[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

دستاوردهای علمی برای توسعه فضای سبز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز گفت: با تهیه طرح‌های جامع مطالعاتی، به چشم انداز دقیقی از اطلاعات شهر شیراز در حوزه سیما و منظر دست می‌یابیم.
محمدرضا زندیه با بیان اینکه پایگاه‌های اطلاعاتی مدون و مؤثری برای پردازش داده‌ها تهیه شده، اظهار داشت: طرح‌های مطالعاتی جامعی برای جایگزینی گیاهان مناسب اقلیم شیراز در 9 جلد تهیه شده و بر مبنای آن از پوشش‌های گیاهی استفاده خواهیم کرد که دائمی بوده و به مقدار آب کمتری احتیاج داشته باشند. همچنین مطالعات جامعی برای ارتفاعات شیراز تهیه شده و به موازات آن بررسی‌هایی برای نظام کوددهی و تغذیه گیاهان که برای سال‌ها مغفول مانده بود، انجام گردیده است.
وی با بیان اینکه برنامه‌های چمن کاری معمول رفته رفته از دستور کار سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز خارج می‌شود، اظهار داشت: تهیه طرح GIS کل شهر شیراز در دست انجام است و بر مبنای آن متراژ چمن‌ها، تعداد درختان، شمار سرویس‌های بهداشتی پارک‌ها و اطلاعات کلیه فضاهای سبز در غالب پایگاه اطلاعاتی بسیار مدونی در دست تهیه است. بر پایه این دستاورد مطالعاتی می‌توان نظام نظارت هوشمند را به نحو دقیقی اجرایی ساخت.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه 120 حلقه چاه این سازمان به صورت شبانه روزی مشغول آبیاری پوشش‌های گیاهی شیراز هستند، اظهار داشت: با توجه به کمبود بارندگی و اقلیم خشک شیراز، باید از پوشش‌های گیاهی مناسبی استفاده کنیم که ذخایر آبی به هدر نرود و در کنار آن ماهیت سبز و جان فزای شیراز نیز حفظ گردد.زندیه در ادامه افزود: پروژه‌های نورپردازی‌های شهری را در سال 1400 ادامه خواهیم داد و در طی آن پروژه چپ‌گرد صدرا، تقاطع‌های شهدای دینکان، کشن، فضیلت و نصر و همچنین نورپردازی میادین مطهری و طاووس در سال جاری به بهره برداری خواهند رسید. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مردم شیراز استقبال ارزنده ای از پروژه‌های سازمان سیما و منظر شهرداری داشته اند و به همین دلیل برای 12 پروژه نورپردازی بیش از 60میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است. رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در ادامه تصریح کرد: بزرگ‌ترین آب نمای موزیکال شیراز در پارک آزادی به بهره برداری خواهد رسید و افتتاح باغ موزه سنگ نیز در دستور کار است و باغ گل‌ها با احداث مسیری به پیاده راه چمران متصل می‌گردد. همچنین 13 المان شاخص شهری از افراد صاحب‌نام شیراز در دست تهیه است و عملیات بهسازی کوچه رندان در مجاورت حافظیه تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.
 این کارشناس ارشد حوزه شهری در بخش دیگری از سخنانش به فرهنگ‌سازی‌هایی که در حوزه گسترش فضای سبز انجام شده، اشاره کرد و افزود: جایزه بهترین کوچه سبز برای تشویق مردم در جهت زیباسازی معابر در دست تکوین است و اولین المپیاد فضای سبز برای کارمندان و کارشناسان و پیمانکاران و ناظران سازمان سیما و منظر شهرداری شیراز به منظور ارتقای دانش آنها برای اولین بار در سطح کشور برگزار می‌شود. زندیه در ادامه از طرح شناسایی درختان کهنسال در سطح شهر شیراز خبر داد و افزود: تابستان گرم و خشکی را پشت سر می‌گذاریم و به همین منظور 85 تانکر آب برای پشتیبانی فضای سبز به کار گرفته شده است.
همچنین درختانی که احتمال سقوط آنها وجود دارد، به مرور زمان حذف شده و درختان جدید جایگزین می‌شوند. او در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هنوز برخی از شهروندان با هنرهای مفهومی در قالب المان‌ها آن چنان که باید آشنا نیستند، اظهار داشت: هر یک از شهروندان برداشت خاص خود را از المان‌هایی که با استفاده از هنرهای مفهومی طراحی و اجرا شده، خواهند داشت و از این نقطه نظر که جامعه را به اندیشه وامی‌دارد، ارزشمند است.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنانش افزود: سرانه فضای سبز شیراز 23 مترمربع است که آمار شاخصی در میان کلان‌شهرهای ایران قلمداد می‌شود. شهر دیرینه شیراز همیشه به طراوت و شادابی شهره عالم بوده و تلاش داریم تا از گل‌های فصلی که عمر کمی داشته و به آب زیادی احتیاج دارند، کاسته و به جای آن از درخت و درختچه‌ها استفاده کنیم.زندیه در پایان خاطرنشان کرد: برنامه تغییر و اصلاح نهضت مبلمان شهری را قبلاً به شهرداری ارائه داده ایم و در دوره جدید نیز به دنبال بازنگری آن هستیم. همچنین با تهیه بانک اطلاعاتی المان مبلمان شهری درمی‌یابیم کدام منطقه در این حوزه دچار فقر است. این طرح جامع تا سه ماه آینده به 
بهره برداری خواهد رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی