[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

روغن نباتی، صدرنشین افزایش تولید، روزنامه شیراز نوین

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که از ۲۴ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۱ کالا کاهش یافته و تولید روغن نباتی که در سال گذشته همواره کاهشی بود، نزدیک به ۴۶ درصد افزایش یافته است. به گزارش ایسنا، بر اساس این آمار در چهار ماهه نخست امسال تولید چهار کالا بیش از ۲۰ (تا ۷۱.۲ درصد)، یک کالا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد، هشت کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید ۱۱ کالا نیز کاهش یافته است. در این میان بیشترین افزایش تولید، مربوط به روغن ساخته شده نباتی است که با ۴۵.۸ درصد رشد، تولید آن در چهار ماهه نخست امسال به ۶۹۲هزار و ۶۰۰ تن رسیده است.  تولید روغن در بیشتر ماه‌های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت. بر اساس نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانجات تولیدی در سال جاری باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰هزار تن روغن که ۱۲۰هزار تن در بخش‌های خانوار، ۲۵هزار تن در بخش صنف و ۳۵هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام کنند که برای چهار ماه باید معادل ۷۲۰هزار تن باشد. در خرداد ماه امسال افزایش قیمت ۳۵ درصدی روغن مایع و ۳۰ درصدی روغن جامد به طور غیررسمی از سوی مسئولان تأیید و در نهایت در سامانه ۱۲۴ که ملاک عمل بازرسان صنفی است، اعمال شد. مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست؛ بلکه در ماه‌های اخیر بازار روغن بارها با تلاطم، کمبود و افزایش قیمت مواجه شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف‌های طولانی و حواشی دیگر از جمله دریافت کارت ملی برای ارائه روغن در برخی فروشگاه‌ها مواجه شد. سه کالای دیگری که در این مدت بیشترین افزایش تولید را داشتند، به ترتیب ماشین لباسشویی، کمباین و یخچال و فریزر با ۳۶.۲، ۳۰.۹ و ۲۰.۴ درصد افزایشی بوده است. تولید این سه محصول در چهار ماهه اول امسال به ترتیب حدود ۴۳۱هزار، ۲۱۶ و ۶۹۲هزار دستگاه بوده است. طی چهار ماهه امسال تولید انواع لوازم خانگی با ۱۷.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیش از یک‌میلیون و ۴۷۰هزار دستگاه رسیده است. از بین انواع لوازم خانگی تولید تلویزیون با کاهش ۴.۳ درصدی مواجه بوده و تولید آن از حدود ۳۶۳هزار و ۵۰۰ دستگاه در چهار ماهه سال گذشته به نزدیک ۳۴۷هزار و ۸۰۰ دستگاه در چهارماهه امسال رسیده است. اما با وجود افزایش تولید لوازم خانگی در سال جاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم. اخیراً سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از دلایل افزایش قیمت‌ عنوان کرد. گفتنی است که سال گذشته سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارتخانه را تولید ۱۱.۶میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال عنوان کرده، اما گفته بود که تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است. از جمله مهم‌ترین کالاهای دیگری که تولید آنها افزایش داشته نیز می‌توان به انواع کاغذ، پتروشیمی، تراکتور، لاستیک خودرو، چرم و تراکتور با ۵.۲، ۳.۸، ۳.۳، ۲.۵ و ۲.۴ درصد افزایش تولید اشاره کرد.
کمترین افزایش تولید نیز مربوط به کارتن بوده که با ۲.۱ درصد افزایش تولید در چهار ماهه امسال تولید آن ۱۷۳هزار تن بوده است.
از بین ۲۴ کالای منتخب صنعتی تولید ۱۱ کالا کاهش داشته که بیشترین کاهش مربوط به الیاف اکریلیک با ۲۸.۳ درصد، پودر شوینده با ۱۷.۴، الیاف پلی استر ۱۵.۱ درصد کاهش بوده است.
کمترین کاهش تولید نیز مربوط به انواع سواری است که تولید آن با یک درصد کاهش به ۲۹۲هزار و ۵۰۰ دستگاه در چهارماهه اول امسال 
رسیده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی