[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

غذاهای محلی و سنتی سمنان از نان تا آش و خورش، روزنامه شیراز نوین

نان روغنی
نان روغنی یا جزغاله اکثراً در شهمیرزاد و شاهرود با استفاده از ادویه، چربی پخته دنبه گوسفند، ماست، نمک، آرد گندم، مایه خمیر و ادویه تهیه می‌شود. این نان نواحی استان سمنان طرفداران بسیار زیادی به خود اختصاص داده است، البته در گذشته بیشتر از امروز طبخ می‌شده است و شاید تنها دلیل آن عدم تمایل زندگی شهری به مصرف روغن دنبه می‌باشد.
نان سر قلیفی
قلیف در گویش شاهرودی به معنی دیگ مسی می‌باشد و چون نان قلیفی در درب دیگ مسی پخته می‌شود به این نام مشهور شده است. نان قلیف، یک نان بسیار لذیذ و در عین حال پر زحمت می‌باشد.
اهالی شاهرود برای پخت این نان، ابتدا درب قابلمه مسی را به صورت برعکس روی آتش قرار داده و بعد خمیر را در کف آن پهن کرده و می‌پزند.
دادچه
سمنانی‌ها یک نان خوشمزه به نام دادچه دارند که پخت آن راحت و زمان تهیه آن نیز کم است. برای تهیه این نان دلچسب، از موادی از قبیل آرد، آب، شکر، روغن و گاهی کنجد نیز استفاده می‌کنند.
بعد مواد را به صورت خمیر در آورده با قالب به شکل دایره در می‌آورند، در وسط دایره‌ها یک سوراخ ایجاد می‌کنند تا از حجیم شدن نان جلوگیری شود و بعد در تنور می‌پزند.
سبزی پلو دامغانی
برنج همیشه در سفره‌های ایرانی پایه اصلی غذاها بوده است و از جایگاه ویژه‌ای نزد ایرانیان برخوردار است. برنج دارای ارزش غذایی خاصی از قبیل ثابت نگه داشتن قند خون و تأمین ویتامین «ب» است و برای بیماری‌های قلبی، فشار خون و اسهال خونی نیز مفید است، البته پخت برنج به صورت کته بسیار سفارش شده است. سبزی پلو دامغانی از غذاهای سنتی و اصیل سمنان است که در تهیه آن از موادی همچون برنج، بادمجان، کره، روغن حیوانی، سبزی پلویی، دارچین، سماق، نمک و فلفل، زعفران و کدو حلوایی استفاده می‌کنند.
تلخون
یک دسر بسیار خوشمزه که در واقع مشترک بین استان سمنان، میامی، شاهرود و دامغان است و نحوه پخت آن نیز یکسان می‌باشد و در هنگام برداشت گندم بیشتر پخته می‌شود. برای پخت این دسر فوق‌العاده در ابتدا گندم را می‌شویند و بعد آن را خشک کرده، در روی آتش برشته می‌کنند تا لاکتوز درون خود را آزاد کند و بعد با افزودن شیره انگور به صورت خمیر در آورده و به شکل دایره درست می‌کنند. لازم نیست دسر تلخون بر روی آتش قرار گیرد چرا که گندم آن قبلاً برشته شده است و خمیرهای دایره‌ای شکل نیز بعد از خشک شدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ادامه دارد ...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی