[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

هوادار نگران آینده فجر است!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
کمتر از دو ماه تا آغاز رقابت‌های لیگ برتر در فصل جدید باقی مانده اما نماینده شیراز که پس از 8 سال به سطح اول فوتبال کشوربازگشته، در بلاتکلیفی به سر می‌برد. تمرینات این تیم که قرار بود از اول شهریورماه آغاز شود، فعلاً یک هفته به تعویق افتاده و باید دید روز هشتم شهریورماه آغاز خواهد شد یا خیر.
اما راه‌اندازی تمرینات تنها بخشی از روند آماده سازی است. نامشخص بودن وضعیت بازیکنان، یکی دیگر از مسائلی است که ادامه آن می‌تواند آسیب جدی بر پیکر تیم تازه وارد لیگ برساند.
حالا هواداران فجر نگران این مسئله هستند که نکند تیم‌شان به محض ورود به لیگ برتر، با سقوط مواجه شود. با توجه به هزینه‌های هنگفت سایر تیم‌ها برای حضور قدرتمندانه در لیگ برتر و افزایش عجیب و غریب مبلغ قراردادها، اگر بودجه کافی به تیم شیرازی تزریق نشود، هر قدر هم که کار فنی و اصولی انجام شود، نمی‌توان با تیم‌های متمول مقابله کرد و ممکن است سرنوشت فجر به سقوطی منجر شود که همه فوتبال دوستان شیرازی و علاقه‌مندان به این تیم را ناامید کند.
یکی دو هفته پیش، علی اصغر کلانتری سرمربی این تیم در سمت خود ابقا شد که اقدام مثبتی بود اما حالا کلانتری از وضعیت اداره این تیم ناراضی است و این مسائل را در صفحه شخصی خود عنوان می‌کند. او دیروز به مصاحبه سرپرست این باشگاه واکنش نشان داد و گلایه‌مندی خود نسبت به اظهارات جوانی را ابراز کرد. بنابراین به نظر می‌رسد که این بلاتکلیفی‌ها اگر هر چه زودتر به پایان نرسد، می‌تواند به حواشی حول فجر دامن زده و مسیر را منحرف کند. 
حالا می‌توان از نقش کلیدی سردار بوعلی فرماندهی سپاه فجر استان استفاده کرد؛ کسی که در شرایط بحرانی میانه‌های فصل با تدابیر خود، فجر را از بحران خارج کرد و به گواه بیشتر بازیکنان و مربیان این تیم، حمایت قاطعانه او بود که باعث شد فجر از یک تیم بحران زده، به قهرمان لیگ یک تبدیل شود.
اما رسول فلاح، مدیرعامل این تیم دو هفته پیش گفته بود: قرار است سرمربی تیم لیستی از بازیکنان مدنظرش را به باشگاه بدهد و ما با بازیکنانی که قراردادشان با باشگاه تمام شده است، مذاکره کنیم. همچنین بازیکنان سربازی هم داریم که سربازی‌شان به اتمام رسیده است و در صورت تمایل کادر فنی باید با آن‌ها هم مذاکره کنیم. احتمالاً سرمربی لیستی از بازیکنان جدید هم به ما خواهد داد تا آن‌ها را جذب کنیم.
کلانتری می‌گوید؛ این لیست را چند روز است به مدیریت باشگاه تحویل داده اما هنوزخبری از جذب بازیکن نیست.
مدیرعامل باشگاه فجرشهیدسپاسی همچنین گفته: ما می‌توانیم هشت بازیکن لیگ برتری جذب کنیم. البته اسکلت اصلی تیم را حفظ خواهیم کرد. باید مسئولان استانی هم به ما کمک کنند، لیگ برتر شوخی‌بردار نیست. ما باید تیمی در حد نام شیراز بسازیم و به لحاظ مالی و معنوی از آن حمایت کنیم تا نتایج خوبی کسب شود. باید همه دست به دست هم بدهیم و تمام مسئولان استانی به ما کمک کنند.
با پایان لیگ یک، خیلی‌ها خود را نشان دادند و به نظر می‌رسید عزمی جدی برای حضور پرقدرت فجر در لیگ برتر وجود دارد اما حالا حمایت‌ها کم‌رنگ شده. شاید باز هم در روزهای پایانی کمک‌ها برسد و فجر بتواند تیمی را راهی لیگ برتر کند اما با این روند، قطعاً به مشکلاتی برخورد خواهد کرد.
رسول فلاح همچنین به موضوع قراردادهای نجومی در فوتبال و ورود زمان بازرسی کل کشور به آن اشاره کرد و گفت: ورود سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی به قراردادهای نجومی فوتبال را می‌‌‌‌توان به فال نیک گرفت. همیشه بحث دلالی و واسطه گری در قراردادها مطرح بوده اما هیچ‌گاه شاهد نبودیم که فدراسیون و دستگاه‌های نظارتی ورود کنند. فوتبال هم جزیی از زندگی و جامعه امروز ما انسان‌ها است. چرا بعضی از باشگاه‌ها بدون در نظر گرفتن کیفیت بازیکنان قیمت آن‌ها را بالا می‌‌برند؟ این موضوع حتی صدای دو باشگاه بزرگ پایتخت را هم درآورده است. اگر یک بازیکن یا مربی کیفیت لازم را دارد، چه اشکالی دارد حقوق خوب دریافت کند اما چرا بازیکنی که 100 میلیون هم ارزش ندارد، باید قرارداد میلیاردی ببندد؟ چگونه در 2 سال قرارداد 200 میلیونی به 10میلیارد رسیده؟ آیا نباید نظارت باشد؟
مدیرعامل باشگاه فجر شهیدسپاسی گفت: فساد که یک شبه به وجود نمی‌آید. در فوتبال ایران چند هزار میلیارد گردش مالی داریم که اگر نظارتی روی آن نباشد، خود به خود مفسده ایجاد می‌کند. گناهش گردن فردی است که بالا نشسته، یا وزیر است یا زیر دست وزیر، یا رئیس کارخانه‌ و صنایع و معادن و نفت و... اگر مجامعی که به هیئت مدیره‌ها بودجه می‌دهند، مثلاً 200 میلیارد ندهند آیا مدیرعامل می‌تواند قرارداد ببندد؟ این پول‌ها از بیت‌المال است. با پول بیت‌المال دلالی می‌کنند. بارها گفتیم سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه باید ورود کنند. وزیر ورزش هم اعلام کرد از اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات خواستم به مسئله قراردادها ورود کنند. در این وضعیتی که معیشت مردم مشکل دارد و بیماری بیداد می‌کند، مردم مستحق چنین ظلمی نیستند. شاید مسئولین نظارتی و سازمان‌های ذی‌ربط، فوتبال را جزو مسائل اجتماعی به حساب نمی‌آورند.
فلاح ادامه داد: مقام معظم رهبری در جلسه تحلیف رئیس جمهور بار دیگر مبارزه با فساد را از مدیران  درخواست کردند. اگر مسئولان به فرمایشات ایشان در سال‌های گذشته گوش می‌‌‌‌کردند در حال حاضر ما شاهد فساد و دلال‌‌‌‌‌بازی در قراردادهای فوتبال و یا هر سازمان دولتی و غیر دولتی نبودیم. خوشبختانه اکنون در آستانه فصل نقل و انتقالات هستیم و زمان مناسبی برای ورود بازرسی کل کشور به قراردادهای فوتبال است. اکثر  قراردادهای میلیاردی که در فوتبال بسته شده به جایی وصل هستند. مطمئن باشید اگر این روند بی‌‌‌حساب و کتاب ادامه داشته باشد در آینده نه چندان دور برای فوتبال ما مشکل‌ساز می‌‌شود. این پول برای کارگران معادن و کارخانه‌ها است. چرا پول بیت‌المال را حیف و میل می‌کنند؟ دلم برای تیم‌های خصوصی که قدرت برابری با چنین تیم‌هایی ندارند و از بین می‌روند، می‌سوزد. تیم‌های سازنده و ریشه‌دار از بین می‌روند که در نهایت باعث می‌شوند فوتبال ما به ناکجا آباد برود و تیم ملی ضعیف شود. الآن فصل نقل و انتقالات است و باشگاه‌ها می‌خواهند بودجه ببندند، به همین خاطر بهترین زمان برای جلوگیری از بریز و بپاش و مبارزه با فساد است. همین امروز باید جلوی این مسائل را بگیرند. مدیرعامل باشگاه فجرسپاسی گفت: از مسئولان قوه قضاییه، سازمان بازرسی کل کشور و نهادهای نظارتی که توان مقابله با فساد را دارند می‌خواهم به این عرصه ورود کنند و به خاطر شرایط و وضعیت اقتصادی مردم جلوی بی‌‌عدالتی و سهل انگاری بعضی از مدیران و سوء استفاده‌‌‌گران را بگیرند. همان‌طور که اعلام کردم مسئولین ما در کشور باید به این باور برسند که فوتبال هم جزیی از این جامعه است و نظارت‌های خود را بیشتر کنند.
صحبت‌های فلاح جای تأمل فراوان دارد. وضعیت قراردادهای بازیکنان لیگ برتری از حد تصور خارج شده و در یکی دوسال اخیر، صحبت از رقم‌های بالای 10 میلیارد تومان برای هر بازیکن یا مربی است که در این وضعیت اقتصادی نابسامان، بسیار عجیب و غیرقابل هضم به نظر می‌رسد.
این که مدیران بر چه اساسی چنین مبالغی را به بازیکنان می‌دهند و از طرف دیگر چرا نظارتی بر این پول‌های هنگفت نیست، سؤالاتی است که بیش از اینکه پاسخی برای آن‌ها باشد، روح و روان مردم را آزار می‌دهد. بنابراین، تیمی که می‌خواهد در لیگ برتر رقابت کند یا باید خود را وارد این مهلکه عظیم پولی کند و یا با دست خالی به مصاف رقبای اینچنینی برود.در چنین شرایطی باید به هواداران حق داد که نگران وضعیت تیمشان باشند. آن‌ها نمی‌خواهند حضور در لیگ برتر را به همین سرعت از دست بدهند، آن هم با رؤیاپردازی‌هایی که پس از اتمام فصل قبل انجام شده بود و صحبت از برنامه 5 ساله برای ورود به آسیا بود. اما این گره چگونه و به دست چه کسانی باز خواهد شد؟ فجر به ورطه قراردادهای چند میلیاردی می‌افتد و یا سقف آرزوهایش را کوتاه می کند؟

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی