[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

خوابیدن با دهان باز نشانه بیماری است؟، روزنامه شیراز نوین

عادت به باز گذاشتن دهان به ویژه زمان خوابیدن می‌تواند نشانه اختلال تنفسی باشد.
به گزارش همگردی، موضوعی که ما کمتر به آن توجه می‌کنیم این است که باید از طریق بینی نفس بکشیم، چون داخل بینی پرزهای ریزی وجود دارد که آلودگی هوا را می‌گیرد و هوای تا حدودی تصفیه شده را به داخل ریه‌ها می‌فرستد اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف از طریق دهان نفس می‌کشند. جالب است بدانید این نوع نفس کشیدن نشانه مشکلی در سیستم تنفسی است و عوارضی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:
معاینه پزشک لازم دارید
عادت به بازگذاشتن دهان می‌تواند یکی از نشانه‌های اختلال تنفسی دستگاه تنفسی فوقانی باشد، بنابراین توصیه متخصصان در این خصوص این است که اگر فردی از راه دهان تنفس می‌کند یا هنگام خواب دهان او باز می‌ماند باید هرچه سریع‌تر برای بررسی دقیق به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند.
علت رایج
احتمال خوابیدن با دهان باز در افراد مبتلا به آسم و آپنه خواب بیشتر است و مردان نسبت به زنان بیشتر مبتلا می‌شوند به طوری که براساس نتایج یک مطالعه، تقریباً یک سوم از مردان در هنگام خواب از طریق دهان نفس می‌کشند اما در زنان این آمار تنها 5 درصد است. دو دلیل دیگر که دهان فرد در طول خواب باز می‌ماند مکیدن شست یا لکنت زبان مداوم است. مکیدن انگشت یک رفتار رایج در کودکان است اما وقتی این رفتار در دوران کودکی طولانی شود، باعث می‌شود دهان کودک در هنگام خواب و احتمالاً از روی عادت باز بماند.
پیامد زیانبارخوابیدن با دهان باز
محققان می‌گویند که خوابیدن با دهان باز به اندازه نوشیدن نوشابه‌های گازدار در زمان قبل از خواب، به دندان‌ها آسیب می‌زند. نفس کشیدن از راه دهان، باعث خشک شدن دهان می‌شود و اثر محافظتی بزاق را در کشتن باکتری مؤثر در اسیدی شدن دهان از بین می‌برد. با توجه به افزایش سطح اسید دهان، خوابیدن با دهان باز موجب فرسایش و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. در برخی افراد این سطح اسیدی به 3/6 می‌رسد که برای فرسایش مینای دندان کافی است و شبیه نوشیدن نوشابه گازدار قبل از خواب است.
دندان بدفرم
در کودکان تنفس از طریق دهان، رشد فک بالایی را افزایش می‌دهد. دندان‌های بد فرم ممکن است نشان دهنده تنفس مداوم و مزمن با دهان باشد.
مشکل بلع
تنفس از طریق دهان باعث خشک شدن دهان می‌شود. چون وقتی دهان شما خشک می‌شود احتمالاً به جای این که دهان را ببندید، زبان را به جلو فشار می‌دهید تا قورت دهید. در بلعیدن نرمال، زبان به سقف دهان فشار می‌آورد و امواجی را ایجاد می‌کند که غذا را به معده و شکم می‌فرستد. با این حال تنفس با دهان باعث می‌شود هوای بسیار بیشتری را قورت دهید که می‌تواند بر برگشت اسید معده تأثیر بگذارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی