[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

شهردار شیراز: هنرمندان واقعی شهدا هستند، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- سمیرا مولودی
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، شهردار شیراز در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره عکس «شیراز امروز» ضمن خوشامد به کلیه میهمانان برنامه اظهار داشت: هنر روح شهر و روح جامعه است و هنرمند این روح را در شهر می‌دمد تا شهر پویا و زنده بماند. 
علیرضا پاک فطرت در ادامه تصریح کرد: امروز فرهنگ به عنوان شالوده و رکن اصلی جامعه مطرح است. همانطور که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: هر پیام و تمدن و فرهنگی اگر در غالب هنر ریخته نشود‌، شانس نفوذ و گسترش را ندارد و ماندگار نمی شود. 
او به اقدامات گسترده شهرداری در زمینه فرهنگی اشاره کرد و گفت: شهرداری در مبحث فرهنگی و در بخش‌های سخت‌افزاری همچون پروژه‌ها و در بخش نرم افزاری همانند جشنواره عکس «شیراز امروز» گام‌های مؤثری برداشته است. 
شهردار شیراز با بیان اینکه امید است در بخش فرهنگی بتوانیم طی سال‌های آینده روندی صعودی را طی کنیم‌، عنوان کرد: در نظر داریم این برنامه‌ها را در سطح بین‌المللی و وسیع با شرکت شهرهای خواهرخوانده و کشورهای مسیر راه ابریشم روز به روز به صورت پویاتر برگزار کنیم. پاک فطرت در ادامه ابراز امیدواری کرد که در حوزه هنری‌، دستگاه‌های اجرایی خصوصا شهرداری بتواند به این مقولات توجه ویژه‌ای داشته باشد و از ظرفیت هنرمندان بیشتر استفاده کند. همچنین باید توجه داشت که هنرمندان واقعی شهدا هستند که با هنرمندی خود در جبهه‌های جنگ‌، آزادی را برای ما به ارمغان آوردند تا امروزه ما بتوانیم در آرامش کامل برنامه هایی اینچنینی را برگزار کنیم. 
جشنواره عکس «شیراز امروز» از بزرگترین رویدادهای جنوب کشور است
هاشم مظاهری‌زاده نیز در این مراسم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه با بیان اینکه این جشنواره در دوره‌های اول و دوم در سطح استانی برگزار شده است اظهار داشت: در دور سوم این جشنواره در سطح ملی و در این دوره با تلاشی که صورت گرفت آن را به رویدادی بین المللی تبدیل کردیم. 
او در ادامه افزود: با توجه به انتخاب شیراز در سال ۲۰۱۷ به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام، با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان سعی داریم این اتفاق خوب آغازی برای برنامه‌های دیگری باشد که به میزبانی شیراز برگزار می‌شود. 
دبیر جشنواره با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته در جهت ثبت معنوی این برنامه اذعان داشت: در تاریخ دوازدهم اسفند سال گذشته طی جلسات فشرده ای که در معاونت فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان استان برگزار شد‌، موفق شدیم فراخوان جشنواره را نهایی کنیم. 
مظاهری‌زاده یادآور شد: پس اعلام فراخوان بنا شد که دعوت‌شدگان به اردوی ۵ روزه جشنواره از ۱۱ اردیبهشت لغایت ۱۵ اردیبهشت در شیراز حضور داشته باشند. 
او با اشاره به بخش‌های مختلف جشنواره بیان داشت: در بخش گردشگری و زیارت عکس‌هایی از اماکن، فضاها و آئین‌های ملی و مذهبی ایران و دیگر سرزمین‌های اسلامی مد نظربود تا بتواند به معرفی و رونق گردشگری و جذب توریست بیانجامد و نیز پیام‌آور صلح و نمایانگر چهره مهر و زیبایی اسلام در جهان امروز باشد. 
دبیر جشنواره با اشاره به تعداد عکس‌های ارسالی این بخش بیان داشت: تعداد ۲ هزار و ۷۶۰ اثر از ۳۵۹ عکاس داخلی و ۷۰ عکاس خارجی با محدودیت عکس‌هایی که ظرف ۲ سال گذشته گرفته شده‌اند به دبیرخانه ارسال شد. 
مظاهری زاده با بیان اینکه در بخش شهرنگار توجه به فضای شهری شیراز امروز شامل ابنیه مدرن شهری، فضای سبز و نیز حضور مردم در فضاهای بانشاط شهری، همچنین فضاهای کسب‌و‌کار مد نظر بوده است‌، ادامه داد: عکاسان می‌بایست در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۵ اردیبهشت ماه جاری عکاسی کرده و در جشنواره شرکت می‌کردند که در این بخش ۸۵۰ عکاس غیرشیرازی رزومه خود را ارسال و در نهایت 80 نفر به اردو دعوت شدند و از عکاسان خارجی نیز ۱۵۰ نفر رزومه ارسال کردند که ۲۹ نفر به اردو دعوت و در نهایت ۲۱ نفر در این اردو شرکت کردند. 
او با بیان اینکه حاصل کار در این بخش ارسال ۲ هزار و ۶۰۰ عکس از ۲۰۶ عکاس به جشنواره بوده است عنوان کرد: سیاست‌گذاری در این برنامه بر این اساس بود که در تمامی مباحث بهترین‌ها را برای حضور جوانان در نظر بگیریم. 
دبیر جشنواره در خصوص بخش آخر جشنواره اذعان داشت: با توجه به اهمیت اخلاق حسنه که ریشه در اعتقادات دینی و سیره عملی رسول اکرم (ص) دارد و در تاریخ و فرهنگ ایرانی نیز همواره مورد توجه قرار داشته است‌، این بخش تمام جلوه‌های مرتبط با سبک زندگی اسلامی، آداب اجتماعی، فرهنگ شهروندی و هرآنچه تصویرگر جلوه‌هایی از رفتار صحیح و حسنه در این حوزه‌ها بوده است را به وسیله ثبت تصاویر با موبایل در برداشته است. 
مظاهری زاده گفت: در این بخش یکهزار و ۹۵۳ اثر ارسال شده است که در بازه زمانی ۴ روزه و فشرده توسط کمیته داوران بررسی شد. همچنین در تمامی مراحل دقت لازم لحاظ شده است که حقی ضایع نشود و خلاف مقررات نیز عمل نگردد. در مجموع تعداد 7 هزار و 313 اثر به دبیرخانه ارسال گردید که مورد داوری قرار گرفت. 
او با تاکید بر اینکه خروجی این جشنواره افتخاری است که برای شیراز به ثبت می‌رسد گفت: این جشنواره معتبرترین رویداد رقابتی جنوب کشور است که امیدوارم با پتانسیل‌های شیراز‌، این قبیل برنامه‌ها در سطح بهتری برگزار شود. 
دبیر جشنواره در پایان اظهار داشت: هفته آینده نمایشگاهی از 60 اثر برگزیده بر پا خواهد شد که امید است برند شیراز را بتوانیم با رویدادهای یزرگ دیگری به دنیا معرفی کنیم. همچنین مسابقه عکاسی شیراز امروز، آن نهال نحیف سه چهار سال پیش نیست و برگزار نکردن آن بسیار سخت تر از برگزار کردن آن است. 
پایتختی جوانان جهان اسلام فرصتی است که اهالی هنر داشته‌های خود را به رخ جهان بکشند. 
در ادامه مدیر کل ورزش و جوانان فارس ضمن آنکه پایتختی جوانان جهان اسلام را فرصتی ارزشمند برای جوانان شیرازی برشمرد، گفت: شیراز در سال ۲۰۱۷ پایتخت جوانان جهان اسلام است و در این فرصت جوانان باید بتوانند علم، فرهنگ، تاریخ، ادبیات و سایر ویژگی‌هایی را که بدان واسطه ایران سرآمد منطقه شده است، به جهان معرفی کند.
 دبیر پایتخت جوانان جهان اسلام افزود: پایتختی جوانان جهان اسلام فرصتی است که اهالی هنر داشته‌های خود را به رخ جهان بکشند. ضمناً در سال چهارم این جشنواره با توجه به برگزاری آن در سطح بین‌المللی‌، پایه و اساس را بر آن گذاشتیم که هر ساله به همین صورت و با گستردگی بیشتری برگزار شود. 
کامیاب برنامه‌های پیش بینی شده به مناسبت کسب عنوان پایتختی جوانان جهان اسلام را بیشتر در حوزه فرهنگی هنری خواند و گفت: یکی از توفیقات به دست آمده بعد از پایتختی جوانان جهان اسلام، کسب مجوز برقراری کمپی در شیراز است که از دبیرخانه مجمع سازمان کنفرانس اسلامی اخذ شده است و بدین ترتیب، شیراز بعد از سال ۲۰۱۷ نیز میزبان جوانان از سراسر جهان خواهد بود. 
وی همکاری و تعامل همه نهادها و سازمان‌ها به خصوص شهرداری را در برنامه‌های مربوط به جوانان ضروری دانست و درخصوص دستاوردهای این جشنواره بین‌المللی گفت: عکس‌های برگزیده این جشنواره در چند کشور اسلامی و نیز سایت کنفرانس اسلامی به نمایش درخواهد آمد و پس از یک ماه آمار بازدید از آن به دبیرخانه جشنواره ارسال خواهد شد. 
جوانان جهان اسلام قربانی سیاست‌های فرقه‌ای و تکفیری‌ها هستند 
در این مراسم بیانیه سفیر الشاد اسکندراف رئیس مجمع جوانان سازمان کنفرانس اسلامی به دلیل عدم حضور وی توسط نماینده‌اش قرائت شد. در بخش‌هایی از این بیانیه آمده بود: در آغاز سخنانم از شهرداری شیراز‌، وزارت ورزش و جوانان‌، استانداری فارس و اداره کل ورزش و جوانان فارس به دلیل میزبانی این رویداد مهم تشکر می‌کنم. مجمع جوانان سازمان کنفرانس اسلامی به دنبال سکویی برای جوانان مسلمان است تا از این طریق بتواند به عنوان عضوی از امت اسلامی‌، آگاهی هویتی خویش را افزایش دهد و به واسطه برگزاری برنامه‌ها‌، کنفرانس‌ها و دیگر رویدادهای ویژه پیوندی برادرانه را در میان کشورهای عضو تقویت بخشد. باشد تا از طریق برگزاری چنین رویدادهایی به یکدیگر کمک نماییم و به واسطه آن در راستای دستیابی به چشم اندازی مشترک که همان صلح‌، اتحاد است تلاش کنیم. از سوی500 میلیون جوان مسلمان کشورهای عضو همکاری‌های اسلامی قویاً بر این نکته تأکید می‌کنم که جوانان امت اسلامی قربانی اصلی سیاست‌های فرقه‌ای و جنبش‌های تکفیری هستند که باعث ایجاد عواقب ناگواری در کشورهای مسلمان شده است. هم اینک اکثر کشورهای مسلمان مشقت‌های زیادی را متحمل شده اند به ویژه در خاورمیانه، مهد تمدن‌ها و امپراتوری‌های مختلف که درگیر جنگل‌های داخلی، فقر و افراطی‌گری هستند و شاهد افزایش این پدیده‌ها در آن کشورها هستیم که باعث ایجاد چرخه‌ای نادرست شده است. جشنواره بین‌المللی عکس «شیراز امروز»، هفت هزار و 313 عکس از بیش از 300 عکاس ایرانی و خارجی در سه محور مختلف دریافت کرده است که پس از داوری در نهایت80 عکس از 36 عکاس انتخاب شد و همگی آگاه هستیم که جهان مکانی باور نکردنی و مملو از صحنه هایی است که احساسات متضادی از جمله شادی، غم، امید، باور و خوش‌بینی را در ما ایجاد می‌کند و امروز ما شاهد آن هستیم که این احساسات در قلب این عکس‌ها ثبت شده است. بسیار علاقه مند به شرکت در این رویداد مهم بودم اما مأموریت‌ها و وظایف سازمانی مانع تحقق این امر شد. امیر سبوکی، دبیر علمی چهارمین جشنواره بین المللی عکس «شیراز امروز» نیز ضمن تقدیر از داوران جشنواره، بیانیه هیئت داوران متشکل از دکتر محمد ستاری، شهربانو ثابت، فاطمه کهنسال، اسعد نقشبندی، کیهان ولی نژاد، سجاد آورند، اسماعیل عباسی و زهره صحت را قرائت کرد. 
در بخشی از این بیانیه آمده است: 
خوشبختانه در قیاس با دوره‌های پیشین، از لحاظ کمی و کیفی، به‌ویژه در بخش شهرنگار، شاهد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای بوده‌ایم. 
در بخش شهرنگار، از نظر کیفی و بازتاب عکاسانه جاذبه‌ها و نمودهای شهر کهن شیراز، آثار درخوری را شاهد بودیم که جای بسی شعف و تبریک بسیار به جامعه هنری دارد. 
گفتنی است آیین اختتامیه چهارمین جشنواره بین المللی عکس شیراز و نخستین برنامه از برنامه‌های دهگانه پایتختی جوانان جهان اسلام، جمعه شب با حضور مسئولان، هنرمندان، برگزیدگان و اصحاب رسانه در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد. 
در آیین معرفی برگزیدگان چهارمین جشنواره بین المللی عکس «شیراز امروز» از منصور صانع تاریخ نگار و پیشکسوت عکاسی شیراز که صاحب آثار نوشتاری بسیاری در زمینه تاریخ عکاسی شیراز است تقدیر شد. 
همچنین از هیئت داوران این جشنواره متشکل از فاطمه کهن‌سال، شهربانو ثابت، زهره صحت، سجاد آورند، اسعد نقشبندی و اسماعیل عباسی به همراه دکتر محمد ستاری پژوهشگر و تاریخ‌نگار عکاسی نیز تجلیل به عمل آمد. در بخش موبایلی جشنواره با عنوان مهربانی اینجاست، جایزه‌های نقدی 100 دلاری به افشین حیدری، امین رحمانی (4 اثر)، علیرضا فرصتکار، علیرضا عیسوی، مجید شقایی فلاح، سمانه شیرازی، حمید سالاری، جلال شمس آذران، اسحاق آقایی، مژگان جعفری، کیانوش سعادتی، امیر صادقیان، صادق ذباح، امیر نجفلو شهیر، حمیدرضا بازرگانی، جابر غلامی و خشایار فاضل کاشانی رسید. در بخش گردشگری و زیارت به‌ترتیب امین رحمانی، سیدمحسن پیروی‌نژاد و رضا رادبوی پور رتبه برتر شناخته شدند و اسکندر سنجوک، امیرحسین کمالی، علی صفاپور، عادل عزیزی و علی صالحی نیرومند شایسته تقدیر شناخته شدند. 
در بخش شهرنگار جشنواره، جایزه نخست به سید علی میرعمادی از اصفهان اختصاص یافت، امین برنجکار دوم شد و رسا قوام شهیدی مقام سوم را کسب کرد. 
در این بخش، عرفان سامان فر، امیرنجفلو شهیر، مجید بازایی، علی اسدالهی و حسین خسروی شایسته تقدیر اعلام گردیدند. جایزه بخش بین‌الملل نیز به عکاسی از کشور ترکیه رسید. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی