[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

طلا وارد بن‌بست شد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از ایلنا، طلافروشان شیراز دیگر نه حالی برای ادامه دادن دارند و نه رمقی برای تکاپو در این بازار؛ کسادی بازار و اتفاقات بین المللی باعث شده تا مغازه داران طلافروشی شیراز عطایش را به لقایش بفروشند و مغازه‌ها را به افراد دیگر و جوان تر اجاره دهند.
با اوج‌گیری قیمت‌ها در بازار سکه و مسکوکات طلا، تقاضا برای خرید سکه اندکی بالا رفته، اما با شروع ماه ‌محرم حجم مبادلات کاهش یافته است. آن طور که مستغنی رئیس اتحادیه فروشندگان طلا فروشان و جواهر شیراز می‌گوید: در حال حاضر سازنده‌های طلا هیچ فعالیتی انجام نمی‌دهند. وی با بیان اینکه نوسانات کسب و کار و نرخ ارز دو فاکتور اصلی بازار طلا و جواهر شیراز است، می‌گوید: در شرایط فعلی مشکلات و چالش‌های زیاد باعث شده تا دیگر نه اقتصادی وجود داشته باشد و نه رونقی.
سید محمد حسین مستغنی در گفت و گو با ایلنا می‌افزاید: متأسفانه سازمان‌هایی مانند امور مالیاتی و تأمین اجتماعی فشار را بر مغازه داران افزایش داده اند؛ این در حالی است که این سازمان‌ها در دوران کرونا به جای اینکه مراعات حال مغازه داران را کنند میزان جریمه‌ها را افزایش داده اند. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا فروشان و جواهر شیراز با اشاره به اینکه سازمان‌های مالیاتی و تأمین اجتماعی بدون هیچ بخشودگی جرائم، میزان مالیات را با مبلغ بیشتری از مغازه‌های طلافروشی دریافت می‌کنند، می‌گوید: تمام صحبت‌ها و مطالبی که در خبر‌ها با عنوان بخشودگی جرائم مالیاتی و بیمه تأمین اجتماعی در رسانه‌ها منتشر می‌شود، دروغ محض است.
مستغنی با اشاره به اینکه تبصره‌ها و ماده‌های قانونی زیاد تأمین اجتماعی سبب شده هر سری جهت بخشودگی به این سازمان مراجعه می‌کنیم، نتیجه خوبی نگیریم، می‌گوید: متأسفانه سازمان مالیاتی میزان مالیات مغازه‌های طلافروشی شیراز را حدود 400 الی 500 درصد افزایش داده که متأسفانه وضعیت روز به روز برای قشر طلافروش دشوار و دشوارتر می‌شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان طلافروشان و جواهر شیراز با بیان اینکه ادامه‌دار شدن این روند باعث می‌شود طلافروشان از مغازه‌داری دست کشیده و برای ادامه فعالیتشان به مکان‌هایی مانند فضای مجازی و راه‌های دیگر روی آورند، ادامه می‌دهد: زیرا فعالیت در این فضاها و خارج از مغازه نیازی به پرداخت مالیات و بیمه تأمین اجتماعی و هزینه‌های دیگر ندارد.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه شهرداری شیراز از مغازه‌های طلافروشی بیشتر از مشاغل دیگر عوارض دریافت می‌کند، می‌گوید: طلا جزو کالاهایی است که نرخ آن به صورت روزانه در تمام رسانه‌ها منتشر می‌شود و قیمت این محصول با گرانی قیمت دیگر محصولات 
افزایش نمی‌یابد.
رئیس اتحادیه فروشندگان طلافروشان و جواهر شیراز با اشاره به اینکه مغازه داران طلا فروشی در مقطعی از زمان روی هر عدد سکه حدود 4میلیون تومان متضرر شدند، ادامه می‌دهد: هرچند که قیمت سکه در مقطعی از زمان به حدود 16میلیون تومان رسید اما کاهش قیمت این محصول به 12میلیون تومان سبب شد تا مغازه داران متضرر شوند که هیچ فردی هم پاسخ گوی این مشکلات نبود.
مستغنی با اشاره به اینکه همواره امیدواریم تا دولت جدید نگاه بازتری به وضعیت اقتصاد داشته باشد، می‌افزاید: هرچند دولت آقای روحانی در 4 سال آخر دولتش به مردم توجهی نداشت و باعث شد تا ضرر زیادی به اصناف و مشاغلی مانند طلافروشان وارد شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان طلافروشان و جواهر شیراز با بیان اینکه در کنار عوامل تعیین کننده نرخ ارز که از جمله آنها عرضه و تقاضاست، نرخ دلار در کشور ایران از طریق هرات و برخی کشورهای همسایه تعیین می‌شود، می‌گوید: روی کار آمدن طالبان در افغانستان و سقوط هرات باعث شد تا نرخ ارز افزایش پیدا کند و این در حالی است که احتمال افزایش قیمت هنوز وجود ندارد.
مستغنی با اشاره به اینکه نوسانات قیمت ارز و طلا با یکدیگر در ارتباط اند ادامه می‌دهد: افزایش قیمت مالیات باعث شده تا مغازه داران از این کار دست بکشند و واحد صنفی خود را به یک نفر دیگر و افراد نوپا اجاره بدهند و معیشت زندگی را از این بخش تأمین کنند.
وی با اشاره به اینکه اجاره دادن مغازه‌های طلافروشی باعث شده تا پیشکسوتان این حوزه روز به روز از این حرفه دست بکشند، ادامه می‌دهد: قطعاً بعضی اوقات افراد بی تجربه مشکلاتی را در این بخش ایجاد می‌کنند.
علیرضا یکی از مغازه‌داران طلا فروشی با بیان اینکه در شرایط فعلی قیمت طلا در حال افزایش است، می‌گوید: متأسفانه در شرایط فعلی مردم چندان استقبالی از طلا ندارند.
وی با اشاره به اینکه نبود مشتری و کاهش تقاضا سبب شده تا مغازه داران با مشکلات متعددی مواجه شوند، می‌افزاید: کسادی بازار روز به روز شرایط را برای ما مغازه داران دشوار کرده، به طوری که در تأمین هزینه اجاره بها مغازه و آب و برق هم با مشکل مواجه شدیم.
این مغازه دار در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط فعلی حرفه طلافروشی فقط از بیرون زیباست، می‌افزاید: متأسفانه تمام سازمان‌ها و بانک‌ها طلافروشان را با چشم یک فرد کامل سرمایه دار می‌بینند، در صورتی که در واقعیت این گونه نیست.
به گفته علیرضا، مشکلات مالیاتی و افزایش نرخ مالیات باعث شده تا ما مجبور شویم در آینده اعلام ورشکستگی کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی