[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

سخنگوی وزارت امور خارجه: برجام نیاز به میانجی ندارد، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به نشست اخیر وزارت امور خارجه درباره کرونا گفت: در این نشست که وزیر بهداشت هم حضور داشت، تصمیمات خوبی برای تسریع واردات واکسن کرونا گرفته شد که اثرات آن را مردم ایران در هفته‌های بعد خواهند دید.
به گزارش ایرنا، «سعید خطیب‌زاده» صبح دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد، با تبریک هفته دولت گفت: روز هشتم شهریورماه که روز مبارزه با تروریسم است، یادآور شهادت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ایران توسط یک گروهک تروریستی و ضاله است که امروز در دامن مدعیان دروغین حقوق بشر جای گرفتند.
خطیب‌زاده درمورد تأثیر نشست بغداد و میانجیگری عراق در گفت‌وگوهای ایران و عربستان و ایران و آمریکا درمورد برجام اظهار داشت: برجام نیاز به میانجی ندارد. با آمریکا نه در وین و نه هیچ جای دیگر درباره برجام گفت‌وگوهای مستقیمی نداریم. گفت‌وگوها در وین میان ایران و گروه ۱+۴ است تا اطمینان یابیم آمریکا به صورت راستی‌آزمایی شده به کلیه تعهدات خود برمی‌گردد.
به گفته رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، آنچه توسط آمریکا تا به امروز شکل گرفته، پافشاری واشنگتن بر سیاست‌های شکست خورده آمریکا در دوره ترامپ است. هنوز تغییری در رفتارهای آمریکا ندیدیم. با همان سیاست‌ها و رفتارها به دنبال نتایج بهتری هستند.
وی با تأکید بر اینکه ایالات متحده تنها مسیری که می‌تواند طی کنند، عمل به تعهدات خود و دست کشیدن از تروریسم اقتصادی است، تصریح کرد: آن وقت خواهند دید مسیر گفت‌وگوها در وین به خوبی طی می‌شود. آنچه در وین باقی مانده، به خاطر لج‌بازی و رفتار غیرمنطقی طرف آمریکایی و غربی است. به محض تغییر رفتار در عمل، برجام قابل احیا و بازگشت کامل طرف‌ها به تعهداتشان میسر خواهد بود. خطیب‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا تهران و ریاض گفت‌وگوی جدیدی را آغاز کرده‌اند، خاطرنشان کرد: ایران و عربستان سه دور گفت‌وگو کردند و اگر لازم باشد دورهای بعدی هم برگزار می‌شود. از نقش سازنده عراق هم تشکر می‌کنیم. 
وی درباره آخرین وضعیت کشتی حامل سوخت ایران به سمت لبنان هم ابراز داشت: جزئیات فنی آن را باید از سازمان کشتیرانی پرسید. کشتی ایران، محموله فروخته شده به لبنان را حمل می‌کند و این مسیر تا مقصد ادامه خواهد داشت. سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ادعاهای رئیس‌جمهور فرانسه درمورد عراق و اتهام‌زنی به همسایگان این کشور و گروه‌های شیعی در ایجاد بی‌ثباتی‌ها در عراق بیان کرد: من گفته‌ام ترجمه دقیقی از سخنان او را به من بدهند. امیدوارم سخنان او چیز دیگری باشد ولی من نسبت به اظهارات نسنجیده رئیس‌جمهور فرانسه که این تلقی را ایجاد کرده که همسایگان عراق مشکل این کشور هستند، ابراز تأسف می‌کنم.
به گفته خطیب‌زاده، این اظهارات نشان می‌دهد فرانسه از واقعیت‌های عراق تا چه اندازه فاصله دارد. اینکه رئیس‌جمهور فرانسه می‌تواند در خیابان‌های موصل قدم بزند، حاصل فداکاری جوانان عراقی، گروه‌های شیعی و دیگر گروه‌هاست. بدترین چیز، استفاده سیاسی برای پیشبرد اهداف کشورهای خاص است. 
وی در پاسخ به این سؤال که آیا بن بستی در گفت‌وگوهای ایران و عربستان شکل گرفته است، گفت: عربستان همسایه ما در این منطقه است. ما نقاط اشتراک بسیار زیادی برای صلح و ثبات در منطقه داریم. ایران هیچ گاه دست دوستی خود را از عربستان برای دوستی دریغ نکرده است. 
این دیپلمات ارشد ادامه داد: هر وقت این اراده در ریاض پیدا شود که به سازوکارهای منطقه‌ای و دوجانبه فکر کند، با روی باز جمهوری اسلامی ایران مواجه شده است. این مسیر هم ادامه می‌یابد. هیچ بن بست غیر قابل حلی نیز وجود ندارد. تنها اراده سیاسی و اقدام در دو پایتخت می‌تواند به این مسئله کمک کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی