[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۷
  • دوره جدید

طوفان و تگرگ به مزارع کشاورزی چاه نهر لارستان خسارت زد، روزنامه شیراز نوین

وقوع طوفان همراه با بارش شدید و تگرگ در آخرین روز مردادماه ۱۴۰۰ به بخشی از مزارع کشاورزی، باغی و صیفی جات روستای چاه نهر لارستان فارس خسارت زد.
یکی از اهالی و کشاورزان روستای چاه نهر دیروز یکشنبه به ایرنا گفت: طوفان شدید به برخی محصولات و صیفی جات شامل بادمجان، هندوانه، گوجه، خیار سبز، طالبی، خربزه، خیار چنبر و شاه پسند خسارت زیادی وارد کرد.
محمد حسن طیبی به ایرنا گفت: بارش شدید و ناگهانی به همراه تگرگ تا ۱۰۰درصد محصول کنجد و بادمجان این منطقه را نابود کرد.
وی اظهار داشت: میزان خسارت در برخی محصولات نیز بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است و همچنین طوفان موجب شکسته شدن برخی درختان از جمله لیموترش منطقه شد. دهیار روستای چاه نهر نیز گفت: به دلیل طوفان و بارش‌های سیل آسای تابستان امسال در منطقه بخش عمده ای از این محصول از بین رفته و کشاورزان متحمل خسارات زیادی شده اند.
داریوش الهامیان افزود: این روستا بزرگ ترین تولیدکننده طرح استمرار سیب زمینی در فارس است و سالانه بیش از ۱۶هزار تن از این محصول را راهی بازار می‌کند.
الهامیان اظهار داشت: سالانه بیش از 5هزار تن گندم و بیش از صدها تن انواع صیفی اعم از گوجه، بادمجان، خیار سبز و هندوانه در این روستا برداشت می‌شود؛ به طوری که در زمان برداشت این محصول حتی یک نفر در منطقه بیکار وجود ندارد. وی گفت: سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در این منطقه افزون بر ۲هزار و ۸۰۰ هکتار است. بر اساس اعلام اداره هواشناسی لارستان میزان بارش‌های تابستانه در این منطقه به اندازه کل میزان بارش‌های سال زراعی جاری است.
میزان کل بارندگی سال زراعی جاری در لارستان ۳۳ میلی متر گزارش شده که تا پیش از بارش‌های تابستانه کمتر از ۱۷ میلی متر بوده است.
روستای چاه نهر از توابع دهستان درزسایبان لارستان است که فاصله این روستا تا شهر لار مرکز شهرستان لارستان حدود ۱۰۰ کیلومتر است.
شهرستان لارستان دارای ۵۵هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان ۳۲هزار هکتار دیم و ۲۳هزار هکتار نیز آبی است. این شهرستان به مرکزیت لار در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی