[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

یک تیم پژوهشی مانع ارتباط درد با مغز خواهند شد ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
کرونا بر پیچیدگی‌های درمان تأثیرات مستقیمی گذاشته است. پژوهش در کشورمان چندان رونقی ندارد و از حمایت‌های دولتی برخوردار نیست. شاید تنها عشق در این میان پزشکان و محققان کشورمان را به سمت پژوهش در کنار درمان سوق دهد. پژوهشی که به گفته دکتر ذاکری فوق تخصص کنترل و درمان درد و دانش آموخته دانشگاه تورنتو کانادا، باید از یک نقطه شروع شود و در ایستگاهی بزرگ به مرحله رونمایی و اجرا برسد. برای این کار تنها اراده‌های قوی لازم به شمار می‌آیند. این پژوهشگر می‌گوید، با یک اراده قوی پای کار آمدیم و یک تیم پژوهشی را تشکیل دادیم و به دلیل محدودیت‌ها با یک پژوهشگاه در شیراز لینک شدیم تا در راستای اهداف تعیین شده خود که تحقیق و پژوهش برای درمان بیماران دچار پارکینسون و همچنین بیمارانی که دچار وسواس جبری هستند، گام برداریم و امید است در این راه هم حمایت شویم و هم نتایج ارزشمندی به دست آوریم.
به گفته وی، این تیم متخصص با کارسازی تراشه‌هایی مبتنی بر فناوری برتر بر روی شبکه اعصاب محیطی و مرکزی بیماران مبتلا به پارکینسون، امکان بهبودی و کاهش آلام و درد در این بیماران را فراهم کردند. این فناوری اکنون تنها از سوی دو شرکت دانش بنیان آمریکایی انجام می‌شود و در انحصار آنان است.
دکتر حبیب الله ذاکری فوق تخصص کنترل و درمان درد و دانش آموخته دانشگاه تورنتو کانادا در این زمینه می‌گوید: این فناوری در حیطه کاری پزشکی نورومودلیشن می‌گنجد. متخصصان در این عرصه با تکنیک‌های مختلف تحریک اعصاب محیطی آسیب‌های منتهی به درد را کاهش می‌دهند.
دکتر ذاکری اضافه کرد: بیماران دچار پارکینسون و همچنین بیمارانی که دچار وسواس جبری هستند، با بهره گیری از روش درمانی موسوم به نورومودلیشن و استفاده از تراشه‌هایی که روی اعصاب محیطی آنان کارگذاشته می‌شود، می‌توانند امید به بهبودی و تحمل بهتری از درد داشته باشند.
وی اضافه کرد: گاه آسیب‌های مغزی به علل مختلف می‌تواند ماندگار شود و بیماران ترخیص شده از بخش ICU بیمارستان، با درجاتی نقص عصبی ماندگار داشته باشند. استفاده از روش‌های درمانی یادشده که یکی از این تکنیک‌هاست، در بیماران دچار پارکینسون می‌تواند مفید باشد.
این فوق تخصص کنترل و درمان درد و دانش آموخته دانشگاه تورنتو کانادا با بیان اینکه کارگذاری تراشه روی اعصاب محیطی این بیماران نیاز به جراحی دارد و معمولاً در بیمارستان‌ها انجام می‌شود، افزود: پزشکان متخصص در شیراز به کنترل درد در این بیماران کمک می‌کنند. کارگذاری محرک‌های نخاعی موضوعی است که با تحقیق و پژوهش فراوان به دست آمده است و انجام این عمل در شیراز نویدبخش بهبودی بیماران پارکینسون و بیمارانی که از ضایعات عصب محیطی در رنج هستند، می‌باشد.
دکتر ذاکری افزود: متخصصان پزشکی برای کاهش آلام و دردهای این بیماران تلاش می‌کنند تا درد از محیط ضایعه به مغز منتقل نشود؛ دردهایی که با تزریق دارد و لیزردرمانی برطرف نمی‌شود، معمولاً با نورومودلیشن التیام می‌یابد. این روش درمانی در بیمارانی که از دردهای بعد از عمل جراحی ناراحت هستند نیز تکرار و انجام شده و ثمربخش بوده است؛ همچنین بیماران قطع نخاعی می‌توانند از این روش برای التیام دردهای خود بهره گیری کنند.
وی همچنین از تحریک الکتریکی SCS به عنوان روشی برای کاهش درد نام برد و گفت: این تحریک الکتریکی روشی است که در آن امواج الکتریکی ضعیفی به طناب نخاعی یا برخی از اعصاب خاص این ناحیه ارسال می‌شوند تا از رسیدن سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری گردد.
دکتر محمد رادمهر فوق تخصص کنترل و درمان درد و عضو انجمن جهانی درد نیز از کاهش درد بعد از ابتلا به کرونا و عوارض آن به عنوان موفقیتی دیگر که حاصل تلاش پزشکان در شیراز است، نام برد و اظهار داشت: پزشکان متخصص در شیراز بدون آنکه به دنبال درآمدزایی و سودآوری باشند، با تمرکز بر طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی به این دستاوردهای علمی دست یافتند.
دکتر رادمهر با بیان اینکه دردهای ناشی از کرونا بسیار متنوع و ناشناخته است، افزود: بسیاری از بیماران با شکایت از دردهای دیسک و کمر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند اما پزشکان متخصص دریافته اند که برخی از این دردها ناشی از عوارض کروناست و بیماران را به معاینات پزشکان متخصص بیماری‌های عفونی ارجاع می‌دهند.
این پزشک متخصص در ادامه اظهار داشت: پزشکان متخصص در شیراز با راه اندازی مراکز تحقیقاتی دردهای ناشی از کووید ۱۹ را تشخیص داده اند و برای درمان آن با پژوهش و تحقیقات گسترده روش‌های علمی پیشنهاد کرده اند.
دکتر علی اصغر کریمی متخصص داخلی هم با بیان اینکه تاکنون بیش از 200 بیمار از روش‌های درمانی جدید برای بهبود درد و رسیدن به شرایط بهتر برای زندگی استفاده کرده اند، گفت: این فناوری درمانی اکنون تنها در شیراز و تهران وجود دارد و توسط پزشکان متخصص پیشنهاد می‌شود. بهبودی بیماران پارکینسون و اختلال روانی وسواس جبری برآیند تحقیقات علمی است که در این عرصه انجام شده است.
این پزشک متخصص اضافه کرد: همه بیماران درد را به طور یکسان احساس نمی‌کنند و حتی برخی از آنها گاهی اوقات با درد شدید مواجه می‌شوند. امروزه روش‌هایی که برای کنترل درد معرفی می‌شوند، در حال افزایش است به علاوه برخی از مدل‌ها به طور خودکار با حرکات بیمار تنظیم می‌شوند. کنترل درد می‌تواند به یک موفقیت بزرگ برای بهبود برخی از بیماری‌های مزمن تبدیل شود.
دکتر کریمی ادامه داد: تحریک اعصاب محیطی یک روش مقرون به صرفه برای تسکین درد است. محققان متوجه شدند که هزینه حاصل از تحریک عصبی در مقایسه با سایر روش‌های غیرجراحی موجود هزینه کمتری را به بیمار تحمیل می‌کند. تحریک عصبی محیطی و نخاعی جایگزینی برای مصرف داروهای خوراکی است. برخی از افراد به دلایل مختلف نمی‌توانند قرص بخورند و در این شرایط تحریک عصبی می‌تواند به یک روش جایگزین برای آنها تبدیل شود. تحریک عصبی و نخاعی می‌تواند تا سالیان طولانی به تسکین درد کمک کند و بیمار نیازی به مصرف قرص یا مراجعه مکرر به مطب پزشک نداشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی