[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۷
  • دوره جدید

گمرک وحشتناک‌تر از قبرستان، روزنامه شیراز نوین

اعلام معاون فنی گمرک ایران از وضعیت دپوی داروهای موجود در گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) از این حکایت دارد که در کنار سایر داروها، در حال حاضر حدود ۱۸ تن مواد اولیه داروهای مرتبط با کرونا در این گمرک دپو شده و بخشی از داروها نیز تکلیفی ندارند.
به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته اعلام دپو و رسوب مواد اولیه دارویی، دارو و مواد اولیه ساخت داروهای مرتبط با کرونا در برخی گمرکات، آن هم در شرایط موجود کمبود دارو در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها بحث‌های بسیاری به همراه داشت.
به دنبال آن با بازدید میدانی مسئولان مربوطه و به ویژه ورود دادستانی و بررسی‌های که در این رابطه صورت گرفت، اخیراً جلسه ای در فرودگاه امام خمینی(ره) حضور معاونان دادستان تهران و سایر دستگاه‌ها از جمله گمرک، وزارت بهداشت و بانک مرکزی برگزار و طی آن مصوباتی درمورد ترخیص و تعیین تکلیف فوری این کالاها صادر شد.
اما تازه ترین مکاتبه معاون فنی گمرک ایران با دادستان عمومی و انقلاب تهران در رابطه با مصوبات جلسه اخیر، ابعاد تازه ای از وضعیت دپوی دارو در گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) و انبارهای آن را نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، آمار کلی اعلام شده از سوی شرکت انبارهای عمومی فرودگاه امام خمینی(ره) حاکی از آن است که در کنار داروهای موجود در این گمرک، بیش از چهار تن مواد اولیه داروی فاویپیراویر، ۸۰۰ کیلوگرم مواد اولیه بتادکس و بیش از ۱۳ تن داروی رمدسیویر در سردخانه‌های مربوطه دپو شده است.
طبق اعلام ارونقی، مقرر شده که گمرک فرودگاه امام خمینی(ره)، فوراً نسبت به ترخیص کلیه مواد اولیه دارویی مرتبط با کرونا با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ‌و با تنظیم صورت‌جلسه اقدام و پیگیری‌های بعد از ترخیص را جهت ادامه تشریفات گمرکی انجام دهد.
بخش دیگر این گزارش نشان از بلاتکلیفی داروهای آماده مرتبط با کرونا دارد؛ به طوری که اعلام شده  محموله ۲۰۰هزار بسته ای داروی (Remdesivir Injection (۱۰۰ mg، در گمرک مانده و بلاتکلیف است که لازم است وزارت بهداشت نسبت به تعیین تکلیف آن فوراً اقدام کند؛ آن‌هم در شرایطی که اظهارات مدیرعامل شرکت مربوطه نشان می‌دهد ترخیص و توزیع چند محموله قبلی از این دارو در کشور با مجوز ترخیص وزارت بهداشت و نیز مواد اولیه داروی فاموتیدین انجام شده است. در ادامه مکاتبه معاون فنی گمرک ایران با دادستان عمومی و انقلاب تهران جزئیات دیگری از اقدامات در دستور کار در راستای مصوبات مربوطه جهت تعیین تکلیف داروهای دپوشده در گمرک اعلام شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی