[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

سفیرفرانسه در دیدار با استاندار فارس: جامعه دانشگاهی فرانسه علاقه‌مند به حضور در شیراز است، روزنامه شیراز نوین

 ایرنا: سفیر پاریس در تهران گفت: فرانسه یکی از کشورهای امضاکننده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و دولت جدید این کشور به این توافق احترام خواهد گذاشت.
'فرانسوا سنمو' یکشنبه در دیدار با استاندار فارس در شیراز تاکید کرد: فرانسه شریک اقتصادی خوبی برای ایران است و تلاش بسیاری برای گسترش روابط با این کشور می‌کند.
وی اظهار داشت: قراردادهای بسیار بزرگی در حوزه خودرو و هواپیما میان ایران و فرانسه امضا شده است و باید بکوشیم تا قراردادهای کوچک و متوسط نیز با شرکت‌های فرانسوی به امضا برسد.
سنمو ادامه داد: نفت و گاز بخش بسیار مهمی است و در نمایشگاه نفت و گاز تهران 35 شرکت فرانسوی حضور داشتند و با شرکت‌های ایرانی ارتباط برقرار کردند.
سفیر فرانسه در ایران در بخش دیگری از مطالب خود با اشاره به اینکه شیراز و استان فارس جایگاه مهمی در دنیا دارد و همه با آن آشنا هستند، بیان داشت: شیراز قلب تپنده فرهنگ ایران است و فارس کانون تمدنی مهم در دنیا محسوب می‌شود. سنمو، با بیان اینکه استان فارس به لحاظ فرهنگی و پزشکی نقش مهمی دارد و قطب اقتصادی جنوب ایران است، با ابراز علاقه به گسترش مشارکت در زمینه‌های علمی با دانشگاه شیراز و تبادل استاد و دانشجو، گفت: از طرف فرانسه هیچ مشکلی برای آمدن استادان و دانشجویان فرانسوی به شیراز وجود ندارد. استاندار فارس نیز در این دیدار اظهار داشت: شرایط مبادلات اقتصادی و بازرگانی این استان با فرانسه فراهم است و با توجه به زمینه‌های فراوان گردشگری، تبادل گردشگر میان فرانسه و استان فارس باید بیش از گذشته باشد. سید محمد علی افشانی ادامه داد: از حضور سرمایه گذاران فرانسوی و انتقال فناوری به استان فارس استقبال می‌کنیم، و با عنایت به ظرفیت‌های دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی این شهر، مبادلات علمی در حوزه‌های پزشکی، فنی، مهندسی و سایر بخش‌ها می‌تواند گسترش یابد. استاندار فارس با تاکید بر این که فرانسه به لحاظ تمدنی بیش از سایر کشورهای اروپایی و آمریکا دارای سابقه درخشان است، افزود: انتظار داریم کشور فرانسه با استقلال رای، ارتباطات بین المللی خود را با ایران و استان فارس گسترش دهد. افشانی گفت: با توجه به شرایط و جایگاه دانشگاه‌های فرانسه، آماده تبادل استاد و دانشجو میان دانشگاه‌های استان فارس و فرانسه هستیم. وی، با اشاره به این که ایران در منطقه خاورمیانه، امن ترین کشور و استان فارس امن‌ترین استان ایران محسوب می‌شود، بیان کرد: زمینه هر نوع سرمایه گذاری در این استان فراهم است و امیدواریم این سفر باعث ارتباط بهتر میان سرمایه گذاران فرانسه و استان فارس شود.
افشانی گفت: در حوزه گاز استان فارس دومین مخازن گازی کشور را دارد و از معادن نفتی بسیاری که آماده برای سرمایه گذاری خارجی است، برخوردار است و با توجه به مجاورت با دریا و آب و هوای مناسب فارس، آماده هرگونه سرمایه گذاری هستیم. استاندار فارس در قسمت دیگری از سخنان خود به پاره‌ای از توانمندی‌های و قابلیت‌های این استان اشاره کرد و افزود: فارس به لحاظ فرهنگی و ادبی مهم ترین استان ایران است و علاوه بر شاهچراغ (ع) که به عنوان یک زیارتگاه مذهبی سالانه میلیون‌ها نفر زائر دارد، آرامگاه 2 تن از بزرگ ترین ادبای ایران و جهان، حافظ و سعدی در شیراز قرار دارد. 
وی افزود: چهار اثر ثبت جهانی، سه هزار اثر ثبت ملی در استان فارس واقع شده و افزون بر این فارس از آثار طبیعی کم نظیری در نقاط مختلف برخوردار است و یادمان‌های تاریخی متعلق به هزاره‌های مختلف تمدنی در این استان قرار دارد. افشانی با اشاره به اینکه سالانه حدود 10 میلیون تن محصولات کشاورزی شامل غلات، مرکبات و محصولات دامی در استان فارس تولید می‌شود، گفت: 40 میلیارد تن ذخایر معدنی در این استان وجود دارد و 20 نوع ماده معدنی نیز هم اکنون در 400 معدن فعال فارس در حال بهره برداری است. استاندار فارس با بیان این که چهار هزار و 700 واحد صنعتی کوچک و بزرگ در استان فارس در حال بهره برداری است، اظهار کرد: به لحاظ پزشکی، شیراز مرکز درمان جنوب کشور در رشته‌های مختلف است، به ویژه در زمینه پیوند کبد در سطح کشور رتبه اول را داراست و بیش از دو سوم از پیوندهای کبد کشور در شیراز صورت می‌گیرد و به لحاظ تعداد، بزرگ ترین مرکز پیوند جهان به شمار می‌آید. افشانی با اشاره به این که به لحاظ چشم پزشکی و کاشت حلزون گوش نیز استان فارس جایگاه ویژه ای در کشور دارد، بیان داشت: هم اینک 260 هزار دانشجو در دانشگاه شیراز و سایر دانشگاه‌های استان فارس تحصیل می‌کنند. 
وی ادامه داد: فرودگاه بین المللی شیراز نیز در حال توسعه است و با اختصاص حدود 70 میلیون دلار اعتبار از سوی دولت به یکی از مهمترین فرودگاه‌های بین المللی کشور تبدیل خواهد شد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی