[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

رقابت برای کلید طلایی شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اشاره:
ششمین شورای اسلامی شهر شیراز در آزمون جدی انتخاب شهردار قرار گرفت. از آنجایی که کیفیت زندگی شهروندان با عملکرد شهرداری پیوندی گسست ناپذیر دارد، باید دید اهالی جدید بین الحرمین سکان هدایت شهرداری شیراز را به چه کسی تقدیم می‌کنند. شوراهای اسلامی شهر برخاسته از آرای مردمی هستند و انتخاب شهردار لایق یکی از مهم ترین رسالت‌های دوران حرفه ای اعضای شورا قلمداد می‌شود. شورای اسلامی شهر شیراز دوشنبه اول شهریورماه در 2 نوبت میزبان کاندیداهای شهرداری شیراز بود که به ارائه برنامه‌های خود در حوزه مدیریت شهری پرداختند. اصنافی، فرخ زاده، جمالی نژاد اردکانی، بدری، معایر، رعیتی فر، کشتکار، طالبان، معصومی، صحراییان، شمس، میرزایی، فرج زاده، نقیب زاده، بذرافشان، عبدالهی، حقیقت، چوبینی، طهماسبی، رضایی و کیانی به ارائه برنامه خود پرداختند. همچنین به گفته رئیس شورای شهر، بدری و اردکانی انصراف خود را اعلام کرده اند. اعضای شورای ششم پس از استماع برنامه‌های این افراد 5 گزینه نهایی را برای مصاحبه و مراحل انتخاب 
نهایی فرامی‌خوانند.
 درآمد پایدار برای شیراز
محمد فرخ زاده که هم اکنون عضو ششمین دوره شورای شهر شیراز است، دیروز به عنوان نخستین کاندیدا به ارائه برنامه مدیریتی خود را برای کسب سمت شهردار شیراز به شورا ارائه داد. وی پیش از این به عنوان معاون شهردار در حوزه فرهنگی، ریاست سازمان خدمات آتش‌نشانی شیراز و سازمان حمل و نقل و ترافیک فعالیت داشته است. فعالیت اقتصادی و توجه به اقتصاد شهری و درآمد پایدار نخستین موضوع موردتوجه در برنامه‌های فرخ زاده بود. توجه به اقتصاد گردشگری، باغات شیراز، خدمات شهری و گره خوردن این خدمات با منافع مردم از دیگر محورهای مهم مطرح شده از سوی او بود. به گفته فرخ زاده، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری به عنوان خاستگاه آرامش بخشی به شهر باید موردتوجه قرار گیرد. ایجاد پارک‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف گیاهان دارویی، سلامت و...، تغییر مدهای حمل و نقل درون شهری به ویژه تراموا، ایجاد جذابیت‌های جدید برای نسل جوان، توجه به ظرفیت‌های بین المللی شهر شیراز، اهمیت مدیریت بحران در سطح شهر شیراز به ویژه بافت تاریخی و بافت فرسوده، توجه به ابعاد فرهنگی به ویژه تبدیل کردن موضوع سومین حرم اهل بیت(ع) از یک مگاپروژه به ریزپروژه‌های کارآمد، از دیگر مواردی بود که به عنوان سرفصل برنامه‌های مدیریتی فرخ زاده در این جلسه مطرح شد.
 توجه به پیوست‌های فرهنگی شیراز
مهدی جمالی نژاد دومین کاندیدای شهرداری شیراز بود که به ارائه برنامه‌های مدیریتی خود در حوزه شهری پرداخت. جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، پس از سید محمدعلی افشانی، شهردار پیشین شهرهای اصفهان و یزد است. به اعتقاد او نگاه مدیریت شهری نباید تنها در یک محور متوقف باشد؛ بلکه موفقیت در مدیریت شهری به نگاهی توأمان و فرانگر در حوزه‌های مختلف فرهنگی، عمرانی و... نیاز دارد. توجه به منابع انسانی از دیگر موضوعات مدنظر جمالی نژاد بود. وی در این خصوص گفت: نخبگی، خلاقیت و نوآوری در تیم مدیریت شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار است که معتقدم در بدنه شهرداری افراد مجرب و توانمند و دارای ایده‌های مؤثر وجود دارند و باید به کار گرفته شوند. جانشین پروری، توجه به معماری و شهرسازی، توجه به پیوست‌های فرهنگی در پروژه‌های بزرگ مقیاس، احیای محورهای تاریخی، استفاده از بخش خصوصی برای ایجاد ظرفیت‌های مختلف در شهر، ارتباط تنگاتنگ با شهروندان، ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی و مطرح کردن شیراز به عنوان شهر دانش پایه، توجه به فضای سبز عمودی و توجه به میراث فرهنگی و سنت‌ها در مدیریت شهری از جمله سرفصل‌های مطرح شده از سوی جمالی نژاد بود.
 سرمایه‌گذاری برای جاذبه‌های معنوی شیراز
سید احسان اصنافی که هم اکنون عضو شورای ششم شهر شیراز است، سومین کاندیدای شهرداری شیراز بود که به ارائه برنامه‌های و دیدگاه‌های مدیریتی خود در صحن شورا پرداخت. اصنافی که دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت ساخت و کارشناسی مهندسی عمران است، حفظ شأنیت شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) را به عنوان نخستین سرفصل برنامه‌های خود مطرح کرد. توجه به رفع مشکل حاشیه نشینی، تکمیل طرح‌های جامع ناتمام همچون طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهری شیراز، اولویت بندی پروژه‌های ناتمام، بازسازی ناوگان حمل و نقل شهری، مطالبه تعهدات دولت در حوزه حمل و نقل، بازنگری در بعضی سازمان‌ها همچون معاونت حمل و نقل و سازمان حمل مسافر، بخشی از محورهای موردتوجه اصنافی در ارائه برنامه‌های خود بود. توجه به برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی و استفاده بهینه از بودجه شهرداری از دیگر موارد موردتأکید وی بود. وی همچنین مبارزه با فساد در شهرداری را نیازمند شفافیت مانیتورینگ همه فعالیت‌های شهرداری دانست و گفت: ساختارهای پوسیده و ۶۰ساله نظارتی در شهرداری باید بازنگری شود.
 احترام به قانون برای شیراز
علی معایر، کاندیدای شهرداری شیراز پس از آنکه در زمان تعیین شده دیدگاه‌های خود در خصوص مدیریت شهری شیراز را بیان کرد، از ادامه کاندیداتوری انصراف داد و دلیل این انصراف را فعالیت خود در مجموعه وزارت دفاع و منع حضور در مسند شهرداری برای نیروهای مسلح عنوان کرد.
 شیراز فرصت آزمون و خطا ندارد
علی حسین رعیتی‌فرد، از دیگر کاندیداهایی بود که در نخستین روز از بررسی برنامه‌های نامزدهای تصدی شهرداری این کلان شهر به ارائه برنامه‌های خود پرداخت. او طی سال‌های اخیر در مسئولیت‌هایی چون بخشدار مرکزی شیراز، مدیرکل شوراهای استانداری فارس، فرماندار جهرم و معاون اقتصادی سازمان بسیج سازندگی کشور فعالیت کرده است. رعیتی‌فرد به چگونگی روند رشد جمعیتی شیراز طی ٥٠ -٦٠ سال اخیر پرداخت و گفت: روند فزاینده جمعیتی موجب به وجود آمدن فقر، حاشیه نشینی و دیگر آسیب‌های اجتماعی شده است. او افزود: ١٥٢ محله در این کلان شهر داریم و منطقه چهار شهرداری شیراز با ٢١ محله وسیع ترین منطقه شهری این کلان شهر را به خود اختصاص داده است. رعیتی فرد، شیراز سومین حرم اهل بیت(ع)، نگین گردشگری ایران را به عنوان شعار محوری خود عنوان کرد و گفت: ٤٤ درصد منابع شیراز متکی به عوارض صدور پروانه است.او همچنین به مشکلات و چالش‌های شیراز اشاره کرد و عدم برنامه‌های فرهنگی متناسب با سومین حرم اهل بیت(ع)، نبود برنامه جامع برای حفظ باغ‌های قصردشت، عدم به‌روزرسانی طرح جامع حمل و نقل، گران بودن هزینه‌ها برای اداره شهر، کاهش تاب‌ آوری شهر، میزان بالای حقوق و دستمزد، ناتوانی در جذب سرمایه‌گذاری و... را از جمله این چالش‌ها عنوان کرد. رعیتی‌فرد تصریح کرد: امروز دیگر پس از صد سال نمی‌توان با نظر شفاهی صحبت کرد؛ چراکه فرصت آزمون و خطا نیست و باید با برنامه پیش رفت و تلاش کرد با ارائه خدمات شاهد ارتقای شهر در ابعاد مختلف باشیم.
 جبران عقب‌ماندگی شیراز در هوشمندسازی
 محمودرضا طالبان، دیگر کاندیدای شهرداری شیراز است که دیروز به ارائه برنامه خود برای مدیریت شهری پرداخت. وی که هم اکنون در مرحله دفاع از پایان نامه دکتری شهرسازی با عنوان بازآفرینی شهری فرهنگ مبنا است، پیش از این عضو و نایب رئیس شورای چهارم شهر شیراز بوده و عناوینی همچون شهردار لارستان و شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شیراز را درمان نامه فعالیت خود دارد. به اعتقاد طالبان، مهم ترین مشکل در شهرداری شیراز نبود اقتصاد پایدار و توان ثروت آفرینی است. وی با بیان اینکه رویکرد مدیریت شهری باید حرکت در جهت ثروت آفرینی برای شهر باشد، افزود: هرچه درآمد مردم بالا برود شاهد افزایش ثروت در شهر خواهیم بود.ضعف در برندسازی از دیگر موضوعات موردتوجه وی در ارائه دیدگاه‌های مدیریتی خود بود. به گفته طالبان امروزه استفاده از فرهنگ در جهت ایجاد درآمد برای مردم در کلان شهرها مورد توجه قرار می‌گیرد. وی همچنین با اشاره به اینکه طرح توسعه حرم مطهر در شیراز تهیه شده است، عنوان کرد به رغم تهیه این طرح تاکنون نتوانسته ایم از این ظرفیت غنی معنوی برای ثروت آفرینی در شیراز استفاده کنیم. طالبان توجه به افزایش سرسام آور هزینه اجرای پروژه‌ها را امری اجتناب ناپذیر دانست و بر لزوم برنامه ریزی در جهت کاهش آسیب‌های این افزایش هزینه‌ها تأکید کرد. توجه به حاشیه نشینی و تبعات آن، عقب ماندگی شیراز در هوشمندسازی، عقب ماندگی در ایجاد فضاهای عمومی و پروژه‌های بزرگ مقیاس عمومی از دیگر موضوعاتی بود که در طرح دیدگاه‌های این کاندیدای شهرداری شیراز به آنها اشاره کرد. طالبان با اشاره به مشکلات فرهنگی شیراز در مقایسه با جایگاه سومین حرم اهل بیت(ع)، شهرداری را در رفع این مشکلات اثرگذار دانست و گفت: تبدیل شهرنشین به شهروند مسئولیت پذیر در شهرداری و معاونت‌های مربوطه این نهاد امکان پذیر است.
 توسعه موزون شیراز
در ادامه سعید معصومی گفت: برای توسعه موزون شهر،‌ گسترش فضای سبز، باغات ارتفاعات، مدیریت واحد در شهرداری، آموزش شهروندان، عدالت محوری، طرح و برنامه به اندازه کافی داریم. شهردار کنونی منطقه ۷ شیراز در ادامه افزود: شهر یک موجود زنده است؛ لذا جهت دهی به فعالیت‌ها، رشد و توسعه موزون شهر، حفظ و احیای بافت‌های تاریخی و تبدیل آن به ظرفیت گردشگری، ارتقای سیما و منظر شهری با اجرای المان‌های خاطره انگیز و پیوستگی بین گفتار و اعمال از برنامه‌هایی است که باید موردتوجه قرار گیرد.
 توجه به رویکرد مذهبی شیراز
در ادامه علیرضا صحراییان داوطلب تصدی پست شهردار شیراز با حضور در صحن علنی شورای شهر به ارائه برنامه خود پرداخت. او دارای ارشد مدیریت پروژه و ارشد شهرسازی و دکترای مدیریت اجرایی از دانشگاه صنایع معادن است و اولین فرماندار ویژه جهرم، دبیر شورای ترافیک استان و عضو کمیسیون ماده ۱۰۰ استانداری و مسئول دفتر فنی استانداری را در کارنامه سوابق خود دارد و هم اکنون معاون توسعه عمران و موقوفات آستان مطهر شاهچراغ(ع) و عضو هیئت امنایی آستان مطهر شاهچراغ(ع) است. صحراییان با اشاره به رویکرد فرهنگی و مذهبی شیراز به عنوان سومین شهر حرم اهل بیت(ع) معتقد است برنامه‌های شهرداری باید تحویل آمیز و تحول خواه باشد. حاشیه نشینی، تعدد محلات بافت فرسوده و تبدیل کاربری بی ضابطه باغ‌های استحفاظی، عدم توزیع خدمات اساسی در مناطق مختلف، حجم بالای بدهی شهرداری و عدم استفاده از ظرفیت حرم‌های مطهر از جمله مشکلاتی بود که او به آن اشاره کرد و گفت: تحقق شعارهای شورای ششم نیازمند مدیری توانمند و جهادی و شهرداری که بحران‌ها را تجربه کرده باشد، است. حفظ و ارتقای هویت مذهبی، گردشگری، تاریخی و توسعه عدالت محوری در تمام مناطق شهری، ارتقای مدیریت واحد شهری، ایجاد درآمد پایدار و ایجاد زیرساخت‌های شیراز شهر خلاق از جمله رویکردهایی بود که این داوطلب تصدی پست شهرداری به آنها پرداخت. او درباره طرح توسعه ۵۷ هکتاری حرم‌های مطهر گفت: تعریف ایجاد یک ظرفیت پایلوت در کشور در بین الحرمین ذیل طرح توسعه ۵۷ هکتاری برای برگزاری آیین شهر شیراز و ارائه صنایع دستی شیراز در این محدوده در اقتصاد شهری و توریست پذیر بودن آن اثرگذار است.صحراییان در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: به جای کاشی فرش و آسفالت و پیاده راه سازی باید به محلاتی از شهر شیراز برویم که از کمترین خدمات بی بهره هستند و در مناطق برخوردار اقدامات دیگری انجام دهیم. تقویت شهرداری‌های مناطق، ارتقای تاب آوری شهری در مقابل حوادث طبیعی، رفع گره‌های ترافیکی و ایجاد ارتباط مناسب بین شهرداری و سایر ادارات برای حفظ منابع طبیعی از دیگر اقداماتی است که او در ارائه برنامه‌های خود به آن اشاره کرد. صحراییان عنوان کرد: اقدامات باید در شهرداری شیراز بر مبنای سامان دهی درآمد پایدار، مدیریت استراتژیک، ایجاد زیرساخت‌های شهر خلاق با رویکرد شیراز شهر خدامحور و شهر خلاق و دانش تعریف می‌شود. او عنوان کرد: طرح جامع شهر شیراز یک فرصت طلایی برای شورای ششم است.
این داوطلب تصدی پست شهردار شیراز با اشاره به اینکه در حاشیه شهر شیراز دارای کلان روستاها هستیم که باید رویکرد و برنامه برای سامان‌دهی داشته باشیم، بیان داشت: خروج پادگان با رویکرد افزایش سرانه فضای سبز و پدافند غیرعامل و بازنگری طرح سامان‌دهی باغ‌های درون محدوده در لیست برنامه‌هاست. ایجاد کلینیک ساختمانی، سالن‌های آمفی تئاتر، ایجاد تقاطع در فلکه قصردشت و میدان مطهری، دفع مکانیزه آب‌های سطحی و نگهداری و مرمت پل‌ها و تغییر هندسی در معابر اصلی از جمله اقداماتی بود که صحراییان در ارائه برنامه خود به آنها اشاره کرد. صحراییان با اشاره به نوع اقدامات در حوزه فرهنگی عنوان کرد: در حوزه فرهنگی ارتقای شیراز به شهر متبرک و ایجاد قرارگاه فرهنگی با مدیریت نماینده ولی فقیه در فارس برای متمرکز کردن اقدامات دستگاهی فرهنگی و مشارکت در ساخت سریال شاهچراغ(ع) با برندسازی این ظرفیت معنوی را دنبال خواهیم کرد. بسته‌های سرمایه گذاری برای گروه‌های مختلف و ظرفیت استفاده از طلای سفید با مشارکت بخش خصوصی از جمله برنامه‌های اقتصادی او در صورت انتخاب به عنوان شهردار شیراز است. ایجاد محور شیراز و اصفهان برای گردشگری و ارتقای فضای سبز و رفع موانع مشاغل مزاحم از جمله دیگر برنامه‌هایی بود که صحراییان به آنها اشاره کرد و گفت خودم را عضو ۱۴ شورا خواهم دانست و ملزم به پاسخ‌گویی به ۱۳ عضو هستم.
 استفاده از ظرفیت جوانان انقلابی برای شیراز
ناصر شمس از دیگر کاندیداها بود که دارای مدرک دکترای مدیریت آی تی است و در مسئولیت‌هایی چون معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز، رئیس فناوری اطلاعات شهرداری شیراز، رئیس دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز، معاون مهارت‌های پیشرفته کشور در وزارت تعاون، رئیس دانشگاه تربیت مربی کرج و مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای استان فارس انجام وظیفه کرده است. او از یک نگاه کارگشا به تشریح اصول و ارزش‌هایی که در مدیریت وجود دارد، پرداخت و گفت: عمیقاً معتقد به جوان گرایی، کادرسازی و تربیت نیروی انقلابی برای نظام هستم. شمس، مسائل فرهنگی، نارضایتی و بی اعتمادی مردم، مبارزه با فساد، تصویب طرح‌های اجرا نشده و ترافیک را از مهم‌ترین معضلات شیراز عنوان کرد. او با بیان اینکه شهرداری شیراز در حوزه مالی با بدهی‌های روزافزون مواجه است، اتکا به منابع درآمدی ناپایدار، پایین بودن سطح انضباط مالی، نبود مهندسی ارزش در این پروژه‌ها، عدم استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و عدم توفیق در جذب سرمایه گذاری را از دلایل این بدهی ذکر و خاطرنشان کرد: اگر صحبت از منابع درآمدی می‌شود، سه منبع بیشتر نداریم؛ یا باید از شهروندان به اسم عوارض درآمدهایی وصول شود، یا سرمایه گذاری انجام شود یا کارآفرینی و ایجاد ارزش در دستور کار قرار گیرد. شمس همچنین بیان کرد: شبکه گسترده‌ای از فیبر نوری در شهرداری داریم که امروز تنها استفاده‌ای که از آن می‌شود هماهنگی با دوایر شهرداری است و درآمدی از محل این دیتا سنتر بلااستفاده نداریم. او که نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در شیراز را یک اصل اساسی می‌داند، بازنگری مسیرهای حمل و نقل عمومی، اجرای طرح محدوده ترافیک و بازنگری خطوط بی آر تی را از مهم ترین سرفصل‌های برنامه خود عنوان کرد. شمس همچنین پنج اقدام فوری و عملیاتی برنامه‌های خود را تثبیت مدیریت جوان متخصص و انقلابی، تحقق بودجه ١٤٠٠، بازنگری طرح کنترل ترافیک محدوده مرکزی شهر، تحقق واقعی شهرداری الکترونیک و بازنگری و سامان‌دهی حمل و نقل عمومی با رویکرد تلفیقی برشمرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی