[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

صف کشتی‌های حامل کالاهای اساسی برای تخلیه بار در بنادر ایران، روزنامه شیراز نوین

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ۲۴ کشتی حامل کالای اساسی در حال تخلیه بار و ۲۵ فروند شناور در لنگرگاه منتظر تخلیه بار هستند.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان بنادر و دریانوردی، «فرهاد منتصر کوهساری» با اشاره به وجود ۴میلیون و ۵۶۸هزار تن کالای اساسی در بنادر کشور افزود: ۲۴ فروند کشتی در حال تخلیه کالا هستند که حجم این کالاهای تخلیه شده حدود ۴۵۸هزار تن است و ۲۵ فروند کشتی نیز در لنگرگاه‌ها در حال انجام فعالیت اسنادی خود هستند.
وی بیشترین حجم کالای تخلیه شده را مربوط به بندر امام خمینی(ره) با ۳میلیون و ۳۴۷هزار تن کالا دانست و گفت: در بندر شهید رجایی تاکنون ۴۵۸هزار تن کالا تخلیه شده که در رتبه دوم قرار دارد؛ در بندر امیرآباد ۳۰۱هزار تن کالا و بندر نوشهر ۱۶۸هزار تن کالا تخلیه شده که بخش عمده‌ این کالاها، به کالاهای اساسی اختصاص دارد. معاون بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به ترانزیت کالا و عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار با کشور افغانستان نیز گفت: با توجه به ایجاد روند ثبات در کشور افغانستان، اکنون عملیات تخلیه و بارگیری کالا در این بندر هم آغاز شده است. عضو هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: از حدود ۱۰ روز پیش بندر آستارا نیز به بنادر تخلیه کالای اساسی به مجموع بنادر کالاهای اساسی افزوده شده و تاکنون ۱۵هزار تن کالای اساسی در این بندر تخلیه و بارگیری شده است که اضافه شدن این بندر نقش مهمی در افزایش سرعت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی دارد و در قیمت تمام شده کالای اساسی برای این منطقه نیز بسیار حائز اهمیت است. به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش‌ها، ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی در شرایط ایدئال قرار دارد و واردات اقلام مورد نیاز به طور پیوسته جریان دارد. کالاهایی مانند برنج، روغن، شکر و نان از جمله محصولاتی محسوب می‌شود که به طور روزانه مورد مصرف مردم قرار دارند و به همین دلیل توزیع مناسب آنها همواره در دستور کار قرار دارد.
در این راستا، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی چندی پیش گفت: در صورت نیاز مردم در کوتاه ترین زمان اقلام اساسی به بازار تزریق خواهد شد.
بانک مرکزی نیز اعلام کرده است طی چهارماهه نخست امسال، برای واردات کالاهای اساسی و ضروری حدود ۱۵میلیارد دلار تأمین ارز شده است که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۹ رشدی بیش از ۲۷ درصد را نشان می‌دهد.
از این میزان، هزار و ۵۴۶میلیون دلار برای ذرت، جو و گندم، یک‌هزار و ۱۲۴میلیون دلار برای دانه‌های روغنی و روغن خام، یک‌هزار و ۱۷۱میلیون دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی و ۳۴۸میلیون دلار کنجاله سویا تأمین ارز شده است. علاوه بر آن برای سایر کالاها ۱۰میلیارد و ۴۰۰میلیون دلار تأمین ارز شده است که رشدی بیش از ۱۵ درصد را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. از جمله این کالاها می‌توان به ماشین آلات اشاره کرد که برای آن سه‌هزار و ۵۶۴میلیون دلار تأمین ارز شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی