[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

تجارت با اوراسیا، راهکاری برای تقویت مبادلات بازرگانی با کشورهای ثالث، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا افزایش صادرات و تقویت تجارت و مبادلات با مقاصد ثالث را در پی دارد.
به گزارش ایرنا، تجارت از مؤلفه‌هایی است که رشد و توسعه اقتصادی کشورها را تعریف می‌کند؛ زیرا با واردات کالا هر کشور نیاز داخلی خود را تأمین کرده و با صادرات محصولات تولیدی، در بازارهای بین‌المللی جایگاهی را برای خود به دست می‌آورد که به بهبود اقتصادی می‌انجامد.
طی روزهای گذشته، سید ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم نیز در سخنرانی‌ها و دیدارهای خود با مقامات کشورها بر افزایش تجارت با کشورهای همسایه تأکید و این موضوع را از اولویت‌های کاری دولت جدید عنوان کرده است.
جمشید نفر، رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: منطقه اوراسیا می‌تواند یک هدف فوق العاده برای توسعه صادرات ایران باشد و موافقت‌نامه تجارت ترجیحی فعلی، تمرینی مناسب برای مبادلات آزاد محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه باید تجارت فعلی مورد بررسی قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: روند واردات و صادرات به اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیاز به تحلیل و اقدام برای رفع موانع دارد تا شرایط مناسب تجارت خارجی مهیا شود.
نفر با بیان اینکه کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌توانند نیازهای داخلی ایران را مانند خوراک دام تأمین کنند، تصریح کرد: از سوی دیگر ظرفیت بالایی برای صادرات صنایع غذایی به این منطقه وجود دارد که این توسعه تجاری نه تنها می‌تواند توازن در مبادلات را فراهم کند، بلکه قادر است افزایش صادرات را نیز در پی داشته باشد.
وی افزود: چنین شرایطی تجارت آزاد را رقابتی می‌کند و موجب علاقه به توسعه مبادلات در فعالان اقتصادی داخلی و کشورهای اوراسیا می‌شود.
رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: ارتباط با کشورهای همسایه به ویژه اتحادیه اقتصادی اوراسیا همانطور که در اولویت‌های دولت سیزدهم قرار گرفته، باید شتاب بگیرد که این برنامه‌ریزی‌ها با احصای مشکلات و رفع آنها 
ممکن می‌شود.
وی تأکید کرد: صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا باعث رشد و تقویت تجاری ایران می‌شود و می‌تواند مسیر مناسبی برای مبادلات با کشورهای ثالث ایجاد کند.
به گفته نفر، بررسی تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشان می‌دهد موافقت‌نامه تجاری با کشورهای عضو مزایای فراوانی برای ایران دارد.
به گزارش ایرنا، در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ایران ۲۵۸میلیون دلار کالا به اوراسیا صادر و ۳۴۷میلیون دلار نیز از این کشورها وارد کرده است.
روسیه در میان شرکای اصلی در اوراسیا، همچنان بالاترین سهم را به خود اختصاص داده است و ۱۳۵میلیون دلار از کل صادرات خود به اوراسیا را به روسیه انجام داده و پس از آن ارمنستان با ۶۰، قزاقستان با ۳۸، قرقیزستان با ۱۸ و بلاروس با 5میلیون دلار قرار دارند. بررسی اقلام صادراتی ایران به روسیه و سایر کشورهای اوراسیا نشان می‌دهد که میوه‌های خوراکی با ۹۵میلیون دلار بیشترین سهم را داشته‌اند و در این بین پسته ایرانی با پوست تازه پرطرفدارترین کالا بوده است. مواد پلاستیکی، سبزیجات، چدن، آهن و فولاد نیز دیگر اقلام صادراتی ایران به اوراسیا را تشکیل می‌دهند.
در مقابل چربی‌ها و روغن‌های حیوانی یا نباتی بالاترین میزان واردات ایران را تشکیل داده‌اند و پس از آن غلات، چوب، سبزیجات و محصولات شیمیایی معدنی اصلی‌ترین کالاهای وارداتی ایران از اوراسیا را 
شامل می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی