[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

شیراز به اصنافی اعتماد کرد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
کلید طلایی شهرراز با رأی ششمین شورای اسلامی شهر به سید احسان اصنافی رسید. سیزدهمین جلسه فوق العاده شورای اسلامی شهر شیراز بعد از ظهر دیروز چهارشنبه 
3 شهریورماه با حضور اعضای شورا و اصحاب رسانه برگزار شد و سید احسان اصنافی با 8 رأی به عنوان کلیددار شهر شیراز معرفی شد و علی حسین رعیتی‌ فرد 5 رأی از اعضای شورا را به خود اختصاص داد. این جلسه آبستن حاشیه‌هایی به سان روزهای اخیر بود که برخی از آنها را مرور می‌کنیم.
 تأیید یک هم‌اندیشی خصوصی
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، خبر منتشرشده در خصوص هم‌اندیشی ۱۰ عضو خارج از محل شورای شهر را تأیید و تأکید کرد که آن جلسه یک هم‌اندیشی برای انتخاب شهردار بود، نه قائم مقام شهرداری شیراز. مهدی طاهری بعد از ظهر چهارشنبه سوم شهریور در جمع خبرنگاران و در واکنش به انتشار خبری مبنی بر برگزاری جلسه‌ای با حضور ١٠ عضو شورای شهر شیراز برای انتخاب گزینه اصلی شهرداری این کلان‌شهر، گفت: راجع به بحث انتخاب شهردار، هم اندیشی انجام شد و صحت دارد، اما بحثی در خصوص انتخاب قائم مقام شهردار مطرح نشد. ریاست افزود: مؤلفه‌های مورد نظر برای انتخاب شهردار این کلان‌شهر از جمله توانایی مدیریتی، انطباق برنامه با رسیدن شیراز به جایگاه سومین حرم اهل بیت(ع)، موازنه عدالت در حوزه خدمات شهری، نگاه انقلابی به برنامه‌ها و... در این جلسه مطرح شد. او خاطرنشان کرد: با توجه به انصراف یکی از کاندیداهایی که قرار بود با حضور در صحن علنی شورای شهر شیراز به ارائه دیدگاه‌های مدیریتی خود بپردازد و همچنین وجود تنها یک کاندیدای دیگر برای ارائه برنامه و پرسش و پاسخ به شوراییان، شهردار شیراز معرفی شد. رئیس شورای شهر شیراز در پاسخ به این سؤال که در صورت انتخاب یکی از کاندیداها به عنوان شهردار شیراز آیا ماجرای شهرداری تهران در شیراز هم رخ خواهد داد یا نه، گفت: در قانون یک تبصره باز وجود دارد که با تأیید وزیر کشور انطباق خدمتی برای کسانی که مسئولیت دولتی نداشته و به عنوان شهردار انتخاب می‌شوند، میسر است. طاهری با بیان اینکه سایتی ویژه شوراییان، بزرگان شهر و شهروندان برای اعلام کاندیداهای موردنظر راه‌اندازی شد، اضافه کرد: البته هر عضو هم امکان معرفی سه گزینه داشتند.بیش از ١٠٠ کاندیدا معرفی شدند و نهایتاً اسامی ٢٢ گزینه در صحن علنی برای ارائه برنامه معرفی شد و با حضور ١٦ کاندیدا در صحن و انصراف شش نفر، ٥ نفر به مرحله نهایی راه یافتند.
 ارتقای شیراز به جایگاه سومین حرم اهل بیت(ع)
جلسه بررسی و مصاحبه داوطلبان سکان‌داری شهرداری شیراز با سیداحسان اصنافی آغاز شد و این عضو شورای شهر ششم به ارائه برنامه‌های خود در بخش‌های مختلف عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... پرداخت. اصنافی در جلسه پرسش و پاسخ با اعضای شورای شهر شیراز در صحن علنی اظهار داشت: شعار اصلی ارتقای شیراز به جایگاه سومین حرم اهل بیت(ع) به عنوان امین ولایت می‌باشد که مهم‌ترین مشکلات در این عرصه را می‌توان نداشتن طرح ۵۷ هکتاری، نبود طرح جامع بافت تاریخی و مشکلات دسترسی به حرم‌های مطهر عنوان کرد. وی در ادامه به موضوعات برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود پرداخت و در حوزه حمل و نقل عنوان کرد: اولویت در حوزه حمل و نقل باید همت بر طرح جامع حمل و نقل شهر شیراز باشد و همچنین اقداماتی نظیر تکمیل رینگ ترافیکی، بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و ادامه قوی‌تر خطوط مترو نیز باید انجام پذیرد. این مقام مسئول با اشاره به اتمام پروژه‌های ناتمام و شروع پروژه‌های ضروری شیراز تصریح کرد: پروژه‌های شهر باید در دو یا سه سطح بر اساس تحقق بودجه برنامه‌ریزی شود. وی در حوزه باغ‌های قصردشت گفت: قانون مرتبط با باغ‌های قصردشت باید اصلاح شود تا نگهداری باغ‌ها برای باغداران توجیه‌پذیر شود. اصنافی با تأکید چاره‌اندیشی برای شهرک‌های منفصل اذعان داشت: در حوزه‌های برنامه و بودجه مواردی همچون شفافیت بانک زمین، معاملات املاک و رعایت قوانین تملک‌های شهرداری باید مورد توجه قرار گیرد. وی هوشمندسازی را خاستگاه‌ بسیاری از مطالبات مردمی دانست و گفت: از معضلات اصلی ما عدم مانیتورینگ فعالیت‌های شهرداری است که باید داده‌کاوی همه ابعاد شهرداری شیراز انجام شود. اصنافی اضافه کرد: هوشمندسازی مزایایی دارد که ناگزیر به انجام هستیم و شفافیتی که دم از آن می‌زنیم، بر بستر شهر هوشمند و الکترونیک خواهد بود.
 شیراز در امتداد شادی
با عبور از همه حاشیه‌هایی که در روزهای اخیر پشت سر گذاشتیم، شهردار جدید باید بداند که اهالی شیراز مردمانی دین‌دار، ارزش مدار و طرفدار شادی و نشاط هستند و بسترسازی برای این خواسته‌های برحق مردمی رسالت مدیریت شهری است. حال باید دید شهردار شیراز که برخاسته از لیست شانا است، چه عملکردی خواهد داشت. آیا اصنافی به آرمان‌های این لیست با چشمان کاملاً بسته وفادار خواهد ماند یا با نگاهی فراجناحی مصلحت شهر و شهروندان را در نظر گرفته و با سربلندی رسالت بزرگی را که بر عهده دارد، به انجام خواهد رساند. پاسخ این پرسش مهم در ماه‌های پیش رو مشحص خواهد شد. 
پی‌نوشت: چوبینه و فرخ زاده استعفای خود را به هیئت رئیسه تقدیم کردند و اسدی خواستار تحقیق و تفحص بیشتر برای انتخاب شهردار در روزهای آینده شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی