[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

رکوردشکنی و سومین طلای ساره، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
عصر دوشنبه یک طلا و صبح سه‌شنبه هم یک طلای دیگر. دو ورزشکار اول فارسی حاضر در پارالمپیک توکیو توانستند مدال طلای بزرگ‌ترین آوردگاه جهانی را از آن خود کنند. دو طلای ویژه که یکی با ارتقای رکورد همراه بود و دیگری در اولین دوره حضور.
ساره جوانمردی بانوی شیرازی تپانچه طلایی با کسب مدال طلای  پارالمپیک  ۲۰۲۰ توکیو سومین نشان طلای خود را طی سه بار حضور درپارالمپیک شکار کرد.
 جوانمردی صبح دیروز(سه‌شنبه) در مرحله نهایی تپانچه ۱۰ متر در رقابت با هفت ورزشکار دیگر طلایی شد تا هفتمین طلای کاروان ایران ضرب شود.
ساره در این رقابت طوری به سیبل شلیک کرد که  ۲۳۹.۲ امتیاز به دنبال داشت و بالاتر از تیراندازان ترکیه و مجارستان بر سکوی قهرمانی ایستاد و افتخاری دیگر برای ایران و استان فارس به ارمغان آورد  
جوانمردی با کسب  این امتیاز، رکورد جهان و پارالمپیک را که در اختیار خودش بود شکست، رکورد پیشین ماده تپانچه بادی ۱۰ متر با ۲۳۸.۱ به نام ساره ثبت شده بود.
این بانوی پرافتخار شیرازی در پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو ۲ نشان طلا را از آن خود کرده بود که با طلای پارالمپیک توکیو، سه طلایی شد.
ساره جوانمردی بعد از کسب مدال طلای تیراندازی تپانچه 10 متر زنان پارالمپیک توکیو گفت: رقابت‌‌های خیلی سختی بود. خیلی خوشحالم طلای ریو را با رکوردشکنی تکرار کردم. هم رکورد مقدماتی و هم رکورد فینال را ارتقا دادم.
تیرانداز طلایی ایران تأکید کرد: پنج سال بسیار سخت را پشت سر گذاشتیم چون به دلیل همه گیری کرونا معلوم نبود مسابقات پارا برگزار می‌شود یا نه. کرونا برای ما نوساناتی ایجاد کرد که باعث تشویش و نگرانی شد. نمی‌دانستیم بازی‌‌ها برگزار می‌شود یا نه. خوشبختانه پارالمپیک برگزار شد و توانستم هم طلا بگیرم و هم رکوردشکنی کنم.
جوانمردی روز شنبه هم در ماده 50 متر خفیف به مصاف حریفان خود در پارالمپیک می‌رود. وی در این خصوص گفت: امیدوارم آنجا هم عملکرد خوبی از خود نشان بدهم و مثل پارالمپیک ریو مدال بگیرم. این ماده بین خانم‌‌ها و آقایان برگزار می‌شود.
گنجینه افتخارات ساره جوانمردی 
یک نشان طلا پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو، ۲ نشان طلا ۲۰۱۶ ریو ، یک برنز پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن، پنج طلا و ۲ نقره و یک برنز قهرمانی جهان، سه طلا و ۲نقره مسابقات جام جهانی، چهار طلا و یک نقره بازی‌‌های پارا آسیایی در تپانچه ۱۰ متر و ۵۰متر، ۲ بار عنوان برترین ورزشکارماه جهان، بهترین بانوی ورزشکار آسیا و  پرچمدار مراسم افتتاحیه بازی‌‌های پارا آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا از جمله افتخارات این بانوی تیرانداز است که به هدف زده است.
اما سمیرا ارم دیگر تیرانداز شیرازی در توکیو  در تپانچه ۱۰ متر در مجموع ۵۳۲ امتیاز کسب کرد اما  نتوانست راهی فینال شود تا دستش از مدال کوتاه شود.
ساره جوانمردی و سمیرا ارم در تیراندازی، علی اصغر جوانمردی و مهدی اولاد در دوومیدانی و مجتبی کمالی در بسکتبال با ویلچر پنج ورزشکار استان فارس هستند که در تیراندازی و دوومیدانی رقابت‌‌های پارالمپیک توکیو شرکت کردند.
غیر از ساره جوانمردی  و سمیرا ارم که سابقه حضور در پارالمپیک دارند، علی اصغر جوانمردی، مهدی اولاد و مجتبی کمالی برای نخستین بار است که در پارالمپیک شرکت می‌کنند.
همچنین مهدی اولاد، پرتابگر نابینای تهرانی که با نام استان فارس در رقابت‌‌های کشوری شرکت می‌کند، در رقابت‌‌های دوومیدانی شانزدهمین دوره پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو در پرتاب وزنه به مدال طلا دست یافت.
 اولاد عصر دوشنبه و در ششمین روز از بازی‌های پارالمپیک توکیو پنجمین مدال ارزشمند طلا را برای کاروان ایران به ارمغان آورد.
مهدی اولاد عصر دوشنبه در کلاس F۱۱  که با شرکت ۹ ورزشکار برگزار شد با پرتابی به مسافت۱۴ متر و ۴۳ سانتی‌متر رکورد خود را بهبود بخشید و مدال طلا را بر گردن آویخت تا افتخار دیگری برای فارس و کشورمان به ارمغان بیاورد. در این رقابت‌ها ورزشکاران کشورهای اوکراین، ایتالیا، برزیل، کرواسی، روسیه، لهستان، اسپانیا و گوام حضور داشتند.
همچنین این ورزشکار  استان فارسی در ماده پرتاب دیسک هم یازدهم شهریورماه به مصاف حریفانش می‌رود و این امیدواری وجود دارد که در این ماده هم دومین مدال طلا را کسب کند.
اولاد نیز در بازی‌‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا ۲ مدال طلا در پرتاب وزنه و پرتاب دیسک را کسب کرده است و نشان برنز مسابقات جهانی سئول و هم اینک هم مدال طلای پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو را در کارنامه دارد.
کاروان ایران در این دوره از بازی‌ها تاکنون ۱۱ مدال (پنج طلا، پنج نقره، یک برنز) در وزنه‌برداری، دوومیدانی و جودو کسب کرده است.
شانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک توکیو از دوم شهریورماه آغاز شد و کاروان ایران از بین ۱۰۰ سهمیه کسب شده با ۶۲ ورزشکار (۹ زن و ۵۳ مرد) در ۱۰ رشته جودو، قایقرانی، تکواندو، بسکتبال با ویلچر، دوچرخه‌سواری، والیبال نشسته، دوومیدانی،تیراندازی،تیروکمان و وزنه‌برداری در این رویداد حضور دارد.
کاروان پارالمپیک ایران در پانزدهمین دوره بازی‌‌ها با کسب ۲۴ نشان (هشت طلا، ۹نقره و هفت برنز) در جایگاه پانزدهم ایستاد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی