[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

اقتصاد در احتضار ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

هشدارهای جدی درمورد وضعیت اقتصادی منجر به فروپاشی معیشت ملت صادر شده که عملاً هیچ‌کدام مورد توجه جدی قرار نگرفته است. اقتصاد ایران باید به‌دور از گرایش سیاسی و با توجه به نیاز به حضور در بازارهای جهانی ادامه راه بدهد؛ راهی که عملاً در مسدودسازی آن قدم می‌گذاریم و با تمدید تحریم میل به نابودی آن داریم. باید دید تصمیم‌گیران اقتصاد ایران به کدام سو نظر دارند تا بدان طریق گشایشی در اقتصاد کشور ایجاد شود. در سخت‌ترین روزهای کشور، روسیه و چین تحت‌تأثیر دلار و اتکا به اقتصاد آمریکا و اروپا، بازارهای خود را به روی ایران بستند... 

حتی عراق هم که بزرگ‌ترین واردکننده محصولات ایرانی بود، توان پرداخت بدهی خود به ایران تحریم شده را نداشت. امروز در اکثر حوزه‌های تولیدی حتی خوراک دام و طیور با مشکلات بزرگی مواجه هستیم و این مشکلات بحران‌های آتی را رقم خواهد زد. متأسفانه هرچه در این رابطه تذکر داده می‌شود، اما اعتنایی وجود ندارد. 
خبرها حکایت از انزوای ایران در بازارهای جهانی دارد. به تازگی اتاق خلیج فارس ترکیه فعال شده تا کلیه بازارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس را مصادره کند. این اتاق پیرو تصمیمات گذشته خود نیازی به عبور از مرزهای زمینی ایران ندارد و در اندک زمانی سفارشات اقتصادی کشورهای حاشیه خلیج فارس را تأمین و توزیع خواهد نمود. آن‌طور که مقامات بخش خصوصی می‌گویند، شانس ایران در این تبادل اقتصادی به طور کل از دست رفته تلقی می‌شود. 
رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه درباره مختصات اتاق تازه‌تأسیس ترک‌ها گفته است ۱۲۰ سفارتخانه ترکیه در کشورهای مختلف وظیفه گسترش صادرات به این کشورها را دنبال می‌کند. در حوزه خلیج فارس، برای کشورهای بحرین، عمان، قطر، امارات متحده عربی و کویت برنامه‌ریزی جداگانه صورت گرفته و در حوزه‌های کشاورزی، بازرگانی، صنایع و مدیریت کلان بورس فعالیت می‌کند. حالا اما ۲۷۰۰ صادرکننده ترک در قالب ۱۵ گروه کاربردی کار ویژه خود در کشورهای خلیج فارس را آغاز خواهند کرد.
همچنین در میان کشورهای خلیج فارس، امارات متحده عربی یکی از سه شریک اصلی تجاری کشور به حساب می‌آید اما سایر کشورهای این منطقه در میان ۱۰ شریک اول تجاری ایران جایی ندارند.
باید دید موضوع اصلی و مهم دیپلماسی اقتصادی ایران در چه مرحله ای قرار دارد؟ دیپلماسی اقتصادی در مفهومی عام بدان معناست که ایران بتواند با اکثر کشور‌های جهان ارتباط اقتصادی ایجاد نماید. دیپلماسی و دوستی با کشورهای جهان به معنای خروج از انزواست. باید هرچه سریع‌تر مرزهای سیاست از اقتصادی را تعریف نمود و به ترک بسیاری سیاست‌ها در این حوزه اقدام کرد. 
اینک ما در حوزه مهم بهداشت و درمان نیز با مشکلات بزرگ جهانی مواجه هستیم. اگر ایران سال گذشته واکسن موردنظر در برابر کووید 19 را خریداری کرده بود، امروز مشکلات پیچیده کرونا گریبان ملت را نگرفته بود. ما در تولید سرم آب نمک و قند دچار بحران هستیم و در نهایت کار به واردات گسترده کشید. در تولید واکسن نیز علاوه بر بی اعتمادی داخلی به تولیدات کذب، کار به واردات کشید. اما چرا واکسن وارد می‌کنیم و ضرورت واردات آن چیست؟ واکسن علیه کووید 19 یه محصول ایمن سازی شده و دارای تأیید بهداشت جهانی است و هر لابراتواری قادر نیست در گوشه ای از جهان بدان دست یابد. بیماری‌ای که به صورت جهانی پدیدار گردیده است، باید به‌صورت جهانی و همزمان درمان شود.
این در حالی است که تجار و بازرگانان ما برای رونق فعالیت‌های خود نیازمند تزریق واکسن و تردد بین المللی هستند و از آن گذشته اگر ایران واکسن‌های تأییدشده سازمان بهداشت جهانی را مورد استفاده قرار ندهد، بدون شک بازاری امن برای تردد طرف‌های خارجی و خیل گردشگران نخواهد بود. 
انزوا در جهان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. باید دید دیپلماسی جدید کشورمان در این رابطه چگونه است؟ دیپلماسی که از سوی دولت سیزدهم همچنان در ابهام است و آینده اقتصاد ایران را بدون برنامه معرفی می‌کند. هرچند ادامه راه در مسیر برجام و سخت‌گیری‌های رایج نفس اقتصاد کشور را خواهد گرفت. در واقع کووید 19 شش‌های اقتصادی کشور را مسدود می‌کند و مرگ در انتظار است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی