[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

چالش انتقال آب، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت آبفا فارس اهداف، برنامه‌ها و عملکرد شرکت آبفا فارس را تشریح کرد و خواستار صرفه جویی در مصرف آب به منظور عبور از بحران کم آبی شد. به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی شرکت آبفا استان فارس، علی بوستانی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آبفا استان فارس، با اشاره به وضعیت آب‌رسانی در شهرها و روستاهای استان فارس، بر ضرورت اتخاذ تدابیر جدید و راهبردی در حوزه مصرف و تقاضای آب شرب تأکید نمود. وی با اشاره به رویکرد وزارت نیرو مبنی بر لزوم سازگاری با کم آبی، به بحث در خصوص اصل صرفه جویی به عنوان مهم‌ترین راهکار مقابله با بحران کم آبی پرداخت و خواستار توجه ویژه همه مردم استان به این موضوع مهم گردید.
بوستانی با تشریح اولویت‌ها، برنامه، عملکرد و اهداف شرکت آبفا استان فارس در حوزه‌های مختلف به ویژه امر آب‌رسانی و جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب به عنوان اصلی ترین رسالت و وظیفه سازمانی شرکت آبفا استان فارس، به اهمیت صرفه جویی در مصرف آب اشاره کرد و اظهار داشت: راهکارهای ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب، باید به عنوان یک اولویت مهم در این برهه از زمان به صورت مداوم مرور گردد و به کار گرفته شود؛ چراکه امروز، بحران کم آبی به عنوان یک دغدغه و چالش در جامعه بشری مورد بحث و مناقشه است و متأسفانه رو به گسترش نیز می‌باشد. بسیاری از کارشناسان حوزه آب ادامه روند خشک‌سالی‌های سنواتی و کم آبی در منابع آب را بسیار نگران کننده می‌دانند و از آن به عنوان یک ابرچالش یاد می‌کنند که در آینده بخش گسترده ای از کشور را در بر خواهد گرفت. 
مدیرعامل شرکت آبفا استان فارس در همین راستا افزود: متأسفانه عدم بارش مطلوب باران در کشور در بلندمدت، طی 50 سال گذشته بی سابقه بوده و تأثیر عمیقی بر منابع آب شرب گذاشته است. در کوتاه مدت نیز نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 66 درصد با کاهش بارندگی مواجه هستیم. وی افزود: در واقع قرار گرفتن کشور ایران در منطقه ای خشک و نیمه خشک از کره زمین و کمبود بارش‌ها طی سال‌های متوالی و از طرفی همگن نبودن نزولات از نظر زمانی و مکانی و میزان تبخیر‌ها، عملاً دستیابی به منابع آبی پایدار را بسیار دشوار و گاهاً غیرممکن نموده است. در همین راستا اگر امکان آب‌رسانی از فواصل دور هم مقدور باشد، از ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی خود یک چالش است و عملاً دستیابی به آن با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهد شد. مدیرعامل شرکت آبفا استان فارس در ادامه با اشاره به ابعاد بحران کم‌آبی در استان و نگرانی‌های موجود در این زمینه، به افت چاه‌های آب در شهرها و روستاهای استان اشاره کرد و خواستار مشارکت همگانی جهت حفظ منابع موجود آب گردید. مدیرعامل شرکت آبفا استان فارس در ادامه تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب استان فارس از ماه‌های گذشته با تشکیل کمیته بحران و برگزاری جلسات متعدد، برنامه‌های خود در سه بازه زمانی کوتاه مدت یک‌ساله، میان مدت 5ساله و دراز مدت بیش از 5 سال را تدوین نموده و خود را برای شرایط مختلف آماده نموده است. 
بوستانی ادامه داد: طبق آخرین جمع بندی‌ها در شرکت آبفا استان فارس، 825 روستا از 2320 روستای تحت پوشش و 33 شهر از 109 شهر تحت پوشش ما در حالت بحران و تنش آبی قرار دارند. وی در خصوص اقدامات پیشگیرانه برای گریز از بحران کم آبی نیز بیان داشت: بر اساس برنامه زمان‌بندی که از 6ماهه دوم سال پیش آغاز نموده ایم، اقدامات سازه ای و اجرایی را برنامه ریزی و در دست اجرا داریم که بخشی از این اقدامات در شهر‌ها و روستاها در شرف بهره‌برداری است. وی ابراز امیدواری کرد: با بهره برداری از این فعالیت‌ها مشکل کم آبی در مناطق مذکور مرتفع خواهد شد اما با تمام این اوصاف همچنان با پدیده جدی تنش آبی و بحران کم آبی مواجهیم.
مدیرعامل شرکت آبفا استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود با پرداختن به اقدامات انجام شده برای مقابله با بحران کم آبی در روستاها، گفت: روستاهایی که آب شرب آنها مناسب شرب نیست را از طریق سامانه آب شیرین کن پوشش داده ایم. برای بعضی از روستاها که مشکل کمبود آب شرب داشتند، چاه آب شرب کشاورزی با کیفیت مناسب اجاره نموده ایم و در برخی روستاها نیز از سیستم سامانه آب‌رسانی سیار استفاده می‌کنیم. وی افزود: در همین راستا در شهرهای دارای بحران کم‌آبی نیز با زون‌بندی و مدیریت فشار شبکه سعی در برطرف کردن مشکل کم آبی داشته ایم. گزارش روابط عمومی شرکت آبفا استان فارس حاکی است مدیرعامل شرکت آبفا استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هفته دولت بیان داشت: در هفته دولت سال جاری و جهت یادمان شهدای دولت، به ویژه شهیدان رجایی و باهنر، شرکت آبفا استان فارس همچون سنوات قبل با بهره برداری از چندین طرح و پروژه آب‌رسانی این ایام را گرامی داشت. بوستانی در پایان یادآور شد: قطعاً موفقیت شرکت افزون بر اقدامات ذکرشده، به همراهی مردم در مصرف بهینه آب گره خورده است و ان‌شاء‌الله با رعایت مصرف بهینه آب توسط مشترکان محترم در سطح استان، روز‌های باقی مانده از این تابستان بسیار گرم را با کمترین چالش پشت سر خواهیم گذاشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی