[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک: زمینه صادرات پشم رنگی فراهم شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک با بیان اینکه آزادسازی صادرات پشم رنگی می‌تواند علاوه بر ایجاد تحرک در این بازار برای دامداران درآمد نیز به ههمراه داشته باشد، گفت: می‌توان از پشم رنگی دام سبک در صنایع خودروسازی، عایق‌سازی و هواپیماسازی نیز استفاده کرد.
افشین صدر دادرس در پاسخ به این سؤال که گفته بودید «بایستی دامداری دام سبک از تک محصولی خارج شود و به استفاده از محصولات دیگر از جمله پشم نیز توجه شود» و اتحادیه مرکزی دام سبک چه اقداماتی در این راستا انجام داده است، اظهار کرد: وقتی شرایط بحرانی می‌شود دیگر مسئله استفاده از محصولات جانبی دام نیست؛ بلکه مسئه بود و نبود دام است و طبیعتاً در این شرایط سایر مسائل تحت الشعاع قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: با این حال تلاش شد تا طرح زنجیره ارزش پشم تکمیل و ارائه شود. تسهیلات آن مشخص است. پیگیر دریافت تسهیلات هستیم تا بعد از آن این طرح به مرحله اجرا برسد. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک اضافه کرد: در این طرح قصد داریم تا در شرکت‌های تعاونی دام سبک مکانیزم پشم چینی را ایجاد کنیم؛ به طوری که پشم از روی بدن دام برداشت شود، آن را از دامدار خریداری کنیم، این پشم‌ها شست و شو و سورت شود و سپس پشم‌ها در اختیار شرکت‌های تعاونی زنان روستایی قرار گیرد و آنها نیز با استفاده از دستگاه‌های مخصوص پشم خام را به تاپس پشمی تبدیل کنند که ارزش بسیار بالایی دارد. وی تصریح کرد: از سال گذشته حرکت‌های خوبی در زمینه استفاده از پشم انجام شده است؛ مثلاً اینکه درخواست کردیم تا زمینه صادرات پشم رنگی فراهم شود؛ زیرا پشم رنگی در صنایع کشور مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و این پشم‌ها یا در طبیعت رها یا سوزانده می‌شوند که معضلات محیط زیستی بسیاری را ایجاد می‌کند. صدر دادرس اضافه کرد: از اردیبهشت ماه سال گذشته درخواست آزادسازی صادرات آن را دادیم. گمرک و وزارتخانه‌های صمت و جهاد موافقت خود را اعلام کردند، ردیف تعرفه آن ایجاد شد و در کتاب تعرفه‌ها نیز درج شد. امیدواریم پس از دریافت موافقت نهایی این مسیر نیز باز شود. صادرات پشم رنگی می‌تواند علاوه بر ایجاد تحرک در بازار این محصول برای دامداران نیز درآمدزا باشد.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک در ادامه گفت: بازار هدف این محصول بستگی به تاجر دارد. اما بازارهایی که موقتاً شناسایی کردیم چین و هند هستند. در این کشورها از پشم رنگی گوسفندان استفاده‌های بسیاری می‌شود.
وی با بیان اینکه طرح دیگری با عنوان استفاده از پشم رنگی در صنایع کشور در دست مطالعه است، افزود: از پشم رنگی می‌توان در کف پوش رنگی کف خودروها و تهویه خودروها استفاده کرد. همچنین چون این پشم خاصیت ضدحریق دارد می‌توان از آن در فرش و موکت داخل هواپیما نیز بهره برد. صدر دادرس در پایان گفت: بایستی با صنایع خودروسازی، عایق سازی و شرکت‌های هواپیمایی وارد مذاکره شویم تا بتوانیم از آن در این صنایع استفاده کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی