[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

عدم آمادگی ذهنی عامل مهم مصدومیت‌هاست، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
در یک و نیم سال گذشته که جهان تحت تأثیر کرونا بوده، شاید نزدیک به 80 درصد فعالیت‌های ورزشی به حالت تعطیلی درآمده اما کار هیئت پزشکی ورزشی تنها به اندازه 10 یا 20 درصد کاهش یافته است!
رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس، با بیان مطلب بالا به اهمیت کار این هیئت در این دوران اشاره کرده و بر ضرورت ورود جامعه ورزش به کارهای علمی، تغذیه مناسب و طریقه صحیح ورزش کردن تأکید می‌کند.
دکتر کاوه باشتی در گفت‌وگو با شیراز نوین، ابتدا درباره نقش مهم خبرنگاران ورزشی صحبت کرد و سپس به مسائل مهمی پرداخت که ورزشکاران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای باید آن‌ها را مد نظر قرار دهند. شرح صحبت‌های وی را در ادامه می‌خوانید: 
*به حضور خبرنگاران ورزشی در کنار هیئت دلگرم هستیم
خیلی مهم است که مردم از همه چیز اطلاع پیدا کنند و خبرنگاران در این زمینه پررنگ‌ترین نقش را دارند. آن‌ها ریز مسائل و جزییاتی را نشان می‌دهند که حساسیت و دقت بالای این کار را می‌رساند. البته بر همین اساس، مسئولیت سختی هم بر گردن دارند. این که بدانید چه مسئله‌ای، در چه زمانی و به چه شکل گفته شود، ظرافت کار خبرنگاران را می‌رساند. وجود خبرنگاران برای هیئت پزشکی ورزشی هم خیلی خوب و مفید بوده و در حوزه اطلاع‌رسانی کار ما را برای ارتباط گرفتن با مردم، راحت کرده است. به‌خصوص در قضیه کرونا، این اطلاع‌رسانی‌های به موقعی که از طریق رسانه‌های مختلف انجام شد، بسیار تأثیرگذار بود، ضمن اینکه باید به صمیمیت و کم حاشیه بودن خبرنگاران شیرازی اشاره کنم که همیشه مثل یک خانواده عمل می‌کنند و برخلاف برخی سیستم‌ها که همه به دنبال حاشیه هستند، من در شیراز کمتر خبرنگاری را دیده‌ام که بخواهد دنبال مسائل منفی باشد و از این حیث، ما هم به خبرنگاران و حضورشان در کنارمان افتخار می‌کنیم و دلگرم هستیم.
*هیئت پزشکی ورزشی با تمام قوا در خدمت ورزشکاران است
ما زیر مجموعه خانواده بزرگ ورزش هستیم و دو وظیفه بزرگ داریم؛ یکی آموزش دادن که در جهت پیشگیری از آسیب‌هاست و دیگری مسائل درمانی. در دوسال گذشته که درگیر کرونا هستیم، شاید فعالیت‌های ورزشی خیلی کمرنگ شده باشد اما نقش هیئت پزشکی ورزشی به آن شدت کمرنگ نشده. فعالیت‌های کلی هیئت ده یا بیست درصد کاهش یافته در حالی که صنعت ورزش حدود 80درصد متوقف شده است. در زمان کرونا، از همان ابتدا سعی کردیم اطلاع‌رسانی‌های گسترده‌ای انجام دهیم، در جهت روشن شدن افکار عمومی. به عنوان مثال، در همان اوایل همه‌گیری، در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کردیم که ماسک زدن مهمترین مسئله است! زمانی که هنوز سازمان بهداشت جهانی به نتیجه قطعی در این مورد نرسیده بود. حالا هم که کرونا به این وضعیت خطرناک فعلی رسیده، همه مردم باید رعایت کنند، فاصله‌ها و پروتکل‌ها را مد نظر قرار دهند تا به امید خدا هر چه زودتر واکسیناسیون گسترده صورت بگیرد. تا زمانی که واکسیناسیون عمومی صورت نگیرد، هر قدر هم که مردم رعایت کنند و اوضاع کنترل شود، باز هم پس از مدتی برمی‌گردیم به حالت قبل. هیئت پزشکی ورزشی همواره در کنار ورزشکاران بوده و در شرایط سخت کرونایی از مسائل ورزشی گرفته تا مسائل غیرورزشی، هر چه از دستش برمی‌آمده برای ورزشکاران انجام داده. حالا هم امیدواریم کشور ما که بارها توانسته از مسائل حادی که برایش پیش آمده به سلامت عبور کند، این بار هم بتواند این بحران را پشت سر بگذارد. 
*خستگی، عامل بزرگ مصدومیت ورزشکاران است
در یکی دو سال گذشته، آسیب‌های ورزشی به مراتب بیشتر شده و من شخصاً چند بازیکن فجرسپاسی را طی یک سال اخیر عمل کرده‌ام که خوشبختانه همگی هم موفقیت‌آمیز بوده و بازیکنان در شرایط خوبی قرار دارند. ولی یکی از علل آسیب دیدگی، عدم آمادگی قبل از ورزش است. عدم آمادگی هم فقط به آمادگی جسمانی مربوط نمی‌شود. علاوه بر نیروی بدنی مناسب، از لحاظ تغذیه و ذهنی هم باید در سطح مطلوبی قرار داشته باشند. وقتی ورزشکار در شرایط ایدئال ورزش کردن نباشد و حالا بخواهد پس از مدت‌ها به ورزش بازگردد، شاید در ذهنش همان آمادگی قبل را داشته باشد، بنابراین انتظاراتی ممکن است داشته باشد که با واقعیت منطبق نباشد و سیستم بدنی فعلی او، نتواند آن انتظارات را تأمین کند. همین باعث می‌شود کار زیادی از بدن خود کشیده و دچار آسیب شود. اکثر آسیب‌های ورزشی هم یا در ابتدای ورزش اتفاق می‌افتد و یا در اواخر کار. یعنی یا به دلیل گرم نکردن ابتدای کار و یا به دلیل خستگی انتهای ورزش. بنابراین خیلی مهم است که ورزشکار، زمانی که احساس خستگی کرد، دست از ادامه کار بکشد. متأسفانه برخی ورزشکاران این خستگی را پنهان می‌کنند که مبادا موقعیت حرفه‌ای‌شان را از دست بدهند و خود را دچار آسیب‌هایی می‌کنند که آن‌ها را در شرایط بدتری قرار می‌دهد. شرایط بدن‌سازی باید طوری باشد که اگر قرار است یک ورزشکار 90 دقیقه بدود، بدن او را برای 120 دقیقه دویدن آماده کنند!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی