[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

ایمن‌سازی در پرتو مقررات ملی ساختمان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: رعایت اصول فنی در قالب مقررات ملی ساختمان نقش ارزنده ای در ارتقای فرایندهای ایمنی ایفا می‌کند. مرتضی سیف زاده صبح دیروز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه از خبرنگاران به عنوان یکی از عوامل مؤثر در پیشگیری از فساد یاد کرد و افزود: جایگاه رسانه و فعالان این عرصه در جهان ویژه است. 
خبرنگاران رسالت امیدافزایی را بر عهده دارند و فعالیت‌های شبانه روزی آنها در زمره صنوف سخت و زیان آور می‌تواند دسته بندی شود. وی افزود: قبل از تشکیل سازمان نظام مهندسی در استان فارس مهندسان توانمند و متخصصان برجسته ای بودند که با شهرداری همکاری داشتند و حضور آنها زمینه ساز تشکیل سازمان نظام مهندسی شد. 
اعضای هیئت مدیره این سازمان را فعالان صاحب نام رشته مهندسی تشکیل می‌دهند و این موضوع سبب شده است در زمینه ارائه خدمات آموزشی نیز در کشور پیشتاز باشیم. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت مبحث مقررات ملی ساختمان تدوین شده از سوی وزارت راه و شهرسازی گفت: هدف اصلی از پایه ریزی مقررات ملی ساختمان افزایش ضریب ایمنی است.
با گذشت زمان مهندسان توجه ویژه ای به موارد ایمنی سازه‌ها داشته اند و نتیجه کار چنان شده است که در پیشامدها و حوادث شاهد قربانیان کمتری هستیم. برای مثال زلزله رودبار در سال 69 بیش از 60هزار تلفات بر جای گذاشت و در زلزله بم این رقم به 40هزار نفر تقلیل یافت و در زلزله خان زنیان فارس تلفاتی نداشتیم. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در بخش دیگی از سخنانش گفت: توانمندی کارشناسان و متخصصان فارس در زمینه‌های مهندسی سبب شد تا پرونده پلاسکو جهت بررسی به این استان واگذار شود و گزارش مکتوب آن را به ریاست جمهوری ارائه دادیم. امروزه سیستم‌های پیشرفته ای برای هشدار اعلام حریق طراحی شده است و با دستگاه‌های هوشمند اطفای حریق می‌توان از سوانح زیادی پیشگیری کرد. سیف زاده در ادامه به یکی دیگر از جنبه‌های مقررات ملی ساختمان اشاره کرد و افزود: بسیاری از ساختمان‌ها در برابر آلودگی‌های صوتی و بوی نامطبوع فاضلاب و مواردی از این دست ایمن نیستند و این در حالی است که علم مهندسی در قالب مقررات ملی ساختمان برای هریک از اینها راهکارهای علمی و هوشمندانه ای را پیشنهاد می‌کند. وی با بیان اینکه رعایت مبانی مقررات ملی ساختمان به نفع همه اقشار مردم است، اظهار داشت: با جلوگیری از اتلاف مصالح ساختمانی و ارائه راهکارهایی برای مصرف بهینه انرژی می‌توان قدم‌های مؤثری در راستای احقاق حقوق مصرف کنندگان و سازندگان عرصه ساخت و ساز برداشت. این متخصص امور عمران و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش افزود: فرایند تغییر کاربری ساختمان‌های اداری به سازه‌هایی نظیر هتل کار آسانی نیست و بر اساس قوانین تدوین شده در این حوزه هر مجموعه ای مقررات ساخت متفاوتی را باید دنبال کند. برای ساخت هر ابنیه در ابتدا باید نوع کاربری آن مدنظر طراحان و مدیران اجرایی قرار گرفته و سپس بر اساس آن کاربری نسبت به ساخت آن اقدام اولیه و تکمیلی انجام شود. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در ادامه با بیان اینکه برای ساخت ساختمان‌ها سه نوع کاربری وجود دارد، اظهار داشت: به طور کلی این کاربری‌‌ها به سه بخش مسکونی، اداری و تجاری مانند هتل تقسیم بندی می‌شوند و هر یک از آنها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که باید در مقررات ساخت آن سازه لحاظ گردد؛ بنابراین به راحتی نمی‌‌توان کاربری‌های اداری را به مسکونی یا هتل تغییر داد؛ مگر در شرایطی که هیئت‌های مختلفی اجزا و ملزومات ساخت آن سازه را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند. سیف زاده در ادامه خاطرنشان کرد: در هنگام ساخت یک سازه فلزی تمامی ملزومات آن بر اساس نوع کاربری طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. یکی از ویژگی‌های کاربردی هتل، وزنی است که باید سازه تحمل کند و اگر ساختمانی بدون در نظر گرفتن این ملزومات تغییر کاربری دهد و اگر وزن سازه افزایش یابد، احتمال ریزش آن زیاد است.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌های ناشی از کرونا تلاش کردیم خدمات آنلاین را افزایش دهیم و امروزه بسیاری از خدمات در حوزه‌های آموزشی، اداری، مالی و پشتیبانی در بستر فضای مجازی ارائه شده و کارمندان سازمان نظام مهندسی پاسخ‌گوی درخواست‌ها و نیازهای ارباب رجوع هستند. وی با اشاره به گستره خدمات سازمان فنی و مهندسی بیان کرد: 26 دفتر نمایندگی در سطح استان داریم و تلاش می‌شود تا فرایند خدمت رسانی در کشاکش بیماری کرونا به نحو بهینه ای انجام شده و حضور افراد در این سازمان به حداقل برسد. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با مدیریت شهری شیراز گفت: شهرداری شیراز برای مدت 25 سال فعالیت‌هایی را که مربوط به سازمان نظام مهندسی بود، انجام می‌داد و در سال گذشته فرایند ارجاع نظارت به سازمان فنی و مهندسی سپرده شد. این تفاهم نامه با شهرداری شیراز زمینه ساز تحولات مثبتی خواهد بود که در دوره هشتم هیئت مدیره این سازمان عملی شد. سیف زاده در بخش دیگری از سخنانش افزود: عمر مفید ساختمان‌ها در بسیاری از کشورها به 100 سال می‌رسد و این در حالی است که قدمت بسیاری از سازه‌ها در کشور ما در حدود 30 سال است. به همین دلیل باید قوانین نگهداری ساختمان را که در مبحث 22 قانون مقررات ملی ساختمان به آن اشاره شده، با جدیت بیشتری دنبال کنیم. رهاشدن ساختمان پس از اخذ پایان کار از شهرداری مسبب کاهش عمر مفید بسیاری از ساختمان‌ها در کشور ماست. وی افزود: مبحث 22 قانون مقررات ملی ساختمان نظام پاسخ گویی را تقویت می‌کند و با ثبت شدن امتیازات متولیان، مردم دیگر به افرادی که عملکرد آنها از کیفیت مطلوب برخوردار نیست، مراجعه نخواهند کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی