[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

این ۴ بیماری با درد انگشت شست پا خود را نشان می‌دهند، روزنامه شیراز نوین

متخصصان آمریکایی می‌گویند طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها می‌توانند، منجر به بروز درد در انگشت شست پا شوند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران،  انگشت بزرگ (شست) پا وظیفه تحمل فشار بدن را بر عهده دارد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که در این انگشت احساس درد کرده باشید. این درد به طور معمول ناشی از جراحت یا بیماری‌های زمینه‌ای است.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، در بسیاری از موارد درد انگشت بزرگ با روش‌ها و دارو‌های بدون نسخه قابل درمان است. با این حال، در برخی موارد مانند استخوان سزاموئید نیازمند درمان‌های تخصصی در کلینیک است. در این مطلب به رایج‌ترین دلایل بروز درد در انگشت شست پا می‌پردازیم:
۱- آرتروز:
شست خشک (Hallux rigidus) یکی از بیماری‌های شایع انگشت پا است که به دلیل سائیدگی و از بین رفتن غضروف مفصل بین شست و کف پا بروز می‌کند. این نوع آرتروز یک نفر از هر ۴۰ فرد بالای ۵۰ سال را درگیر می‌کند و در زنان شایع‌تر از مردان است.
رایج‌ترین علامت این بیماری درد در زمان راه رفتن یا هرگونه فعالیت جسمانی است که به دلیل فشار به انگشت شست بروز می‌کند. از دیگر علائم این بیماری می‌توان به تورم در نزدیک مفاصل انگشت بزرگ پا، یک برآمدگی دردناک در بخش فوقانی مفاصل و مشکل در حرکت دادن انگشت شست اشاره کرد.
۲- رشد ناخن در گوشت پا
یکی از ساده‌ترین دلایل بروز درد در انگشت بزرگ پا، رشد کردن ناخن به سمت داخل گوشت است. این موضوع به طور معمول زمانی رخ می‌دهد که فرد اقدام به کوتاه کردن بیش از حد ناخن خود کند. همچنین پوشیدن کفش تنگ می‌تواند باعث بروز این حالت شده و یا آن را تشدید کند.
۳- نقرس
نقرس زمانی بروز می‌کند که اوریک اسید در مفاصل تجمع می‌کند. براساس اعلام مرکز جراحی‌های پا و مچ آمریکا، این بیماری در انگشت شست پا بسیار شایع است. به طور معمول بدن اوریک اسید را از طریق ادرار دفع می‌کند، اما در برخی افراد این اسید در مفاصل به صورت کریستال تجمع کرده و باعث بروز بیماری نقرس می‌شود.
از رایج‌ترین علائم این بیماری می‌توان به التهاب اشاره کرد که باعث سیاهی و تورم پوست و گرمی ‌مفاصل می‌شود. درد در این افراد در نیمه‌های شب و اوایل صبح زیاد است. همچنین پوست اطراف مفاصل درگیر نقرس روشن‌تر از سایر مناطق می‌شود.
۴- انگشت چمنی
انگشت چمنی (turf toe) که به انگشت شست فوتبالیست‌ها نیز معروف است به دلیل جراحت مفاصل انگشت شست پا در فعالیت‌های ورزشی بروز می‌کند. براساس اعلام مرکز جراحی‌های پا و مچ آمریکا، این عارضه به طور معمول ناشی از انجام فعالیت‌های مداوم و مستمری مانند پریدن یا دویدن است که باعث فشار بیش از حد به انگشت شست می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی