[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

کشاورزی خانمان‌سوز، روزنامه شیراز نوین

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه اگر احساس کمبود آب وجود ندارد ناشی از ذخیره‌سازی سال گذشته است، حفر چاه‌های غیرمجاز توسط مالکان باغ‌شهرها و دیگر بهره‌برداران را یک تهدید مهم و نیازمند برخورد جدی دانست.
کرامت‌الله کریمی مزیدی در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت منابع آبی استان فارس خاطرنشان کرد: با توجه به حجم منابع آب موجود، برای یک و نیم سال آب آشامیدنی و صنعت در استان ذخیره داریم. کریمی‌مزیدی با بیان اینکه تأمین آب آشامیدنی و محیط زیست دو اولویت مهم تلقی می‌شود، گفت: نگرانی در تأمین آب برای مدت یادشده نداریم؛ هرچند تأمین آب کشاورزی هم دیده شده اما ذخیره آب استان در حد یک و نیم سال آینده است.
به گفته معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای فارس، مدت زیادی است که به دلیل استفاده از موتورپمپ‌های قوی و کشیدن آب‌های زیرزمینی، سطح آب در دشت‌های فارس پایین رفته است. وی خاطرنشان کرد: ۱۴۴ میلی متر متوسط بارندگی سال گذشته بوده که ۵۰ درصد از متوسط بلندمدت کمتر شده است و همه این موارد به چالش‌های تأمین آب می‌افزاید.
او با اشاره به اینکه ۸۷ درصد از آب ذخیره شده سدها در کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: بیشتر منابع و ذخایر زیرزمینی مصرف شده و همه را از دست دادیم. سفره‌ها تخریب شدند و اغلب دشت‌ها قدرت نگهداری آب ندارند. نشست‌های زمین و ایجاد فروچاله‌ها ناشی از همین مصرف بی رویه است.
کریمی ‌مزیدی تأکید کرد: هدف ما تعادل بخشی است تا بین مصرف آب و تأمین آب تعادل ایجاد شود و حکمرانی در حوزه آب هماهنگی هر سه قوه را می‌خواهد وگرنه امکان فعالیت نیست و تاکنون این هماهنگی به خوبی انجام نشده است.
او همچنین با بیان اینکه ۹ سد در استان فارس در حال بهره‌برداری است که ۳میلیارد مترمکعب ذخیره آب دارد، عنوان کرد: روش‌های تأمین آب از ذخایر سدها هم دیگر پاسخ گو نیست و باید به فکر تأمین آب جدید باشیم.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای فارس ادامه داد: انتقال از دریا علی رغم آنکه به ازای هر مترمکعب بالغ بر ۹۰هزار تومان هزینه در بر دارد، اما مشکل را تا حدودی حل می‌کند.
کریمی مزیدی همچنین با بیان اینکه ۲۰ درصد ظرفیت پروانه‌های مجاز هم کاهش یافته است، گفت: تاکنون ۵۰ درصد از پروانه‌های مجاز تعدیل شده است. از طرفی ۹۲ گروه گشت سه نفری تشکیل شده که در دشت‌ها حضور دارند و همان لحظه اول جلو تخلف را می‌گیرند. او با بیان اینکه تاکنون ۱۵هزار حلقه چاه در استان فارس پر شده است، گفت: در سال ۹۰ قانون تعیین تکلیف به تصویب رسید و صاحبان چاه‌های غیرمجاز امیدوار به رسیدگی شدند. 
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان فارس گفت: با این قانون جواب منفی برای حفر چاه قابل رسیدگی و بازنگری شد و این روند طولانی برخوردها را کند کرده است.
او همچنین یکی از مشکلات استان فارس را حفر چاه‌های غیرمجاز مخفی در باغ شهری‌ها اعلام و خاطرنشان کرد: برخی از مالکان باغ‌شهرها، در نقاطی مانند زیرزمین اقدام به حفر چاه کرده‌اند.
کریمی مزیدی گفت: باید با شدت بیشتری با متخلفان و تغییر کاربری اراضی برخورد و از مصرف بی رویه آب و تجاوز به آب‌های ‌زیرزمینی جلوگیری شود. برخوردها با بهره‌برداران غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی و کسانی که اقدام به حفر چاه غیرمجاز می‌کنند و پر کردن این گونه چاه‌ها در فارس تداوم دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی