[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

محمدرضا گرایی : این طلا را در پاریس تکرار می‌کنم یکی از عوامل پیشرفت من خونسرد بودن است، روزنامه شیراز نوین

محمدرضا گرایی تنها طلایی کاروان کشتی کشورمان در بازی‌های المپیک توکیو بود که موفق شد بعد از ناکامی ‌دوره قبل، دوباره کشتی فرنگی را صاحب مدال خوشرنگ طلا کند. 
متولد ۱۳۷۵ است و اهل شیراز. مانند برادر بزرگش ژیمناست بود اما بعد از مدتی با تشخیص مربی‌اش به سالن کشتی رفت و فرنگی‌کار شد. از ناداوری‌هایی که علیه برادر بزرگش شد ناراحت اما امیدوار است همراه با محمدعلی در المپیک ۲۰۲۴ پاریس طلایی شود. از همان نوجوانی تمام فکر و ذکرش طلای المپیک بود و وقتی که مدال را کسب کرد ۲ شبانه‌روز خواب به چشمانش نیامد. گفت‌وگوی مفصل او با مشرق را در ادامه می‌خوانید : 
 شما ورزش را با ژیمناستیک شروع کردی، ژیمناستیک کجا، طلای المپیک توکیو کجا؟
ورزشی که در ابتدا من و برادرم شروع کردیم ژیمناستیک بود که در سن ۵ یا ۶ سالگی این رشته ورزشی را نزد آقای رسا شروع کردیم اما توجه به ورزش ژیمناستیک نسبت به کشتی فرنگی کمتر بود، به همین دلیل مربی‌مان تصمیم گرفت ما را به کشتی ببرد. با توجه به استعدادهایی که ما در کشتی داشتیم این رشته را پیگیری کردیم و خدا را شکر می‌کنم که کشتی را ادامه دادیم تا به این مرحله رسیدیم.
 به خاطر اینکه ژیمناستیک در ایران خیلی جای کار نداشت به کشتی رفتی یا به کشتی علاقه شخصی هم داشتی؟
پدرم خودش در کشتی بود، به همین دلیل شرایط و زمینه هم فراهم بود که ما به رشته کشتی برویم و آن را ادامه دهیم.
 امید نوروزی سال ۲۰۱۲ در المپیک لندن طلا گرفت و او همشهری شما هم بود. چقدر این اتفاق در زندگی شما تأثیر داشت؟ 
این موضوع قطعاً تأثیرگذار بود. با توجه به مدال طلایی که نوروزی در المپیک گرفت برایم انگیزه‌ای بود تا من هم بتوانم طلا بگیرم. 
 بعد از کسب مدال طلا شما، عکس و خبری در فضای مجازی منتشر شد که برادر شما طلای المپیک را ۲ سال قبل پیش‌بینی کرده بود؛ برادرت چگونه به این یقین رسیده بود که شما در توکیو طلا می‌گیری؟
تمام تلاش من در این چند سال برای طلای المپیک بود. همان‌طور که در جریان مسابقات هستید، محمدعلی برادرم هم مستحق مدال طلا بود. به خاطر ناداوری‌ها متأسفانه او به مدال نرسید اما به‌خاطر روحیه و انگیزه‌ای که به من می‌داد باعث شد تا خدا را شکر، طلا بگیرم و دست پر برگردم. 
 درباره برادرت صحبت کردی. او یکی از شانس‌های مدال بود اما بدشانسی آورد؛ از این رابطه برادری و حس و حالت در آن شرایط بگو...
وقتی محمدعلی کشتی اول و دوم خود را برد از ناحیه دنده کمی ‌آسیب دیدگی داشت. کشتی سوم در مصاف با لورینچ از مجارستان همان اول کار برخوردی از ناحیه صورت داشت که منجر به شکستگی بینی محمدعلی شد. آن کشتی آن‌طور که باید پیش نرفت، از طرفی مسائل داوری هم دخیل بود. با توجه به اینکه مجارستان در اتحادیه جهانی کرسی دارد دخالت‌هایی در داوری پیش آمد. اگر ناداوری نبود محمدعلی می‌توانست در فینال کشتی‌های بهتری بگیرد. محمدعلی پیش از این کشتی‌گیر قرقیزستان و ارمنستان را برده بود که دوم و سوم شدند. شاید تقدیر نبود محمدعلی در توکیو مدال بگیرد اما امیدوارم در بازی‌های ۲۰۲۴ پاریس هر دو با هم طلا بگیریم. 
 خیلی از ورزشکاران حرفه‌ای وقتی قهرمان المپیک و جهان می‌شوند، مدال می‌گیرند، از نقش خانواده صحبت زیادی می‌کنند. پدر شما هم اهل کشتی بود، از این حمایت‌ها برایمان صحبت کن.
قطعاً پررنگ‌ترین نقش را در موفقیت من پدر و مادرم داشتند. آن‌ها واقعاً در قهرمانی من نقش مهم و بسزایی داشتند. البته این حمایت‌ها نه فقط برای من بلکه در موفقیت‌های محمدعلی هم مشهود بود. پرورش دادن ۲ فرزند قهرمان واقعاً سخت است. خدا را شکر می‌کنم چنین پدر و مادری دارم که باعث پیشرفت من و برادرم شدند که توانستیم تا این لحظه یک طلای المپیک بگیریم. امیدوارم در المپیک ۲۰۲۴ هم محمدعلی طلایی شود تا ذره‌ای از محبت‌ها و فداکاری‌های پدر و مادرم را جبران کرده باشیم. 
 در مورد خونسردی شما صحبت‌های زیادی مطرح شد به طوری که روز فینال شما در حال تماشای دیدار رده‌بندی بودی! این خصوصیت چقدر در کسب مدال به شما کمک کرد؟
یکی از عوامل پیشرفت من همین «خونسرد» بودن است. طبیعتاً وقتی خونسرد باشید استرس هم کمتر سراغ شما می‌آید. من کمی ‌خونسرد هستم که همین در موفقیت من هم نقش داشت.
 قهرمان المپیک شدن شاید سخت‌ترین کار یک ورزشکار باشد، فکر می‌کنی بتوانی این مدال را در المپیک بعدی هم تکرار کنی؟چون ما کشتی‌گیری نداشتیم که ۲ طلا در المپیک بگیرد.
کشتی یکی از سخت‌ترین ورزش‌های دنیا است. آسیب‌دیدگی و وزن کم کردن‌های خیلی زیادی دارد. من هم قطعاً از این اتفاقات مستثنی نیستم اما تمام تلاش خود را می‌کنم در المپیک ۲۰۲۴ هم طلایی شوم. تمام هدف من این است طلا را در پاریس تکرار  کنم. 
 مسابقات جهانی نروژ مهرماه برگزار می‌شود، حریفان را چطور ارزیابی می‌کنی؟ 
این مسابقات هم کمتر از المپیک نیست. من برنامه‌ریزی می‌کنم که در این ۴۵ روز وزن خودم را کنترل کنم. موضوع فقط تمرین نیست بلکه آسیب‌دیدگی و کنترل وزن هم هست. امیدوارم همه این شرایط را کنترل کنم تا در مسابقات جهانی نروژ هم خوش بدرخشم. 
 شیرازی‌ها معمولاً به شعر و ادب معروفند، اگرچه ورزشکاران مطرحی هم در این شهر بوده‌اند، آیا شما هم اهل شعر و ادب هستی؟
همان طور که گفتید شیرازی‌ها به علم، ادب و فرهنگ معروفند. شیراز تمدن فرهنگی بسیار بالایی دارد و یکی از زیباترین شهرها است اما من از وقتی درگیر کشتی شدم با وجود علاقه‌ای که به شعر داشتم نتوانستم خیلی روی این موضوع متمرکز شوم. روزی ۲ جلسه تمرین داریم به همین دلیل خیلی وقتی برای کتاب و شعر خواندن ندارم، می‌خوانم اما خیلی کم. 
 با توجه به مشغله‌ای که داری ورزش‌های دیگر را هم پیگیر هستی؟ 
تا حدودی پیگیر هستم، بیشتر فوتبال و البته اسپانیا. لیگ اسپانیا و انگلیس را معمولاً پیگیری می‌کنم.
 طرفدار چه تیمی ‌هستی؟
به خاطر مسی الآن طرفدار پاری‌سن‌ژرمن هستم.
 در ایران چه؟ قرمز یا آبی؟
نه قرمز، نه آبی، فقط فجر شهیدسپاسی!
 فجرسپاسی هم بعد از ۸ سال به لیگ برتر آمد و به نظر می‌رسد ورزش فارس روی دور موفقیت است، ارزیابی‌ات درباره فجرسپاسی چیست؟
خوشحالم که تیم شهرمان به لیگ برتر فوتبال صعود کرده است. امیدوارم این موفقیت‌های استان فارس تداوم داشته باشد و مسئولان رده بالای استان هم به فکر همدلی و ورزشکاران باشند تا این موفقیت ادامه داشته باشد. 
 اگر قرار باشد فیلم زندگی شما را بسازند دوست داری چه کسی نقش شما را بازی کند؟ 
سؤال سختی است! خب نوید محمدزاده. 
 معمولاً هر کسی که به موفقیت می‌رسد روزهای سختی هم داشته، این روز سخت شما چه زمانی بوده است؟ 
مسابقه‌ای نبوده که من بدون آسیب‌دیدگی در آن شرکت کرده باشم. ۲۰ روز  قبل از المپیک رباط صلیبی من پاره شد، آن لحظه واقعاً برایم سخت بود. الآن هم با فیزیوتراپی‌هایی که رفتم میزان آسیب‌دیدگی از درجه ۳ به درجه ۲ رفته است. حالا باید ببینیم در آینده چه می‌شود. در خاطرم هست قرار بود به مسابقه جهانی امیدها اعزام شوم، ۲ روز قبل از مسابقات که کشتی‌ها سرعتی می‌شود، در زمان تمرین انگشت حریف وارد چشمم شد و وقتی دستم را برداشتم دیدم پر از خون است. مجرای اصلی چشمم و پلکم پاره شده بود، این در حالی است که ۲ روز قبل از  اعزام اتاق عمل رفتم تا مجرای اصلی چشمم را جراحی کنم. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی