[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

محمدرضا گرایی: از حالا برای طلای پاریس تلاش می کنیم، روزنامه شیراز نوین

محمدرضا گرایی یکی از سه طلایی کاروان ایران در توکیو در گفت‌وگویی از دلایل موفقیت خود حرف زده است.
برای اینکه به اهمیت کار محمدرضا گرایی دارنده مدال طلای المپیک توکیو پی ببرید، کافی است که بدانید تا پیش از رقابت‌های المپیک لندن در سال 2012 که تیم ملی کشتی فرنگی با هدایت محمد بنا موفق به کسب سه مدال طلا شد، هیچ مدال طلایی در المپیک به نام ایران نخورده بود و حالا چهارمین طلا هم با نمایش تیمی به دست آمده که محمد بنا سرمربی آن است و این‌بار این مدال طلایی به نام محمدرضا گرایی خورده؛ کشتی‌گیری که همراه با برادرش محمدعلی گرایی که کشتی‌های بسیار چشم‌نوازی در توکیو داشت، در سال‌های نونهالی با ورزش ژیمناستیک کارشان را آغاز کرده‌اند و پس از چند سال به کشتی فرنگی رفته‌اند. در ادامه می‌توانید گفت‌وگوی ورزش سه با او را بخوانید.
*در هشت اردویی که داشتیم کادر فنی را متقاعد کردم
حرف‌هایمان با محمدرضا گرایی در رابطه با چگونگی آماده‌سازی خودش و تیم پیش از المپیک آغاز شد و او در این‌باره گفت: «در ایام کرونا 15 مرحله اردو داشتیم. خدا را شکر با عملکردی که داشتم، سهمیه المپیک را گرفتم و نظر کادر فنی را جلب کردم که نماینده  ایران در مسابقات باشم. هشت اردو قبل از انتخابی داشتیم و هفت اردو هم بعد از انتخاب کشتی‌گیران. به آمادگی خوبی رسیدم و توانستم مدال طلا را بگیرم.» 
سؤال دوم از محمدرضا گرایی در رابطه با مسابقات المپیک بود که او توانست با نمایش مطمئنی مدال طلا را به گردن بیندازد. کشتی‌گیر وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی ایران در این مورد گفت:«قرعه‌ها که مشخص شد، من 15، 16 حریف داشتم که تمام آن‌ها حرف برای گفتن داشتند. خودم را برای قهرمانی آماده کرده بودم. وزن 67 کیلوگرم یکی از سخت‌ترین وزن‌های مسابقات بود و حدود 6 ، 7 قهرمان جهان و المپیک در این وزن حضور داشتند. وقتی قرعه مشخص شد، 2 ، 3 قهرمان خوب در گروه من بودند که گروه سختی را تشکیل داد. استابلر از آلمان، نمس از صربستان، زویدزه از گرجستان و بوررو از کوبا با من هم گروه بودند که خدا را شکر با کشتی‌هایی که گرفتم به فینال رسیدم. بوررو در دور اول زویدزه را شکست داد و من هم استابلر را شکست دادم. کشتی‌گیر گرجستان زویدزه را شکست داد و من به فینال رسیدم. کشتی‌گیر اوکراینی که در فینال با او کشتی گرفتم هم کشتی‌گیر خوبی بود و توانسته بود 2 قهرمان جهان را شکست دهد و به فینال برسد. خوشبختانه با یک کشتی حساب شده و با حمایت کادر فنی توانستم او را با امتیاز عالی شکست دهم.» 
*استابلر می‌خواست هر طور شده مدال بگیرد
گرایی در واکنش به این سؤال که استابلر پس از کسب مدال برنز کفش‌هایش را روی تشک گذاشت و با ورزش حرفه‌ای خداحافظی کرد، گفت:«ایشان خیلی کشتی‌گیر مطرحی هستند و در سال‌های 2016، 2017 و 2018 توانسته بود قهرمان جهان بشود. در سال 2014 و 2019 هم برنز جهان را داشت. او مدال المپیک نداشت و آمده بود تمام تلاشش را بکند تا مدال المپیک هم بگیرد. کشتی بسیار سختی با او داشتم. می‌دانستم برای برد آمده  بود و تقریباً داوری هم با او آمده بود. کشتی خوبی بود و با برنامه‌ریزی خوبی که داشتم، کشتی را با نتیجه 5 بر 5 به سود خودم تمام کردم.» 
*در پاریس 2 طلا می‌خواهیم
محمد بنا گفته بود که کمترین شانس را در میان 5 کشتی‌گیر حاضر در اردوی تیم برای شما متصور بوده است. آیا خودتان هم چنین دیدگاهی پیش از مسابقات داشتید؟ محمدرضا گرایی به این سؤال و اینکه شانس برادرش برای کسب مدال بیشتر از او پیش‌بینی می‌شد، این‌طور پاسخ داد:«من به تمام تلاش‌هایی که در این 2 سال انجام داده بودم، اعتماد داشتم؛ این‌که می‌توانم بهترین کشتی‌ها را بگیرم. 
خدا را شکر تلاش‌هایم به بار نشست و توانستم طلا بگیرم. برادرم محمدعلی چند آسیب داشت و در مبارزه با کشتی‌گیر مجارستانی اگر داور ناداوری نمی‌کرد و آن مجارستانی که در اتحادیه جهانی هست، دخالت نمی‌کرد، کشتی به نفع برادرم تمام می‌شد. خب نمی‌گذارند همه مدال‌ها گیر کشور ایران بیاید. به هر حال نتیجه این شد. امیدوارم در المپیک 2024 خوش بدرخشیم و 2 مدال طلا بگیریم.» 
*نه، من بی‌انگیزه نشده‌ام
از هدف محمدرضا گرایی پرسیدیم و اینکه آیا این مدال طلا انگیزه‌های او را برای مسابقات آتی کم کرده یا خیر که در واکنش به این سؤال گفت:«خب هدف به امید خدا این است که در مسابقات المپیک 2024پاریس طلایی بشوم، ضمن اینکه در این بین مسابقات، مسابقات جهانی هم هست. نه، من بی‌انگیزه نشده‌ام. این مدال انگیزه بیشتری برای ادامه کار من شده است. هدف دارم و تلاش می‌کنم که مدال‌های المپیک و جهانی‌ام را بیشتر کنم.»
*به زور متکی نیستیم و به فن متکی هستیم
از گرایی که به همراه برادرش از فنی‌ترین کشتی‌گیرهای جهان به شمار می‌روند، در رابطه با تبحرشان در این موضوع پرسیدیم و او در واکنش به این موضوع که آیا کشتی فرنگی هم کار کرده‌اند یا خیر، این‌طور توضیح داد:« نه ما از همان بچگی کشتی فرنگی را شروع کردیم. چون فارس هم کشتی فرنگی خیز است. از نظر فرنگی خیلی با برادرم مرور فن می‌کنیم و مرور فن‌های خاص خودمان را داریم. به زور متکی نیستیم و به فن متکی هستیم. برادرم که فن‌های قشنگی در مسابقات زد و قطعاً یکی از فنی‌ترین کشتی‌گیرهای دنیا است که جذابیت خاصی به کشتی فرنگی داده است. متوجه هم شدید که در آن برنامه (اشاره به یکی از برنامه‌های تلویزیون آمریکا با حضور خواننده رپ معروف این کشور) صحبت می‌کردند که کشتی نباید با توجه به زیبایی که کشتی محمدعلی گرایی داشته از المپیک حذف شود.» 
هنگام وزن‌کشی حسین یزدانی و دیوید تیلور، محمدرضا قرایی با کشتی‌گیر آمریکایی آن‌طور که خودش در مصاحبه پس از کسب مدال طلای المپیک گفت تنه به تنه شده است. کشتی‌گیر وزن 67 کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی در رابطه با این موضوع و اینکه این کشتی‌گیر را چطور ارزیابی کرده، توضیح داد:« خب من خیلی سر از کشتی آزاد در نمی‌آورم، اما برای وزن‌کشی که آمده بودند، معلوم بود تیلور استرس دارد و از رفتارش این موضوع مشهود بود.  طبیعی بود که کشتی گرفتن برای هر دوی آن‌ها سخت بود و هر دو استرس داشتند. به هر حال دو تا از نامبروان‌های کشتی آزاد هستند. در مورد کشتی اما نمی‌توانم اظهار نظری کنم و به نظرم کارشناسان بهتر می‌توانند در این مورد نظر بدهند.» 
*محمدعلی مثل یک پدر همیشه پشتم بوده است
از محمدرضا گرایی در رابطه با نقش برادرش پرسیدیم و اینکه او پس از گرفتن مدال طلا وقتی روی دوش مربی خود بود، نگاه به سکوها داشت و مدالش را به نوعی تقدیم برادر کرد. او درباره این موضوع عنوان کرد:«محمدعلی که واقعاً مثل یک کوه در این چند سال با من بوده است. در تمام مسابقات با من است. واقعاً همه زحمت‌هایم گردن محمدعلی است. خب با آن کار تشکری از او کردم و قدردانی کوچکی بود؛ در این چند سال واقعاً زحمات زیادی برای من کشید و مثل یک پدر پشت من بود در اردوهای تیم ملی. نشد که مدال بگیرد. قطعاً شایسته خوش رنگ‌ترین مدال بود و اگر آن ناداوری پیش نمی‌آمد، مدال طلا گردنش بود. حالا نشده و قسمت نبوده.»
*یکی دو هفته دیگر آماده می‌شویم برای مسابقات جهانی
او در مورد اینکه روحیه محمدعلی گرایی پس از مسابقات المپیک چگونه است، اضافه کرد:« با روحیه‌ای که من از محمدعلی می‌بینم، می‌دانم برمی‌گردد. یکی دو هفته استراحت می‌کنیم و بعد دوباره تمریناتمان را شروع می‌کنیم برای مسابقات جهانی نروژ و امیدوارم اگر اعزام شدیم بتوانیم نتیجه خوبی بگیریم.» 
*در پاریس نماینده‎های بیشتری از شیراز خواهیم داشت
محمدرضا گرایی درباره اینکه فارس به قطب بزرگی در کشتی ایران تبدیل شده، اضافه کرد:« خب جنوب کشور روی کشتی فرنگی بیشتر کار می‌کنند و دارند نتیجه هم می‌گیرند. استان‌های خوزستان و فارس در صدر هستند. امیدوارم این روند همین‌طور ادامه داشته باشد. فارس جوانان مستعدی دارد و در المپیک بعدی نماینده‌های بیشتری از فارس خواهیم داشت.» 
*بنا یک اسطوره به تمام معناست
سؤال بعدی از گرایی در رابطه با محمد بنا بود که هر 4 طلایی کشتی فرنگی تاریخ ایران در رقابت‌های المپیک با حضور او به دست آمده است. کشتی‌گیر وزن 67 کیلوگرم فرنگی ایران در المپیک در این مورد و سالتویی که پس از کسب مدال طلا به او زد، گفت:«محمد بنا یک اسطوره به تمام معنا است. 
بنای کشتی فرنگی ایران را گذاشته و آقای خاص کشتی فرنگی هستند. از المپیک 2012 معلوم شد چه شخصیت بزرگی هستند. نتیجه بسیار درخشانی آنجا گرفتند و افتخار می‌کنیم که شاگرد ایشان هستیم. امیدوارم موفقیت‌هایش تداوم داشته باشد و آن سالتو هم یک جشن شادی با آقای بنا بود.»  
*امیدوارم یک ذره لبخند روی لب مردم آمده باشد
حرف‌های پایانی گرایی هم این‌طور به زبان آمد:«باید تشکر ویژه داشته باشیم از مردم ایران که در این چند روز دعای خیرشان بدرقه راه ما بود. امیدوارم توانسته باشم یک ذره لبخند روی لبشان آورده باشم و این مدال را از من قبول کرده باشند.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی