[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

۵هزار کرونایی بستری شدند، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در سیصد و هشتاد و سومین نشست ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید ۱۹، از افزایش نگران کننده آمار بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های فارس تا مرز پنج‌هزار بیمار خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «مهرزاد لطفی» با اعلام این خبر گفت: با توجه به روند افزایشی موارد ابتلا به ویروس کرونا در استان، ورودی بیمارستان‌ها به شدت رو به افزایش است و با وجود تلاش‌های صورت گرفته برای توسعه تخت‌های بستری، بیماران در لیست انتظار بستری قرار دارند.
او با ابراز نگرانی از وضعیت موجود در استان و افزایش آمار بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های فارس تا مرز پنج‌هزار بیمار اظهار کرد: این آمارها نشانگر شدت بیماری زایی و مرگ آفرینی ویروس دلتای هندی و وضعیت فوق بحرانی در استان است؛ به طوری که روزانه شاهد جان باختن تعداد زیادی از مردم استان هستیم که علاوه بر خانواده‌های داغ دار آنان، برای کادر درمان نیز بسیار دردآور است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه به ویژه در مورد نوع دلتای هندی، کوچک‌ترین سهل انگاری موجب ابتلای افراد می‌شود، تأکید کرد: ویروس دلتای هندی همه اقشار جامعه در تمام گروه‌های سنی را درگیر می‌کند و به کام مرگ می‌کشاند؛ حتی بر اساس شواهد افراد بدون بیماری زمینه ای و افراد سالم و ورزشکار نیز به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند؛ به طور مثال در ۱۰ روز گذشته ۳۱۵ هم استانی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند.
دکتر لطفی همچنین از آمار بالای مراجعه به مراکز ۱۶ساعته خبر داد و گفت: آمار بالای مراجعه به مراکز منتخب درمان سرپایی ویروس کرونا در استان و مثبت بودن درصد بالای تست‌های تشخیصی، نشان از شدت بیماری زایی و سرایت پذیری این ویروس دارد که نتیجه سهل انگاری‌ها نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.
او با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در حال ارائه خدمات به بیماران است، از عموم مردم خواست تا با جدی گرفتن بیماری کووید ۱۹ و آسیب‌های جبران ناپذیر آن، مجموعه سلامت را در مبارزه با این بحران یاری رسانند. دکتر لطفی در این نشست با اشاره به موفقیت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در انجام سریع واکسیناسیون از زمان تحویل تا تزریق در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این بحران سخت، علاوه بر ارائه خدمات به بیماران به ویژه مبتلایان به ویروس کرونا، با جدیت در حال انجام واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ است و برای افزایش سرعت این امر نیز مراکز انجام واکسیناسیون را افزایش داده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت به ویروس کرونا در فارس به شدت کاهش یافته که این امر منجر به افزایش موارد بستری و مرگ و میر ناشی از این بیماری شده است؛ بنابراین هر فردی با رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی، در قبال آسیب دیدگان ناشی از بیماری کووید ۱۹ مسئول است. او همچنین در این نشست ضمن بررسی آمار نمونه‌های آزمایش کرونا طی روز شنبه و دیروز یکشنبه در فارس، به ارزیابی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، انجام واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی ویروس کرونا پرداخت.
دکتر لطفی در ادامه روند انجام تست‌های pcr و سریع در مراکز ۱۶ساعته و اقدامات کارگروه‌های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید ۱۹ را بررسی کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی