[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

واکسیناسیون تنها راه مقابله با کروناست، روزنامه شیراز نوین

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مجازی با رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، مهم‌‌ترین اولویت‌های این مجموعه را مقابله با کرونا اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست وب‌کنفرانسی، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سلامت گفت: در پیک تاریخی ویروس کرونا در کشور قرار داریم و از تمامی کادر زحمت‌کش سلامت کشور که در این روزها برای نجات جان هموطنانشان حماسه عظیمی آفریدند، قدردانی می‌کنم.
دکتر «بهرام عین اللهی» با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اولویت اصلی وزارت بهداشت مدیریت بیماری کرونا و مقابله با آن است، گفت: امروزه با آمارهای بسیار نگران کننده مواجه هستیم که خانواده‌های بسیاری را نیز داغ‌دار کرده است. او با تأکید بر اهمیت و نقش اساسی اکسیژن‌رسانی به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ افزود: باید برای درمان بیماران و مراقبت از آنان، تلاش مضاعفی کرد و تجویز دارو و درمان بیماران در کشور نیز طبق پروتکل‌های ابلاغی انجام شود.
وزیر بهداشت با تأکید بر اهمیت ارزیابی علل افزایش موارد مرگ و میر در برخی استان‌ها از سوی اعضای کمیته علمی بیان کرد: در حال حاضر تنها راه حل اساسی مقابله با بیماری کووید ۱۹ واکسیناسیون است. این یک تجربه جهانی است و کاهش میزان مرگ و میر را به همراه دارد. دولت نیز با تمام قدرت در این زمینه تلاش می‌کند و خواستار همکاری بیشتر مردم است.
دکتر عین اللهی با ابراز امیدواری نسبت به پایان این بحران، نخستین اولویت پس از بحران ویروس کرونا را بهداشت عنوان کرد و گفت: توجه به شبکه‌های بهداشت و درمان از موضوعات مهم وزارت بهداشت است که باید تقویت و برای ارتقای آن نیز زیرساخت‌های لازم فراهم شود.
او همچنین خطاب به رؤسای دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور گفت: برنامه پزشک خانواده باید در تمامی استان‌ها حتی در چند شهرستان به صورت پایلوت انجام شود؛ زیرا نظام ارجاع در سلامت کشور نقش بسزایی دارد.
مقام عالی وزارت بهداشت با تأکید بر اهمیت حوزه آموزش در ارتقا و پیشرفت کشور، افزود: به دلیل وجود ویروس کرونا در کشور و تعطیلی مراکز آموزشی، آموزش در کشور دچار صدمه شده است.
دکتر عین اللهی اظهار کرد: آموزش‌های مجازی به هیچ وجه نمی‌تواند جای آموزش‌های چهره به چهره یا حضوری را بگیرد. اجرای واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ هدفمند پیش می‌رود و باید تلاش کرد تا با واکسیناسیون و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، به‌زودی دانشگاه‌ها بازگشایی شود.
ارتقای پرونده الکترونیک سلامت، توجه بیشتر به ثبت داروهای مصرفی در مراکز درمانی، نحوه مراقبت از بیماران به ویژه مبتلایان به ویروس کرونا، فعالیت کمیته‌های علمی، تأمین و توزیع سرم و تجویز منطقی داروها، دیگر محورهای موردتأکید وزیر بهداشت در این نشست بود.
وزیر بهداشت در ادامه با اعلام فعالیت ۹۵۰ مرکز تحقیقاتی در کشور افزود: پژوهش‌ها باید کاربردی باشد و نیازهای جامعه را تأمین کند. مراکز تحقیقاتی‌ها با بودجه و اعتبارات دولتی راه اندازی شده و تمامی افراد باید از آن بهره ببرند و نباید مختص افراد خاصی باشد. البته ارزیابی و پایش این موضوع نیز در بازه‌های زمانی انجام می‌شود؛ چراکه امروزه در کشور نیازهای بسیاری وجود دارد که در مراکز تحقیقاتی می‌توان آن را تأمین کرد.
دکتر عین اللهی ادامه داد: باید محرومیت زدایی و کمک به محرومان بیشتر در دستور کار قرار داده شود.  امکانات بهداشت و درمانی نباید در مراکز استان‌ها مستقر شود و ضرورت دارد در تمام شهرستان‌ها و مناطق محروم به صورت عادلانه توزیع شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دکتر «مهرزاد لطفی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز که در بستر بیماری به سر می‌برد، آرزوی سلامتی کرد. وزیر بهداشت در بخش دیگری ازصحبت‌های خود با تأکید بر واکسیناسیون هوشمند و قرنطینه هوشمند به عنوان یکی از اولویت‌های کنونی گفت: تعطیلی مراکز و واحدها در کشور تأثیری بر کنترل بیماری کووید ۱۹ ندارد و باید قرنطینه هوشمند اجرایی شود. او اضافه کرد: از طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» باید برای قرنطینه هوشمند و بیماریابی استفاده شود و موانع پیش رو برای پیشرفت و گسترش آن در کشور را باید رفع کرد.
این نشست صبح دیروز، نهم شهریور برگزار شد و دکتر «مهرزاد لطفی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز به دلیل ابتلا به کرونا، از بیمارستان به صورت ویدئوکنفرانسی در این نشست حضور یافت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی