[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

اسپوتنیک نداریم ، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که هم‌اینک هیچ کجای کشور دوز دوم اسپوتنیک موجود نیست و در صورت وارد نشدن آن، ناچار باید جایگزین آن به گروه‌های هدف و سنی دریافت کننده دوز اول، اعلام شود.
عبدالرسول همتی در گفت‌وگو با ایسنا از کسانی که دوز اول واکسن اسپوتنیک را دریافت کرده و زمان دریافت دوز دوم آنها رسیده، خواستار صبوری شد و گفت: روز سه شنبه مکاتبه‌ای با وزارت بهداشت در این باره داشته‌ایم که در صورت نبود و واردات آن، واکسن جایگزین اعلام و اختصاص داده شود. او تصریح کرد: هر واکسن، حداقل و حداکثری دارد که معمولاً اگر تا ٩٠ روز فاصله با دوز دوم آن فاصله ایجاد شود، مشکلی به وجود نمی‌آید. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: امکان دارد اصلاً دوز دوم وارد نشود و به همین دلیل طی مکاتبه‌ای با وزارت بهداشت تقاضا کردیم که این موضوع در کمیته علمی مطرح شود تا بررسی شود که در صورت عدم واردات دوز دوم واکسن اسپوتنیک، چه واکسنی جایگزین شود؛ اما در عین حال اعلام شده که ممکن است دوز دوم وارد شود. همتی خاطرنشان کرد: نگرانی از بابت دوز دوم وجود ندارد؛ چرا که هر واکسنی با همان دوز اول هم یک مقداری ایمنی ایجاد می‌کند و با دوز دوم ایمنی کامل تر می‌شود. او همچنین در خصوص زمان دریافت دوز سوم واکسن ویژه کادر درمان و افراد در معرض خطر، گفت: در حال حاضر اگر بخواهیم دوز سوم را برای این دو گروه آغاز کنیم، سامانه قبول نمی‌کند و در صورتی که کمیته علمی وزارت بهداشت تأیید کند این کار انجام خواهد شد؛ اما تاکنون تأییدیه‌ای دریافت نکرده‌ایم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: آمارهای روند ابتلا به بیماری در فارس طی روزهای اخیر ثابت بوده و باید به این اطمینان برسیم که به قله رسیده‌ایم و سیر نزولی را در روزهای آینده طی خواهیم کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی