[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

چسب جراحی که در ۱۵ ثانیه‌ خون‌ریزی را متوقف می‌کند، روزنامه شیراز نوین


محققان با الهام از نوعی جاندار، چسب جراحی ابداع کرده‌اند که خون‌ریزی را در ۱۵ ثانیه متوقف می‌کند. این چسب به نجات جان سربازان و قربانیان حوادث کمک می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، موجوداتی به نام «کشتی چسب» (barnacle) بیشتر اوقات روی بدنه کشتی، صخره‌ها و یا حتی نهنگ‌ها می‌چسبند و در نگاه اول ظاهر چندان جالبی ندارند. اما ماده چسبناکی که به این موجودات اجازه می‌دهد به هر سطحی بچسبند، اکنون الهام بخش محققان شده تا نوعی چسب جراحی ابداع کنند که در ۱۵ ثانیه خون‌ریزی را متوقف می‌کند. پژوهشگران مایو کلینیک و دانشگاه MIT آمریکا با الهام از چسب روغنی که «کشتی چسب» تولید می‌کند، یک ماده خمیر مانند تولید کرده‌اند که سطح را تمیز می‌کند و دافع رطوبت است. ماده مذکور شبیه چسب است و عملکرد آن در زخم مانند زمانی است که خون لخته می‌شود. جراحان به طور معمول از مواد سنتزی برای تسریع انعقاد خون و ایجاد لخته جهت توقف خون‌ریزی استفاده می‌کنند. اما حتی در سریع‌ترین موارد چند دقیقه طول می‌کشد تا خون‌ریزی متوقف شود.
محققان در آزمایش‌های پیش بالینی متوجه شدند ماده ابداعی خون‌ریزی را در ۱۵ ثانیه و حتی قبل از آغاز فرایند لختگی، متوقف می‌کند. این ماده خمیر مانند حاوی یک ماتریکس روغنی دافع آب و ذرات ریز چسب زیستی است. این مواد زیستی طی چند هفته باز جذب می‌شوند.
محققان امیدوارند در آینده با کمک چنین فناوری، جان سربازان، قربانیان زدوخورد و تصادف خودروها را نجات دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی