[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

عقب‌ماندگی تعاون از برنامه پنجم، روزنامه شیراز نوین

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح برنامه‌های وزارتخانه متبوع خود در خصوص حقوق و دستمزد، از دو اقدام اساسی برای حمایت از کارگران و کارفرمایان خبر داد و با بیان اینکه دولت رئیسی هماهنگ ترین تیم اقتصادی را دارد، تحقق برنامه ایجاد یک‌میلیون شغل در سال را ممکن دانست.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، حجت‌الله عبدالملکی با بیان اینکه وزارت کار مسئول تنظیم روابط کار است، اظهار کرد: بر اساس آمارها حدود ۱۳میلیون کارگر در کشور فعالیت می‌کنند و تلاش ما بر این است که خط عادلانه ای در حقوق و دستمزد در نظر گرفته شود؛ به نحوی که ضمن تأمین رفاه حداقلی کارگران، کارفرمایان هم متضرر نشوند.
وی افزود: بخشی از هزینه‌های کارفرمایان، حقوق و دستمزدی است که می‌پردازند. در نشست‌هایی که با تشکل‌های کارگری داشتیم، اعلام می‌کردند که کارگران نگران کارفرمایان و تعطیلی بنگاه‌ها هستند؛ لذا ما در بحث حقوق و دستمزد هم از کارگران و هم از کارفرمایان حمایت خواهیم کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در یک گفت‌وگوی تلویزیونی سخن می‌گفت، به نحوه این حمایت پرداخت و اظهار کرد: درصدد هستیم تا با دو اقدام یکی بهبود فضای کسب و کار و دوم مهار تورم، به کمک کارفرمایان بشتابیم. خوشبختانه وزارت صمت و وزارت امور اقتصاد و دارایی برنامه جدی برای مانع زدایی از مسیر تولید دارند و در تیم اقتصادی دولت هم موضوع مهار تورم پیگیری خواهد شد.
عبدالملکی ادامه داد: وقتی که ۵۰ درصد هزینه‌های زندگی بالا می‌رود، طبیعی است که روی دستمزد تأثیر می‌گذارد، ولی اگر تورم کنترل شود، فشار بر کارگر و کارفرما کمتر خواهد شد؛ بنابراین تلاش خواهیم کرد در راستای حمایت از کارگر و کارفرما کنترل و مهار تورم و بهبود فضای کسب و کار را دنبال کنیم.
وی در ادامه از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان وزارتخانه مردم یاد کرد و گفت: هم اکنون بیش از ۴۲میلیون نفر بیمه شده تأمین اجتماعی و در بخش بازنشستگی بیش از ۲میلیون نفر با این وزارتخانه مرتبط هستند. آموزش‌های فنی و حرفه ای صدهاهزار نفر آموزش مهارتی دیده یا مخاطب این آموزش‌ها هستند؛ بنابراین وزارت کار بحق وزارت مردم است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به موضوع اشتغال در کشور درباره برنامه ایجاد یک‌میلیون شغل در سال اظهار کرد: اینکه گاهاً عنوان می‌شود که اشتغال در حوزه تولید شکل می‌گیرد، درست است و اشتغال در بخش‌های تولید، معدن، کشاورزی، خدمات و آی تی قابلیت ایجاد دارد که متولی آن وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه‌ها هستند؛ ولی اشتغال در کشور ما یک ستاد فرماندهی دارد که فرمانده آن رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی اشتغال است و وزیر کار عملاً دبیر این قرارگاه 
فرماندهی است.
به گفته عبدالملکی، وزارت کار درصدد است در راستای تقویت اشتغال، موضوع تعامل با نظام بانکی و دستگاه‌های دیگر را در دستور کار قرار بدهد و با ایجاد قرارگاه فرماندهی اشتغال کشور و طراحی نقشه کار، به نظارت و تسهیلگری بپردازد تا برنامه ایجاد یک‌میلیون شغل در سال را 
محقق کند.
به گفته عبدالملکی، در تمام دنیا عمده منابع بازار سرمایه به مصرف کسب و کارها و شرکت‌های بزرگ می‌رود؛ در حالی که این روش در کشور ما برعکس بوده است؛ به جای آنکه کسب و کارهای کوچک از این تسهیلات بهره‌مند شوند، کارخانه‌های بزرگ منابع بانکی را بلعیده اند و اکثر کسب و کارهای خرد و کوچک که با مبالغ ۱۰ تا ۲۰میلیون تومان می‌توانند کار خود را شروع کنند، از این منابع بی بهره هستند.
وزیر کار در بخش دیگری از سخنان خود از فعال کردن سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: در حال حاضر مهارت یکی از حلقه‌های مفقوده ای است که در عدم جذب کارجویان به بازار کار مؤثر است. اگر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را توسعه بدهیم، بخش اعظمی از معضل بیکاری حل می‌شود.
به اعتقاد وی، آموزش‌ها باید بازارمحور شود و تحول جدی در نظام آموزش مهارتی و فنی و حرفه‌ای به وجود آید. به همین منظور از ظرفیت ۳۵۰ مرکز فنی و حرفه‌ای استفاده و از این طریق به کارآفرینان در کشور کمک 
خواهد شد.
عبدالملکی در بخش پایانی اظهارات خود، تعاون را بخش مورد علاقه خود ذکر کرد و گفت: متأسفانه وزارت تعاون از قرار گرفتن در کنار وزارتخانه‌های کار و رفاه نتیجه نگرفته و مظلوم واقع شده است. ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در حوزه تعاون با کارهای خاصی که انجام می‌دهیم، سهم و جایگاه آن را بالا ببریم. البته ادعا نمی‌کنم که بتوانیم ظرف چهار سال به سهم ۲۵ درصدی برسیم، چون این تکلیف برنامه پنجم توسعه بوده که محقق نشده است. اما با برنامه‌هایی که دنبال می‌کنیم به ارتقای سهم تعاون کمک خواهیم کرد.
وزیر تعاون، کمک گرفتن از بازار سرمایه، آموزش تعاونی‌ها، تقویت سرمایه بانک توسعه تعاون، حمایت و توسعه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون و اجرای سند توسعه تعاون و اصلاح آن در صورت نیاز را از مهم‌ترین اولویت‌ها و برنامه‌های خود در بخش تعاون 
عنوان کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی