانوان در عرصه فعالیت‌های اقتصادی است. وی از حمایت ویژه این مجموعه از زنان خبر داد و گفت: امروزه نقش زنان روستایی و تلاش‌های آنها در زمینه‌های مختلف که راهگشای بسیاری از مشکلات جوامع روستایی می‌باشد، بر کسی پوشیده نیست. این قشر عظیم جامعه روستایی همگام با مردان در عرصه فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی حضوری فعال و مؤثر داشته و همواره در تولیدات اقتصادی جامعه به خصوص تولیدات کشاورزی سهم عمده ای ایفا نموده است. سرپرست صندوق کارآفرینی امید در فارس در ادامه تصریح کرد: صندوق کارآفرینی امید استان فارس نیز به منظور ارتقای توانایی‌های زنان روستایی، بهبود وضعیت اقتصادی، کاهش بیکاری و فقر در مناطق روستایی، با انجام برنامه‌ریزی‌های لازم و آموزش زنان روستایی با اجرای طرح تسهیلگران زن روستایی و پروژه تشکیل صندوق‌های اعتبارات خرد و توسعه اشتغال خانگی توانسته است زمینه رشد استعداد آنها را با اتکا به مشارکت هرچه بیشتر خودشان فراهم سازد.
 به نحوی که صندوق کارآفرینی امید از سال 1394 تاکنون تعداد 672 صندوق خرد محلی زنان روستایی را شناسایی و توانمندسازی نموده و با اعتباراتی معادل 266میلیارد ریال با ایجاد اشتغالی بالغ بر 1380 نفر در 340 روستا و مناطق عشایری استان فارس مورد حمایت قرار داده است. پارسایی در ادامه خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه‌های صندوق کارآفرینی امید پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری می‌باشد و بر اساس قانون حمایت از اشتغال پایداری روستایی و عشایری صندوق کارآفرینی امید به عنوان یکی از چهار مؤسسه عامل پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری می‌باشد. صندوق کارآفرینی امید استان فارس با پرداخت 3564 فقره تسهیلات اشتغال پایدار روستایی با اعتبار 1215میلیارد ریال و ایجاد اشتغال بالغ بر 3552 نفر به عنوان مؤسسه عامل برتر در بین بانک‌های عامل پرداخت کننده تسهیلات روستایی در استان و در سطح ملی در بین استان‌های کشور، مورد تقدیر قرار گرفته است. او در پایان از زحمات مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور دکتر نوراله زاده به منظور تعریف و تدوین و بنیان نهادن استراتژی‌های مؤثر در ایجاد و پایداری مشاغل به منظور حمایت از جوانان، کارآفرینان، زنان سرپرست خانوار، مناطق کمتربرخوردار و روستایی و عشایری و مناطق حاشیه نشین شهرها تقدیر و تشکر کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی