[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

دلیل اصلی قهوه‌ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی (بخش اول)، روزنامه شیراز نوین

قهوه‌ای شدن برگ گیاهان، مشکلی است که افرادی که می‌خواهند از گیاه نگهداری کنند با آن مواجه می‌شوند اما دلیل این مشکل را نمی‌دانند.
به گزارش نمناک، شما یک گیاه آپارتمانی زیبا خریده و آن را در نزدیک یک پنجره روشن قرار داده و به‌خوبی از آن مراقبت کرده‌اید اما حالا ظرف یک هفته برگ‌های آن قهوه‌ای شده یا حتی در حال ریزش هستند، به‌نظرتان چه اشتباهی در نگهداری این گیاه آپارتمانی مرتکب شده‌اید؟ برای پاسخ به این سؤال، باید بتوانید به برخی از سؤالات مربوط به گیاه خود، محیط آن و مراقبت‌هایی که از آن کرده‌اید پاسخ دهید.
گیاه آپارتمانی خود را بشناسید
مثل تمام موجودات زنده، گیاهان نیز با یکدیگر متفاوتند، به عنوان مثال نیازهای یک کاکتوس با فیکوس فرق دارد، پس با توجه به این تفاوت و برای ایجاد شرایط مطلوب برای گیاه خود، باید بدانید گیاه شما از کجا می‌آید و برای زنده ماندن و رشد به چه چیزهایی نیاز دارد. برای این هدف پیش از خرید گیاه، در مورد نیازها و الزامات خاص آن تحقیق کنید و این سؤالات را از خود بپرسید که:
*این گیاه چه خاکی را ترجیح می‌دهد؟
*چقدر و به چه نوع نور یا سایه‌ای نیاز دارد؟
*چقدر آب برایش کافی است و چقدر زیاد است؟
*گیاه به چه نوع کودی نیاز دارد و چند وقت یک بار باید تقویت شود؟
*آیا این گیاه مستعد آفات یا انگل است؟ اگر چنین است، چگونه می‌توانم آفات را از بین ببرم و گیاه را ایمن نگه دارم؟
*آیا این گیاه به رطوبت اضافی نیاز دارد یا رطوبت محیط برایش کافیست؟
چنانچه پاسخ این سؤالات را در مورد گیاه خود بدانید قطعاً از بروز مشکلاتی همچون قهوه‌ای شدن و ریزش برگ‌های آن جلوگیری خواهید کرد. علاوه بر آنچه خواندید در ادامه این بخش از نمناک به بررسی اصلی‌ترین دلایل قهوه‌ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی خواهیم پرداخت، با ما همراه شوید تا علت را بدانید.
علت ایجاد برگ‌های قهوه‌ای
حتی با بهترین مراقبت، برگ‌های قهوه‌ای در بسیاری از گیاهان آپارتمانی بسیار رایج است. به خاطر داشته باشید که ممکن است طبیعی باشد که برگ‌های پایینی گیاه شما ابتدا زرد کم رنگ شده، سپس قهوه‌ای شده و از بین بروند. این امر برای بسیاری از انواع گیاهان گرمسیری همزمان با رشد آن‌ها اتفاق می‌افتد.
با این حال، گاهی در برخی موارد، برگ‌های قهوه‌ای نشانه مشکلات دیگری است. اگر برگ‌های زیادی در حال ریزش هستند، اگر تعداد زیادی از برگ‌ها به یکباره قهوه‌ای می‌شوند یا اگر برگ‌های بالایی شروع به قهوه‌ای شدن می‌کنند،گیاه شما ممکن است یک یا چند مشکل زیر را تجربه کند که شامل موارد زیر است:
نور ناکافی:
اگر برگ‌های پایینی شروع به قهوه‌ای یا زرد شدن کنند، ممکن است گیاه نور کافی دریافت نکند. اگر تغییر رنگ در کنار گیاه دور از منبع نور جدا شده باشد، احتمالاً نور بسیار کمی دریافت می‌کند.
گرمای بیش از حد:
این اغلب همراه با آب بسیار کم اتفاق می‌افتد، اما گرمای زیاد باعث می‌شود که برگ‌های گیاه شما ابتدا پیچ خورده، ترد شوند و سپس بیفتند. اگر گیاه نیز پژمرده است، آب را افزایش دهید. اگر بقیه برگ‌ها سالم هستند و یک یا دو برگ در حال تغییر رنگ هستند، حتماً مقداری جریان هوا برای خنک شدن گیاه فراهم کنید.
آب کم:
گیاهان بر اثر دریافت آب کم و کم آبی ابتدا پژمرده می‌شوند و سپس برگ‌ها قهوه‌ای شده و می‌ریزند. این اغلب از پایین به بالا اتفاق می‌افتد، اما ممکن است در برگ‌های بیرونی گیاهان بوته‌ای نیز شروع شود.
ادامه دارد ...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی