[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

رویترز: علی احمد جلالی رئیس دولت انتقالی افغانستان شد، روزنامه شیراز نوین

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد علی احمد جلالی، وزیر کشور سابق افغانستان به عنوان رئیس دولت انتقالی انتخاب شده است. کنترل پایگاه بگرام، بزرگ‌ترین پایگاه هوایی در افغانستان نیز به دست طالبان افتاد. سخنگوی طالبان از غنی و دیگر رهبران طالبان خواسته تا همکاری کنند. به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع گزارش داد که علی احمد جلالی، وزیر کشور سابق افغانستان به عنوان رئیس دولت انتقالی این کشور منصوب شد.
در همین حال یک مقام افغان گفت که نیروهای دولتی پایگاه هوایی بگرام را تسلیم طالبان کردند. این پایگاه محل نگهداری ۵۰۰۰ زندانی از جمله نیروهای طالبان و داعش است. درویش رئوفی، رئیس بخش بگرام دیروز یکشنبه گفت که با این واگذاری یکی از پایگاه‌هایی که زمانی تحت کنترل آمریکا بود، در دست شبه‌نظامیان قرار گرفت.
پایگاه هوایی بگرام ماه گذشته توسط نیروهای آمریکایی به ارتش افغانستان واگذار شده بود . این تأسیسات در شمال کابل قرار دارد و از سال ۲۰۰۱ پایگاه اصلی نظامی ایالات متحده بوده است. پرسنل نظامی ایالات متحده و نیروهای ائتلاف در ۲ ژوئیه طبق توافق بر سر خروج نیروها، پایگاه هوایی را ترک کردند. شبه نظامیان همچنین زندانیان را از زندان محلی آزاد کردند. در همین حال، رسانه‌ها گزارش دادند که مقامات بگرام پایگاه هوایی را به طالبان واگذار کردند.
شبکه خبری المیادین از ورود ملا برادر، رهبر طالبان به فرودگاه کابل با وساطت عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت و حامد کرزای، رئیس جمهور سابق خبر داده است. الجزیره نیز از حضور نمایندگان طالبان برای مذاکره در کاخ ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است.
رویترز اوایل صبح دیروز (یکشنبه) به نقل از وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که نیروهای طالبان از چند جهت وارد کابل شدند. طالبان اما اعلام کرد دستور داده شده تا نیروهای این گروه در دروازه پایتخت کابل بایستند و سعی نکنند با زور وارد آن شوند. در حال حاضر مذاکرات در حال انجام است تا از اتمام فرایند انتقال قدرت با خیال راحت اطمینان حاصل شود. این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد: همه مناطق کشور تحت کنترل امارت اسلامی است، اما از آنجا که پایتخت، کابل، شهری بزرگ و پرجمعیت است، مجاهدین امارت اسلامی قصد ندارند با زور یا جنگ وارد شهر شوند.
در ادامه این بیانیه آمده است که «مذاکرات در حال انجام است تا اطمینان حاصل شود که روند انتقالی با خیال راحت و بدون هیچ گونه خدشه‌ای به جان و مال ساکنان کابل انجام می‌شود».
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان از مقامات کشور خواسته تا فرار نکنند و در کشور بمانند. طالبان اعلام کرده اجازه خروج امن به افرادی که خواهان خروج هستند از کابل را داده و از زنان خواسته به جاهای امن بروند. طالبان می‌گوید که خارجی‌ها می‌توانند از کابل خارج شوند؛ در غیر این صورت باید اقامت خود را ثبت کنند. یک مقام طالبان به رویترز گفت: «ما نمی‌خواهیم که یک غیرنظامی بی گناه افغان در زمان مسئولیت ما مجروح یا کشته شود؛ اما آتش بس اعلام نکرده‌ایم». طالبان کنترل دانشگاه کابل در غرب پایتخت را در دست گرفته و پرچم‌های خود را در منطقه کوتا سینکی برافراشته است. افزایش حملات طالبان در افغانستان پس از خروج آمریکا از این کشور صورت گرفت و پیشروی سریع شبه نظامیان باعث شد واشنگتن در اوایل هفته اعزام مجدد حدود 3هزار سرباز را اعلام کند و جو بایدن، رئیس جمهور، در بیانیه ای شنبه آن را به 5هزار نفر افزایش داد.
ایالات متحده به همراه چند کشور دیگر از جمله انگلستان، دانمارک، نروژ و کانادا اعلام کردند که نیروهای دیپلماتیک خود را از افغانستان خارج می‌کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی