[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

سپرده‌گذاری ۶۲هزار میلیارد تومانی منابع ارزی در بانک‌ها، روزنامه شیراز نوین

میزان سپرده‌گذاری منابع ریالی صندوق توسعه ملی در بانک‌ها به بیش از ۶۲هزار میلیارد تومان رسیده است.
به گزارش ایسنا، گرچه عمده تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به صورت ارزی پرداخت می‌شود، اما بخشی از آن با تبدیل ارز به ریال صورت می‌گیرد.
بررسی آخرین وضعیت عملکرد صندوق توسعه ملی از ابتدای تأسیس تاکنون نشان می‌دهد که در حوزه تسهیلات ریالی تا پایان سال ۱۳۹۳، حدود ۲۱.۱هزار میلیارد تومان از منابع صندوق در قالب قراردادهای عاملیت ریالی با بانک‌های عامل منعقد شده است.
از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ از محل این نوع قراردادها ۱۱.۸هزار میلیارد تومان به بیش از ۱۳هزار طرح معرفی شده از سوی بانک‌ها اختصاص یافته و به حساب آنها واریز شده است.
اما از سال ۱۳۹۴ تاکنون صندوق توسعه ملی برای سپرده گذاری ریالی اقدام کرد که در بانک‌های خصوصی، دولتی و مؤسسات مالی بوده است. در همین راستا تا پایان سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۶۲.۵هزار میلیارد تومان از محل تسعیر منابع ارزی صندوق به بانک‌ها و مؤسسات سپرده پذیر برای انجام تکالیف تخصیص داده شده است.
از مبلغ سپرده گذاری شده، ۵۲.۸میلیارد تومان یعنی حدود ۸۴ درصد مربوط به اجرای قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین قانون 
بودجه است.
حدود ۹.۷هزار میلیارد تومان نیز (معادل ۱۶ درصد) به اجرای قانون حمایت از توسعه و ابجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری اختصاص پیدا کرده است.
صندوق توسعه ملی از سال ۱۳۹۰ تأسیس شد و بر اساس قانون برنامه پنج ساله توسعه، سالانه سهمی از درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز و فرآورده‌های آن جهت ذخیره‌ای برای نسل آینده و همچنین به‌کارگیری در راستای توسعه کشور در آن ذخیره شده و بر اساس ضوابط تعیین شده در جهت تأمین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه گذاری در قالب تسهیلات ارزی و ریالی در اختیار بخش‌های مختلف قرار می‌گیرد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی