[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

احتمال مسمومیت با این خوراکی‌ها در تابستان وجود دارد، روزنامه شیراز نوین

جام جم/پس از خوردن غذای آلوده ممکن است علائم مسمومیت در کمتر از 30 دقیقه ظاهر شود.
بعضی خوراکی‌ها هستند که در هوای گرم باید با احتیاط بیشتری مصرف شوند.
برگرها: بخش‌های نپخته گوشت به‌ویژه برگرها می‌تواند شما را در خطر مسمومیت با باکتری خطرناکی به نام اشرشیاکلی قرار دهد. مسمومیت ناشی از مصرف گوشت نپخته با علائمی ‌از قبیل اسهال، درد شکمی، تب و استفراغ همراه است و دوره نهفتگی آن بین دو تا هشت روز است.
جوانه‌ها: دانه حبوبات و غلات برای رشد و جوانه زنی نیاز به محیط مرطوب و گرم دارند و این شرایط محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها به‌ویژه سالمونلا و اشرشیا کلی خواهد بود. حتی اگر این جوانه‌ها در شرایط بهداشتی و در منزل تهیه شوند، بازهم در این فصل در معرض آلودگی با این میکروب‌های خطرناک هستند.
سالاد تهیه شده از سبزیجات برگی: سالادها و سس‌های تهیه شده برای پوشش‌دهی آن‌ها، به‌ویژه اگر به صورت دستی تهیه شده‌اند، می‌توانند شما را در تابستان در معرض بیماری قرار دهند. کاهو و فردی که سالاد را تهیه کرده خود از منابع اصلی آلودگی سالاد محسوب می‌شوند. مواد اولیه برای تهیه این سالادها به طرق مختلف آلوده می‌شوند؛ از آبیاری با آب آلوده در مزرعه تا دستان آلوده افراد و وسایل آلوده.
بستنی‌های دست ساز و خانگی: یکی از مواد مورد استفاده در تهیه بستنی تخم‌مرغ خام است که حاوی باکتری خطرناکی به نام سالمونلا است. در بسیاری از کارخانجات از تخم‌مرغ پاستوریزه برای تهیه بستنی استفاده می‌شود حال آنکه در منزل یا فروشگاه‌ها ممکن است از تخم‌مرغ خام استفاده شود. سالمونلا با حرارت و پاستوریزاسیون از بین می‌رود. بنابراین بستنی‌های ساخته شده در فروشگاه‌ها ممکن است آلوده به این باکتری باشند. علاوه بر سالمونلا، خطر مسمومیت با لیستریا نیز با مصرف این گونه بستنی‌ها وجود دارد.
خربزه و هندوانه: این دو میوه محبوب تابستانی در معرض آلودگی با لیستریا هستند. این میکروب در سطح پوست این میوه‌ها باقی می‌ماند. بنابراین قبل از قرار دادن این میوه‌ها در یخچال و نیز برش حتماً آن‌ها را شسته و حتی با وسیله مناسبی بسایید. در غیر این صورت هنگام برش باکتری‌ها از سطح به داخل وارد شده و در صورت نگهداری باقی‌مانده میوه برای روزهای بیشتر، آن‌ها را به‌شدت آلوده می‌کند.
گوجه فرنگی: گوجه فرنگی اغلب در سالاد و ساندویچ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به دلیل این که پخته نمی‌شود، می‌تواند منشأ شیوع بسیاری از بیماری‌ها باشد. بنابراین قبل از مصرف آن را به دقت شسته و فاسد شده‌ها را دور بریزید.
تخم‌مرغ زده شده: خطر آلودگی با سالمونلا در تخم‌مرغ بسیار بالا است به ویژه اگر در دمای مناسب نگهداری نشود (دمای یخچال یا کمتر). همیشه سعی کنید تخم‌مرغ را از فروشگاه‌هایی تهیه کنید که آن را در قسمت سرد نگهداری می‌کنند. اگر در حین آشپزی لازم است تخم‌مرغ همزده را برای زمانی نگهداری کنید، حتماً آن را در ظرف یخ قرار دهید.
سالاد ماکارونی: استافیلوکوکوس اورئوس در پوست و موی افراد وجود دارد و ممکن است در حین تهیه این غذا منتقل شود به‌ویژه اگر در یخچال نگهداری نشود.
سالاد سیب‌زمینی: زمانی که سیب‌زمینی پخته می‌شود، ممکن است باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم در آن زنده باقی بماند. سرد کردن آرام این سیب‌زمینی در شرایط مساعدی برای جوانه زنی اسپورهای آن فراهم می‌آورد و این باکتری سم بسیار خطرناکی تولید می‌کند.
بنابراین اگر قصد تهیه این غذا را دارید سیب‌زمینی را در همان روز تهیه کنید و هرگز از سالادهای سیب‌زمینی تهیه شده در بیرون از منزل به دلیل عدم اطمینان از چگونگی تهیه آن استفاده نکنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی