[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

کرونا هنوز اولویت کشور نیست، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع اپیدمی کرونا با اشاره به وضعیت کرونا در کشور، انتقاداتی را به نحوه مدیریت بیماری وارد دانست و تأکید کرد: مدیریت اپیدمی کرونا به تنهایی از عهده وزارت بهداشت برنمی‌آید. بحث هم فقط شخص وزیر نیست؛ اگر ۱۰۰ وزیر بهداشت دیگر هم تغییر کند اما ساختار ثابت بماند و تفکرمان درباره مقابله با اپیدمی تغییر نکند، همین روند تکراری را خواهیم داشت. دکتر حمید سوری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور، گفت: غیر از قسمت‌های جنوب شرقی، مابقی کشور وضعیت نامناسبی دارد و فراوانی مرگ در خیلی از استان‌ها بالاست. وی گفت: گسترش اپیدمی با واریانت دلتا بسیار زیاد است و متأسفانه در بیشتر شهرها تخت‌های بیمارستانی اشغال بوده و میزان بار اپیدمی قابل توجه است. به نظر می‌رسد عدم توجه کافی به مسئله کرونا علت این اتفاقات است. به نظر من بدون اینکه بخواهیم کسی را مقصر بدانیم یا انگشت اتهام به سمت فرد یا افراد خاصی بگیریم، باید به ضعف‌های بزرگی فکر کنیم که سبب شده تا اپیدمی به چنین شرایطی برسد. وی افزود: یکی از ضعف‌ها این است که هنوز کرونا جزو اولویت‌های اصلی کشور نیست و به همین دلیل سایر سازمان‌هایی که باید مسئولیت داشته باشند و تمام قد در مقابل اپیدمی به وزارت بهداشت کمک کنند، این اقدام را انجام نمی‌دهند. مدیریت اپیدمی کرونا به تنهایی از عهده وزارت بهداشت برنمی‌آید. بحث هم فقط شخص وزیر نیست؛ اگر ۱۰۰ وزیر بهداشت دیگر هم تغییر کند اما ساختار ثابت بماند و تفکرمان درباره مقابله با اپیدمی تغییر نکند، همین روند تکراری را خواهیم داشت.
مردم هم بی‌توجه هستند
سوری ادامه داد: از سوی دیگر بخشی از مردم هم نسبت به شرایط کم‌ توجه هستند. دستورالعمل‌هایی مبنی بر ممنوعیت سفرها تنظیم می‌شود اما باز هم سفرها برقرار است و این یعنی دستورالعمل‌ها تمکین نشده و به اجرا درنمی‌آید. اکثر شهرها قرمز است اما آداب متناسب با شهر قرمز اجرا نمی‌شود و شدت عمل و سرعت عمل در برنامه‌ها ناکافی است.
سوری با تأکید بر اینکه خطر کرونا جدی است، ادامه داد: ممکن است فراوانی بیشتری از ابتلا و مرگ و میر داشته باشیم و لازم است واکنش سریعی در برابر اپیدمی ترتیب دهیم. من نگران وقفه ایجاد شده برای تغییر دولت و کابینه هستم که مبادا تأثیر منفی در کنترل اپیدمی داشته باشد و وضعیت را بدتر کند. وی تأکید کرد: یکی از اولویت‌هایی که هرچه سریع‌تر باید شکل گیرد، این است که وزارت بهداشت فرم خاص خود در دولت سیزدهم را به دست آورد و وزیر بهداشت جدید چیدمان مدیریتی خود را با سرعت انجام دهد و بدون وقفه وارد فعالیت‌ها و فرایندهای مدیریتی شویم. تقارن اپیدمی و تغییر و انتقال دولت اکنون در زمان خوبی اتفاق نمی‌افتد و انتقال دولت در حالی رخ می‌دهد که به بدترین اعداد مرگ و میر کرونا در کشور رسیده‌ایم‌. وی درباره شرایط کشور در روزهای آتی نیز تصریح کرد: گزارش‌هایی از ترکیه و برخی کشورهای همسایه از جهش لامبدا داریم؛ بنابراین خطرش بیخ گوش ماست و با توجه به اینکه کنترل درستی بر ترددهای ما صورت نمی‌گیرد، هر لحظه ممکن است جهش لامبدا در کشور گزارش شود و روزهای آینده بسیار نگران کننده است. امیدواریم اقدامات لازم هرچه سریع‌تر و جدی‌تر صورت گیرد؛ در غیر این صورت با شیوه‌ای که الان از مدیریت اپیدمی می‌بینیم، وضع ممکن است از این هم بدتر شود. ویروس مرتباً در حال جهش است و چه بسا در آینده جهش‌هایی سخت‌تر از جهش‌های فعلی هم بروز پیدا کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی