[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم، روزنامه شیراز نوین

 اعظم موسوی- مدیر روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس و عضو هیئت رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های فارس
سالیانی است که 27 اردیبهشت هر سال به عنوان روز ملی ارتباطات و روابط ‌عمومی در تقویم رسمی کشور نام‌گذاری شده است، روزی که روز جهانی ارتباطات است. شاید به ‌این دلیل که به ‌این حرفه، مشکلاتش و فراز و فرودهای آن، توجه ویژه‌تری بشود و کم‌کم جایش را در بین جایگاه‌های مختلف مشاغل در ‌ایران باز کند، پرورش پیدا کند، ببالد و تنومند شود. هر چند به نظر نمی‌رسد ‌این‌ایامِ به نام روابط ‌عمومی توانسته باشد مشکلی را از سر راه ‌این حرفه بردارد چرا که برای ‌این روز، هدفی مشخص و قابل توجه تعریف نشد و آیا فقط مقصود ‌این بود که در ‌این روز از روابط‌ عمومی تقدیر شود و یکی دو روزی اهالی ‌این حرفه، تیتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها شوند و بعد دوباره همان چالش‌ها و همان مشکلات و همان ندیده شدن‌ها؟ از خودمان بپرسیم می‌خواهیم در ‌این روز و هفته از کجا به کجا برسیم و چه کنیم؟ آیا نباید بر دانسته‌های علمی مروری دیگر باره بشود و تغییری در جایگاه یا نگاهی ویژه به آموزش و پژوهش صورت پذیرد؟ وقت آن نرسیده که صنعت هنر روابط‌ عمومی در ‌ایران ارتقا یابد، در سمینارهای بین‌المللی حضور فعال داشته باشد، هویت حرفه‌ای بیابد و هم‌سو با پیشرفت تکنولوژی، با در اختیار داشتن ابزار مدرن ارتباطی، دست کشیدن از بسیاری فعالیت‌های تعریف شده‌ شاید غلط که او را دچار روزمرگی و درگیر مناسبت می‌کند نقش ارتباطی و آگاهی‌بخشی خود را ‌ایفا کند؟اگر به نقش مهم روابط‌ عمومی در جامعه ارتباطی و اطلاع‌رسانی معتقدیم که معتقدیم، وقت آن نرسیده که روابط عمومی در ساختار اداری کشور جایگاه مطلوب بیابد و پشت و پناهی با نفوذ داشته باشد؟ زمان آن نرسیده تا از نگاه سنتی به ‌این حرفه فاصله بگیریم و آزادی و اختیار روابط ‌عمومی‌ها را فدای مصلحت‌های شخصی نکنیم و بگذاریم ‌این حرفه هوایی بخورد، حالی عوض کند و مدیر آن با شفافیت، هم از سازمانش حمایت کند و هم پاسخگوی مطالبات مخاطب باشد و بکوشد برای بهبود وضعیت موجود؟عجیب است و غریب اما می‌دانیم هنوز روابط‌ عمومی بسیاری از سازمان‌ها بودجه مشخص، معین و در اختیار ندارند و هنوز برای انجام اموری که به نفع سازمان است و وظیفهِ اجرای آن بر دوششان نهاده شده، باید گردن کج کنند و چانه بزنند. بر‌این باورم تا نگاه سنتی از‌این حرفه جدا نشود، اگر چه حجم زیادی از فعالیت بر دوش روابط ‌عمومی است اما بهره‌وری مطلوب حاصل نخواهد شد. هر چند با حس مسئولیت‌پذیری، با سرعت و دقت در تنویر افکار عمومی می‌کوشد، اخلاق‌مدارانه اطلاع‌رسانی می‌کند و با همه کاستی‌های موجود و کمبود سخت‌افزار و نرم‌افزار و نیروی انسانی، دست به اعتماد‌آفرینی می‌زند، فضایی روشن را ترسیم می‌کند و امید‌آ‌فرین است حتی اگر فضا روشن نباشد.
ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم
جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم 
امید است نقشه‌ راه، سند راهبردی، چشم‌انداز یا هر چه که بتوان آن را نام نهاد، در حرفه شریف روابط عمومی قد راست کند و روشنگری همچنان حرف اول کارگزاران ‌این صنعت هنر باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی