[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

فارس بر قله آموزشی ایران، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین افتتاح و بهره برداری از پروژه‌های عمرانی دانشگاه شیراز برگزار شد. این مراسم صبح یکشنبه 7 شهریورماه به‌ مناسبت هفته دولت با حضور امام جمعه شیراز، استاندار فارس، هیئت رئیسه دانشگاه شیراز و جمعی دیگر مقامات استان برگزار شد.
 توسعه مبتنی بر مبانی دانشگاه
استاندارفارس در این مراسم گفت: دانشگاه شیراز در قله داشته‌های فارس است. دکتر عنایت الله رحیمی با بیان اینکه هر محدوده جغرافیایی به داشته‌های خود می‌بالد، گفت: فارس داشته‌های زیادی دارد و یکی از داشته‌های فارس زمینه‌های علمی آن است که در قله آن دانشگاه شیراز قرار دارد. وی اظهار داشت: کمتر جایی است که اسمی از شیراز و فارس برده شود و دانشگاه شیراز معرف آن نباشد و کمتر برنامه توسعه ای است که مطرح شود و ربطی به دانشگاه شیراز نداشته باشد.
نماینده عالی دولت در استان فارس ادامه داد: این جایگاه ماندگار دانشگاه شیراز متأثر از تلاش بی وقفه گذشتگان و زحماتی است که در حال حاضر صورت می‌گیرد و امیدواریم آیندگان نیز این ارزش را همچنان بالنده نگه دارند. وی با بیان اینکه در هفته دولت 919 پروژه با هزینه بالغ بر 24هزار و 900میلیارد تومان در استان فارس افتتاح می‌شود، افزود: در دانشگاه شیراز پروژه‌های خیلی خوبی افتتاح شد که سردر ورودی، پژوهشکده انرژی، یادمان شهدای گمنام، جداسازی آب شرب از فضای سبز، بازسازی خوابگاه مفتح، آزمایشگاه مرکزی دانشکده کشاورزی، آبیاری تحت فشار دانشکده کشاورزی و آزمایشگاه سلول‌های خورشیدی دانشکده مهندسی از آن جمله است.استاندار فارس با اشاره به اینکه برای دولت جدید که در ایام هفته دولت مستقر شده است، آرزوی توفیق و کم کردن بار مشکلات مردم داریم، گفت: همه ما به عنوان سربازان این نظام بر خودمان تکلیف بدانیم که هر کاری می‌توانیم برای توفیق دولت و حل مشکلات مردم و سرافرازی میهن انجام دهیم که هر روز شاهد توسعه و افزایش رفاه 
مردم باشیم.
 اهتمام دانشگاه شیراز برای یادمان شهدا
در ادامه این مراسم دکتر محمد حسین ستایش، معاون اداری مالی دانشگاه شیراز گفت: چندین نهاد صورت جلسه‌ای را ترتیب داده بودند که بارگاه مقبره شهدای گمنام در دانشگاه شیراز را سازمان‌دهی کنند؛ اما متأسفانه به‌دلیل مضیقه مالی، هیچ یک از این نهادها موفق به کمک برای احداث این پروژه نشدند و دانشگاه شیراز تاکنون به‌تنهایی هزینه‌های ساخت پروژه یادمان شهدای گمنام را پرداخت کرده و این در حالی ا‌ست که هیچ‌گونه ردیف بودجه‌ای برای این طرح، دیده نشده بود. مهندس علی اصغر اکرمی، مدیر امور فنی و نظارت بر طرح‌های عمرانی دانشگاه شیراز نیز در خصوص جزئیات این طرح گفت: پروژه یادمان شهدای دانشگاه، در سال 1391 طراحی شد. این طرح شامل المان یادمان شهداست که میزبان پیکر ۵ تن از شهدای گرانقدر دفاع مقدس است و همچنین ساختمانی 120 مترمربعی برای امور خدماتی و حدود ۲هزار مترمربع نیز فضاسازی که در این طرح در نظر گرفته شده است. مدیر امور فنی و نظارت بر طرح‌های عمرانی دانشگاه شیراز ادامه داد: اعتبار تخصیص داده شده برای این پروژه، معادل ۱میلیارد و 800میلیون تومان است که در هفته دولت افتتاح شد. از دیگر پروژه‌های افتتاح شده در این برنامه، طرح جداسازی آب آشامیدنی از آب فضای سبز در دانشگاه شیراز بود. به‌گفته دکتر ستایش، تا پیش از این آب شرب دانشگاه و آب آبیاری فضای سبز دانشگاه مشترک بود که علاوه‌بر هدررفت آب، بار مالی بسیاری برای دانشگاه داشت و در حقیقت یک زیان ملی بود. معاون اداری مالی دانشگاه شیراز توضیح داد: با همت شکل گرفته در این چند سال اخیر و همکاری سازمان آبفا، اجازه حفر چاه گرفته شد و پس از گفت‌وگو و همکاری‌های انجام شده با آبفای شهرستان شیراز، ما موفق شدیم که این آب شرب را از آب فضای سبز تفکیک کنیم. مهندس علی اصغر اکرمی، ادامه داد: به ‌منظور حفر چاه، پمپ‌های آب، مخازنی با ظرفیت 50، 40 و20 متر مکعب و همچنین ۲ کیلومتر خط لوله‌کشی در فضای سبز دانشگاه در نظر گرفته شد. وی افزود: این پروژه که از سال 1397 آغاز شده، مجموعاً ۱میلیارد و 700میلیون تومان اعتبار کسب کرده و اکنون قابل بهره برداری است که کمک شایانی برای تأمین آب شرب شهر شیراز خواهد داشت. پروژه سوم بهره‌برداری شده بلوک یک خوابگاه مفتح بود. این طرح نیز که با هدف ایجاد شرایط رفاهی برای دانشجویان دنبال شد، به‌گفته معاون اداری مالی دانشگاه شیراز، با اعتباری بالغ بر ۸میلیارد و 500میلیون تومان، در وسعت ۳هزار و 200 مترمربع انجام شده و از سال 1399 تاکنون انجام 
شده است.
 رونمایی از پروژه‌های دانشگاه در هفته دولت
گفتنی است در این مراسم سردر ورودی سوم دانشگاه شیراز با 45هزار مترمربع زیرسازی و آسفالت و 75میلیارد ریال هزینه، پژوهشکده انرژی با 760هزار مترمربع زیربنا و 53میلیارد تومان هزینه، یادمان شهدای گمنام، جداسازی آب شرب از فضای سبز با یک‌هزار و 500 متر لوله گذاری و 25میلیارد تومان هزینه، پیش دبستانی دانشگاه شیراز با سه‌هزار و 500 مترمربع زیربنا و 250میلیارد تومان هزینه، بازسازی خوابگاه مفتح، آزمایشگاه مرکزی دانشکده کشاورزی، آبیاری تحت فشار دانشکده کشاورزی، نمازخانه دانشکده مهندسی و آزمایشگاه سلول‌های خورشیدی دانشکده مهندسی به بهره برداری رسید. همچنین تقدیر از مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه شیراز و کارکنان این بخش و همین‌طور دست‌اندرکاران طرح‌های عمرانی دانشگاه شیراز حسن ختام این برنامه بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی