[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز: فارس برای تولید گیاهان دارویی مستعد است، روزنامه شیراز نوین

 

ایرنا: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: فارس ‌برای تولید گیاهان دارویی مستعد است و بیش از 100گونه از گیاهان دارویی در فارس رشد می‌کند که می‌توان با تقویت شرکت‌های دانش بنیان و توجه بیشتر دراین مقوله به تقویت و توسعه فرایند تولیدات داروهای گیاهی مبادرت ورزید. 
دکتر محمد هادی ایمانیه به تأثیر خشکسالی و کم آبی در کاهش محصولات کشاورزی در استان فارس اشاره کرد و افزود: در شرایطی که متأسفانه استان دچار خشکسالی و کم آبی است، یکی از مناسب‌ترین کارهایی که می‌توان انجام داد توسعه کشت گیاهان دارویی است و جایگزین کردن این کشت با کشت‌هایی آب بر باید از اولویت‌های استان فارس باشد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: اهمیت تولید گیاهان دارویی در شرایط خشکسالی و کم آبی بر کسی پوشیده نیست. اشتغال زایی در این حوزه و استفاده کمتر از داروهای شیمیایی و صادرات و ارزآوری این محصول از دستاوردهای توجه به حوزه ترویج و توسعه کشت گیاهان دارویی است. ایمانیه گفت: کشت گیاهان دارویی از همه جنبه‌ها بابرکت است و هر شهرستانی که بتواند در این زمینه فعال‌تر باشد، حتماً دانشگاه به سهم خود و جهاد کشاورزی و صنعت معدن و تجارت هم به پیروی از شعار سال و اشتغال و تولید از آن حمایت خواهند کرد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین با تشویق دانشجویان داروسازی به مشارکت در تولید و فرآوری گیاهان دارویی از آنان خواست تا به عنوان دانشجویان این رشته، به فعالیت در داروخانه‌ها و مراکز درمانی اکتفا نکنند و در این زمینه از توانمندی‌های استان فارس بهره مند شوند. 
وی با اشاره به شرایط جغرافیایی استان فارس گفت: تنوع آب و هوا و اقلیم در استان، ظرفیتی است که سبب رویش گیاهان متفاوت دارویی در مناطق مختلف در استان فارس شده است. 
ایمانیه، مدیریت کاشت گیاهان دارویی را موضوعی ضروری دانست که نیازمند تشکیل کمیته بازاریابی است و گفت: کاهش تولید محصولات پرآب از سیاست‌های اصلی در جامعه ماست که باید دنبال شود و با توجه به پتانسیل‌های بسیار خوب این استان در کشت و توسعه گیاهان دارویی از جمله تنوع 300گونه گیاهان دارویی باید در این زمینه برنامه ریزی مناسب صورت گیرد. 
ایمانیه بر لزوم تغییر الگوی کشت و مصرف بهینه آب تأکید کرد و کشت گیاهان دارویی را جزو اولویت‌های استان دانست که مورد حمایت مدیریت ارشد استان نیز هست و گفت: استان فارس دارای حدود چهار هزار و 500هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی است که از این سطح بیش از 10هزار و 500تن گیاهان دارویی در اراضی زراعی تولید می‌شود. وی افزود: در زمینه تنوع تولید گونه‌های گیاهان دارویی استان فارس مقام نخست کشوری را در اختیار دارد و بیش از 300گونه انحصاری گیاهان دارویی در استان فارس کشت شده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی