[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

چهار ادویه با خاصیت کاهش فشارخون، روزنامه شیراز نوین

فشار خون بالا که با نام هایپرتنشن هم شناخته می‌شود، این روزها گریبان‌گیر افراد زیادی است. این مسئله رایج‌ترین خطر بروز بیماری قلبی به شمار می‌آید که البته قابل پیشگیری و کنترل است.
به گزارش کارگر آنلاین، تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌تواند فشار خون و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. مطالعات نشان داده است که برخی از گیاهان و ادویه‌جات ممکن است سطح فشار خون را کاهش دهند. اگر مایل هستید در راستای حفظ سلامت قلبتان گامی بردارید، این مطلب را از دست ندهید.
نکته: قبل از استفاده از هر یک از مواد زیر حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
۱)زنجبیل
قرن‌هاست که مردم برای بهبود جریان خون، سطح کلسترول و فشار خون از زنجبیل استفاده می‌کنند. یک مطالعه روی بیش از ۴ هزار نفر به این نتیجه رسید کسانی که بیشترین میزان زنجبیل (۲ تا ۴ گرم در روز) را مصرف کردند، کمتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار گرفتند.
۲)هل
هل ادویه‌ای شیرین که دارای آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است و به کاهش فشار خون کمک می‌کند. یک مطالعه‌ ۱۲ هفته‌ای روی ۲۰ نفر که دچار فشار خون بالا بودند به این نتیجه رسید که مصرف ۳ گرم پودر هل در روز به‌طور قابل‌توجهی فشار خون را کاهش می‌دهد و آن را به محدوده‌ نرمال نزدیک می‌کند.
۳)آویشن
آویشن،گیاه خوش‌طعمی که حاوی ترکیبات سالمی از جمله رزمارینیک اسید است. تحقیقات نشان می‌دهد این ترکیب مزایای زیادی چون کاهش التهاب و سطح قند و فشار خون و همچنین افزایش جریان خون را داراست.
مطالعات حیوانی نشان داده است که مصرف رزمارینیک اسید با مهار آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، فشار خون سیستولیک را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. ACE مولکولی است که عروق خونی را تنگ می‌کند و فشار خون را افزایش می دهد. بنابراین، مهار آن می‌تواند فشار خون را کاهش دهد.
۴)دارچین
قرن‌هاست که از این گیاه خوش‌عطر در طب سنتی برای درمان بیماری‌های قلبی از جمله فشارخون بالا استفاده می‌شود. در حالی که هنوز به طور کامل درک نشده است که دارچین چگونه فشار خون را کاهش می‌دهد، تحقیقات روی حیوانات نشان می‌دهد که این ادویه به گشاد و شل شدن عروق خونی کمک کند.
مروری بر ۹ مطالعه‌ای که شامل ۶۴۱ شرکت‌کننده بود، نشان داد که مصرف دارچین، فشارخون سیستولیک و دیاستولیک را به ترتیب ۲/۶ میلی‌متر جیوه و ۹/۳ میلی‌متر جیوه کاهش می‌دهد. این اثر زمانی قوی‌تر شد که شرکت‌کنندگان در طول ۱۲ هفته به‌طور مداوم دارچین مصرف کردند.
کلام آخر
بهترین راه برای کنترل فشار خون بالا، مصرف داروهای مناسب، پیروی از رژیم غذایی سالم و ورزش‌کردن است. علاوه بر این می‌توانید برای کاهش فشارخون خود، ادویه‌هایی که به شما معرفی شد را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی