[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

بودجه ۱۴۰۱ استارت خورد، روزنامه شیراز نوین

با برگزاری اولین جلسه ستاد تدوین بودجه، فرایند بودجه ریزی سال آینده آغاز شد. به گزارش ایسنا، دیروز (دوم شهریورماه) اولین جلسه ستاد تدوین بودجه ۱۴۰۱ در سازمان برنامه و بودجه برگزار شده است؛ بودجه‌ای که دولت سیزدهم باید آن را به عنوان لایحه پیشنهادی خود در نیمه آذرماه به مجلس تحویل دهد.
گرچه جزئیاتی از این جلسه منتشر نشده، ولی با توجه به شرایط موجود در بودجه ۱۴۰۰ و ابعاد مختلف درآمد و هزینه ای و کسری که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، تدوین بودجه سال بعد می‌تواند برای دولت جدید بسیار پرچالش باشد.
برای بودجه امسال که رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز به کسری آن اذعان داشته و برخی نمایندگان این کسری را بین ۲۵۰ تا ۳۰۰هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده‌اند، با دستور رئیس جمهور قرار بر بررسی و اصلاح و حتی ارائه متمم شده است که البته هنوز اعلامی درباره اقدام در این رابطه از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت نگرفته است.
به هر صورت عملکرد بودجه امسال و نحوه مدیریت دولت در منابع و مصارف و ایجاد راه‌های درآمدزایی قابل اطمینان و از سویی مدیریت هزینه در سال بعد در لایحه‌ای که در دستور کار قرار دارد حائز اهمیت خواهد بود؛ این در حالی است که در بودجه سال جاری رشد شدید هزینه‌ها به ویژه چند برابر شدن هزینه‌های جاری و از سویی افزایش منابع دولت در صورتی که تضمینی برای تحقق بخش‌هایی از آن نبوده، اکنون دولت را با مشکل در تأمین منابع مواجه است.
آن طور که اخیراً میرکاظمی -رئیس سازمان برنامه و بودجه- اعلام کرده است، عملکرد درآمدی در سال جاری فقط ۲۲۵هزار میلیارد تومان بوده، در صورتی که در همین مدت مصارف ۲۸۰هزار میلیارد تومان است. از منابع مورد استفاده نیز حدود ۵۵هزار میلیارد تومان تنخواهی بوده که دولت از بانک مرکزی گرفته است؛ اقداماتی که عاملی برای افزایش پایه پولی و تشدیدکننده 
تورم است.
بودجه امسال که خود با اعداد و ارقام قابل ملاحظه و رشد یافته ای نسبت به سال گذشته از سوی دولت راهی مجلس شده بود، با افزایش بیشتری مواجه شد؛ به گونه ای که سقف کلی بودجه از ۲۴۳۵هزار میلیارد تومان لایحه به بیش از ۲۸۸۰میلیارد تومان رسید.
از بودجه کل، منابع عمومی که در سال گذشته کمتر از ۶۰۰هزار میلیارد تومان بود، در لایحه امسال به ۸۴۱هزار میلیارد افزایش یافت که همراه با ۸۸هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی بودجه عمومی را به ۹۲۹هزار میلیارد تومان می‌رساند. با وجود این در مصوبه نهایی، بودجه رشد بیشتری کرد و منابع و مصارف عمومی در ۱۲۲۷هزار میلیارد تومان تراز شد و بودجه عمومی از ۱۳۷۰هزار میلیارد تومان عبور کرده است.
اکنون با توجه به این شرایطی که بودجه ۱۴۰۰ دارد، اینکه دولت در سال بعد در بودجه چه برنامه ای برای پیش‌بینی منابع نفتی که در بودجه امسال چهار برابر شده و بسیار بحث برانگیز بود دارد، یا درمورد تأمین ارز کالاهای اساسی و مدیریت ارز ۴۲۰۰ چه تصمیمی می‌گیرد، مصارف را چگونه صرفه جویی خواهد کرد، فرار‌ها و معافیت‌های مالیاتی را چطور اصلاح می‌کند یا اهداف تورمی، اشتغال و مدیریت یارانه‌های پنهان و آشکار را بر چه اساسی انجام خواهد داد، بخشی از اما و اگرهای اساسی تدوین اولین بودجه دولت سیزدهم خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی