[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

شهرداری ۱۴۰ نامزد داشت ، روزنامه شیراز نوین

شورای ششم شیراز برای انتخاب شهردار به یک حرکت ابتکاری دست زده و سامانه‌ای طراحی کرده تا از نظر همه گروه‌ها و جریان‌های فرهنگی و اجتماعی بهره بگیرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از تسنیم، بند 1 ماده 71 قانون وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی انتخاب شهردار را از جمله وظایف و اختیارات اعضای شوراها دانسته و تأکید کرده که شهردار پس از پیشنهاد اعضای پارلمان شهری جهت طی مراحل قانونی به مراجع ذی‌صلاح (وزارت کشور) معرفی می‌شود.
این ماده اعضای شورا را به رعایت مواردی توصیه کرده اما در نهایت منتخبان شورا را تصمیم گیرنده اصلی، البته با رعایت موازین و ضوابطی معرفی کرده است. در شیراز نیز به عنوان یکی از کلان‌شهرهای مهم کشور انتخاب شهردار طی فرایندی از سوی شورای شهر انجام می‌گیرد که در این دوره طی یک حرکت ابتکاری فراخوانی زده و سامانه‌ای تعریف شد تا همه گروه‌ها و فعالان اجتماعی و شهری بتوانند پیشنهادات خود را برای تصدی کرسی شهرداری شیراز مطرح کنند. 
اجرای این موضوع که در طی سال‌ها و دوره‌های گذشته برای نخستین بار بود، سبب شد تا شورای ششم شیراز قبل از مراسم رسمی تحلیف مقدمات انتخاب شهردار را کلید بزنند. در نهایت این انتخاب اکنون شورای شهر به 14 نفر رسیده و بناست که از بین این 14 نفر شهردار شیراز انتخاب شود. 
سید احسان اصنافی، نایب رئیس شورای شهر شیراز به شرح آنچه در انتخاب شهردار گذشته پرداخت و اظهار داشت: پس از طراحی سامانه و ثبت‌نام افراد 140 نفر برای بررسی به اعضای شورا معرفی شدند و هرکدام از اعضا نیز این اختیار را داشتند که اسامی پیشنهادی خود را مطرح کنند. 
به گفته وی با هر 140 نفر تماس گرفته شد تا رزومه و سوابق اولیه خود را اعلام کنند که پس از انجام این کار با بررسی سوابق افراد و رزومه کاری آنها 35 نفر انتخاب شدند. این 35 نفر باید در قالب 18 سرفصل برنامه‌های خود را به شورای شهر اعلام می‌کردند. 
نایب رئیس شورای شهر شیراز افزود: تعدادی از این افراد برنامه‌های خود را اعلام کردند و در نهایت خروجی بررسی برنامه‌های این افراد 14 نفری بود که اسامی آنها از سوی رئیس شورا نیز اعلام شده است و به نظر می‌رسد که در یک فرایند یک ماهه شورای شهر شیراز بتواند شهردار این کلان شهر را معرفی کند. 
اصنافی با بیان اینکه برای این 14 نفر مصاحبه حضوری در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: اگر در همان جلسات حضوری اعضای شورا به نتیجه برسند، شهردار شیراز اول شهریور معرفی می‌شود، اما اگر نیاز به بررسی بیشتر باشد ممکن است که این زمان بیشتر طول بکشد. 
وی در توضیح چرایی استفاده از روش متفاوت از دوره‌های گذشته برای انتخاب شهردار گفت: هدف اصلی استفاده از مشارکت حداکثری از توان و ظرفیت جریان‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بود و به همین منظور سامانه معرفی گزینه‌های شهرداری طراحی شد و حتی امکان ارائه توضیحات و اصطلاحاً پرزنت اولیه نیز 
وجود داشت. 
نایب رئیس شورای شهر شیراز با تأکید بر اینکه این موضوع در دوره‌های گذشته وجود نداشت، افزود: در این دوره اعضای شورا ترجیح دادند که در تصمیم‌گیری‌های 13نفره از نظرات مشورتی دیگران نیز استفاده کنند؛ چراکه شورای ششم معتقد است هرچه از عقل جمعی بیشتر استفاده شود، نتیجه مثمرثمرتری دارد. 
اصنافی با بیان اینکه هدف دیگر از این فرایند جلوگیری از اشاعه مطالبی درباره لابی‌گری و فشار گروه‌های مختلف در جریان انتخاب شهردار بود، بیان کرد: همچنین استفاده از ایده‌ها و ظرفیت‌های دیگران به ویژه فعالان شهری و اجتماعی هم از جمله اهداف استفاده از این فرایند بود. 
وی با بیان اینکه شورا در تصمیم‌گیری‌های خود 2 معبر دارد، یکی تصمیم‌گیری درباره طرح‌های ارائه شده از سوی اعضا و دیگری لایحه‌هایی که شهرداری مطرح می‌کند، گفت: در شورای چهارم مرکز پژوهش‌های شورا نیز طراحی و راه‌اندازی شد که فارغ از 2 معبر ذکر شده نسبت به جمع‌آوری طرح‌ها و پیشنهادات اقدام کند که در این دوره از شورا نیز این مرکز دوباره احیا می‌شود. 
نایب رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه شورای ششم بر استفاده از مشارکت عمومی تأکید دارد، افزود: به همین منظور مرکز پژوهش‌های را به عنوان بازویی برای جمع‌آوری نظرات نخبگان و تحصیل‌کردگان فراهم کردیم تا استفاده از مشارکت عمومی هم محقق شود و هم ارتقا یابد. 
اصنافی درباره تفاوت این دوره از شورا با دیگر دوره‌ها به ویژه دوره چهارم گفت: دوره چهارم افراد باتجربه بیشتری نسبت به این دوره داشت اما دوره ششم نیروها تازه نفس هستند و توان و نیروی جهادی بیشتری برای کار دارند که یک برند منحصر به فرد است. 
وی با بیان اینکه شورای ششم با تمام قدرت کار و موضوعات را رصد می‌کند، تصریح کرد: نکته قابل توجه در شورای ششم شیراز این است که «در مقابل فهمیدن مقاومت نمی‌کنند»؛ یعنی مشورت‌پذیری بالایی دارند و از همه صاحب‌نظرات مشورت می‌گیرند و تلاش دارند تا از زمان موجود بیشترین استفاده را ببرند. 
آرش فرج‌زاده، محمد فرخ‌زاده، سید احسان اصنافی، سعید معصومی، ناصر شمس، علیرضا صحراییان، محسن اردکانی، سیاوش بدری، علی حسین رعیتی‌فرد، مهدی جمالی‌نژاد، علی معایر، حمید کشتکا، محمودرضا طالبان و محمود میرزایی 14 نفری هستند که روز یکشنبه به عنوان گزینه‌های شهرداری شیراز مطرح شدند. 
بر این اساس و به گفته مهدی طاهری رئیس شورای شهر شیراز، در روز‌های آتی تعداد این گزینه‌ها به کمتر از 10 نفر کاهش پیدا می‌کند و افراد باقی مانده نیز پس از انجام مصاحبه برای رأی گیری نهایی در صحن شورا معرفی می‌شوند و در نهایت در این باره تصمیم‌گیری خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی