[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

جرم‌گیری دندان در خانه با چند روش آسان و اقتصادی، روزنامه شیراز نوین

از خندیدن در جمع می‌ترسید، چون با گشودن دهان مبارک ردیفی از دندان‌های زرد و یا جرم سیاه دندان نمایان می‌شوند؟ دهان‌تان بوی چندان خوشایندی نمی‌دهد؟ خب، این مشکلِ خیلی‌هاست. متأسفانه افراد کمی دندان‌های سالم و تمیز دارند. سلامت دندان و جرم‌گیری آن، یکی از کلیدی‌ترین نکات در بهداشت و سلامت است. به گزارش چطور، روش‌های مختلفی برای رعایت بهداشت دهان و دندان و از بین بردن جرم سیاه دندان وجود دارد. جرم‌گیری دندان در خانه با استفاده از مواد طبیعی و چیزهایی که در منزل‌تان موجود است، شما را از پرداخت هزینه‌های گزاف دندان‌‌پزشکی خلاص می‌کند. در این مقاله به شما می‌گوییم که با چه راه‌هایی جرم‌گیری دندان در خانه را انجام دهید و رسوب و پلاک‌ها را از دهان‌تان دور کنید.
۱. مسواک زدن صحیح دندان‌ها
۲. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید
۳. استفاده از خمیر دندان ضد جرم و رسوب
۴. استفاده از مخلوط جوش شیرین
۵. استفاده از ژل آلوئه‌ورا و لایه‌بردار گلیسیرین
۶. استفاده از پوست پرتقال
۷. جویدن میوه‌ها و سبزیجات
۸. جویدن دانه‌های کنجد
۹. خوردن انجیر
۱۰. مسواک برقی
۱۱. استفاده از نخ دندان
۱۲. غرغره با دهان‌شویه و محلول هیدروژن پراکسید
۱۳. جرم‌گیر دندان (Dental Pick)
۱۴. مصرف میوه‌های حاوی ویتامین C
۱۵. خوردن غذاهای تند
۱۶. استفاده از آبلیمو
۱۷. غرغره کردن روغن نارگیل
*چرا جرم روی دندان خطرناک است؟
اگر دندان جرم‌ گیری نشود، تجمع جرم و پلاک روی دندان موجب تولید باکتری در دهان می‌شود. لثه و دندان آسیب می‌بیند و بیماری‌هایی مانند ورم لثه، تخریب مینای دندان و … ایجاد می‌شود. جرم دندان در حالت پیشرفته روی استخوان‌ها و عملکرد قلب تأثیرات منفی خواهد داشت.
*تفاوت میان پلاک و جرم چیست؟
پلاک لایه‌ای نازک و چسبناک است که روی دندان‌ها می‌چسبد و میلیون‌ها باکتری را در برمی‌گیرد. با رعایت بهداشت دهان و دندان به‌طور مرتب و روزانه می‌توان به‌راحتی پلاک‌ها را از بین برد. اگر این پلاک‌ها پاک‌سازی نشوند، غلیظ‌تر می‌شوند و به دندان و لثه می‌چسبند و از بین بردن‌شان دشوار می‌شود.
*جرم‌گیری دندان چقدر طول می‌کشد؟
به‌طور متوسط ۱۲ روز برای جرم‌گیری دندان کافی است.
*علت تشکیل جرم دندان چیست؟
تجمع باکتری‌ها موجب تشکیل پلاک روی دندان می‌شود. اگر این پلاک‌ها از سطح دندان پاک نشود، به جرم بدل می‌شوند. رژیم غذایی سرشار از قند و نشاسته و عدم رعایت بهداشت، امکان ایجاد جرم را بیشتر و بیشتر می‌کند.
و اما سخن پایانی …
جرم دندان علاوه بر سلامتی، زیبایی‌ ظاهرتان را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. پس مسواک بزنید و نخ دندان را فراموش نکنید. از مصرف دخانیات اجتناب کنید چون باعث تولید جرم در خطوط لثه می‌شود. بهداشت دهان و دندان را کاملاً رعایت کنید تا دیگران از مصاحبت با شما لذت ببرند و جوری نباشد که صحبت با شما برای مخاطب بینوایتان به شکنجه تبدیل شود. در نهایت پیشنهاد می‌کنم حتماً وقتی برای مراجعه به دندان‌پزشکی و چکاپ دندان‌هایتان اختصاص بدهید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی