[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

سه چاشنی مضر برای آن‌ها که فشار خون بالایی دارند، روزنامه شیراز نوین

فشار خون بالا که در قاموس پزشکی با نام هایپرتنشن شناخته می‌شود از جمله مواردی است که با آسیب زدن به دیواره‌های عروق، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. فشار خون بالا غالباً به خاطر سبک زندگی از جمله عادات غذایی غلط ایجاد می‌شود.
به گزارش روزیاتو، مصرف شیرینیجات از جمله عادات غذایی است که می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود؛ قند ورودی به بدن نیز گاهی به صورت کاملاً آشکار (از جمله خوردن انواع شیرینی و شکلات) بالا می‌رود و گاهی نیز به صورت پنهانی که از آن جمله می‌توان به قند موجود در غلات اشاره کرد. بد نیست اشاره کنیم که قندهای آزاد به آن دسته از قندهایی گفته می‌شود که به صورت مصنوعی به غذاها و نوشیدنی‌ها اضافه می‌شوند. غذاهای دارای قند افزودنی سطح کالری بالایی دارند اما اکثراً ارزش غذایی‌شان صفر یا بسیار پایین است. حالا نهادهای سلامت و پزشکان اعلام کرده‌اند که چاشنی‌ها نظیر سس کچاپ، مایونز و سس سالاد حاوی قندهای افزودنی مضر برای بدن هستند.
دیگر منابع قند افزودنی به شرح زیر هستند:
مربا و کمپوت - شیرینی و شکلات - بیسکویت و کیک
البته پزشکان توصیه می‌کنند که در کنار مواد قندی مصرفی گوشه نگاهی هم به نمک مصرفی‌تان داشته باشید چراکه هرچه نمک مصرفی شما بیشتر باشد فشار خون‌تان نیز بالاتر خواهد بود. مقدار پیشنهادی نمک مصرفی در روز ۶ گرم در روز یا برابر با یک قاشق چای‌خوری است.
کدام مواد غذایی را مصرف کنیم؟
خوشبختانه خوراکی‌هایی وجود دارند که می‌توانند با اثرات منفی مصرف بالای نمک مقابله کنند که از آن جمله می‌توان به مواد غذایی سرشار از پتاسیم اشاره نمود.
براساس آنچه مؤسسه قلب آمریکا اعلام کرده، هرچه پتاسیم مصرفی‌تان بالاتر باشد سدیم بیشتری را از طریق ادرار کردن از دست خواهید داد. پتاسیم همچنین تنش‌های موجود در دیواره رگ‌های خونی‌تان را کم می‌کند که در نهایت باعث پایین آمدن فشار خون می‌شود. میوه‌ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب یا فاقد چربی و همچنین ماهی از جمله منابع سرشار از پتاسیم به شمار می‌روند. ورزش نیز می‌تواند مکانیزم دفاعی بسیار خوبی برای مبارزه با فشار خون بالا باشد. براساس گفته پزشکان، تمرینات بدنی مستمر باعث تقویت قلب می‌شود و هرچه قلب قوی‌تر باشد مقدار خون بیشتری با زحمت کمتر برای قلب پمپاژ می‌شود و در نتیجه فشار وارده به رگ‌های خونی و عروق قلب کمتر شده و فشار خون پایین می‌آید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی